Teclast tPad X98 Air 3G - Recenzia

Teclast tPad X98 Air 3G - Recenzia

 

Je tomu vyše mesiac, čo sme vás informovali, že v Číne sa začal predaj klonov iPadu Air, ktoré ponúkajú operačné systémy Windows 8.1 a Android v jednom zariadení. My sme tejto ponuke neodolali a do redakcie sme si jeden z týchto modelov zaobstarali. Ako dopadol v našej recenzii Teclast tPad X98 Air?

Balenie

Balenie je vzhľadom na cenovú kategóriu tabletu štandardné. Takže v škatuli nájdete len nabíjací adaptér pre čínske elektrické zásuvky spolu s redukciou, aby ste tablet mohli nabíjať aj u nás a microUSB kábel. Žiadne slúchadlá a ani redukcia z microHDMI na HDMI sa v balení nenachádzajú. Slúchadlá by som ako tak oželel, no redukciu z micorHDMI na HDMI mohol výrobca spolu s tabletom dodať.

Dizajn a dielenské spracovanie

Ako býva u čínskych výrobcov zvykom, dizajn zariadení sa väčšinou inšpiruje u západných kapitalistov, ktorí sa môžu len smutno pozerať, ako sa ladnými krivkami ich zariadení chvália aj neznámi výrobcovia z najľudnatejšej krajiny sveta. Mnou testovaný Teclast tPad ale na tom nie je až tak hrozne. Síce pri pohľade na prednú stenu mi takmer každý vravel, či som si kúpil nový iPad, no do takejto situácie som sa dostal napríklad aj pri testovaní tabletu značky Prestigio. No späť k samotnému dizajnu. Ten je vďaka použitému hliníku elegantný a tablet je prekvapujúco aj pomerne ľahký. Pri rozmeroch 240mm×169mm×7,4mm a veľkej kapacite batérie je váha necelých 500 gramov pomerne slušná. Na prednej stene sa nenachádza žiadne senzorové alebo hardvérové tlačidlo, ale iba objektív prednej kamery. Tá zadná obsahuje iba objektív zadnej kamery. O čo chudobnejšie sú tieto dve steny, o to bohatšie sú hrany tabletu. Na pravej hrane sa nachádzajú tlačidlá pre reguláciu hlasitosti a vypínacie tlačidlo, zatiaľ čo tá ľavá obsahuje všetky konektory. Konkrétne microUSB nabíjací konektor, microHDMI konektor, 3,5mm jack pre pripojenie slúchadiel.

Dielenské spracovanie býva hlavnou Achillovou pätou menej známych výrobcov. Teclast tPad nie je výnimkou. Hneď po prvých minútach používania som si všimol, že medzi displejom a krycím sklom je značná vzduchová medzera. Tá sa prejavila hlavne pri väčšom tlaku vyvinutom na displej. Je to však jediná výčitka, ktorú mám voči dielenskému spracovaniu. Konštrukcia je inak pevná a vďaka hliníku, ktorý pokrýva celú zadnú stenu, sa nekrúti, no zároveň sa pri intenzívnejšom používaní aj zahrieva. Prebytočné teplo ale nie je až také veľké, aby znepríjemňovalo prácu s tabletom.

Displej

9,7-palcový IPS displej disponuje rozlíšením 2048×1536 pixlov. Sám výrobca sa nehanbí toto rozlíšenie označiť ako Retina, čomu sa inžinieri z Cupertina isto "potešili". Samotné rozlíšenie je na danú uhlopriečku viac než dostatočné a raster môžete spozorovať len z veľmi malej vzdialenosti. Pozorovacie uhly sú naozaj dobré, no čitateľnosť na priamom slnku je už na tom o dosť horšie. Ani pri jase nastavenom na maximálnu hodnotu som v exteriéri na displeji prakticky nič nevidel, a tak som v MHD alebo v parku radšej používal môj smartfón. Poteší podpora desiatich dotykov súčasne. Displej trpí jedným neduhom. Pri vyvinutí väčšieho tlaku sa obraz deformuje a nevylučujem aj možné poškodenie panelu v budúcnosti, ak patríte medzi používateľov, ktorí nie sú k displejom ohľaduplní.

Výkon a Hardvérové parametre

Srdcom tabletu je ultra-úsporný, štvorjadrový procesor Intel Atom Z3736F so základným taktom 1,33GHz na jedno jadro, pričom v režime Burst, ktorý sa aktivuje, ak je potrebný vyšší výkon, je takt procesoru 2,16GHz. Procesory z radu Atom mali v minulosti veľmi zlú reputáciu, no dnes to už nie je pravda. Nie sú síce najvýkonnejšie, no ani zďaleka už nie sú považované za ručné brzdy počítačov. Skvelo zvládajú nenáročné úkony ako prehliadanie webu, editáciu dokumentov, prehrávanie multimediálnych súborov a nenáročnej úprave fotografií. Na prehrávanie filmov však tablet neodporúčam z dôvodu, že reproduktory sú doslova katastrofálnej kvality. Čo sa týka herného výkonu, tu už sa stretávame s istými limitmi. Napríklad Asphalt 8 už nebežal plynule a občasné frame-dropy neboli niečím výnimočným. To isté sa dá povedať aj o hre Dead Trigger.

Operačná pamäť má veľkosť 2GB, čo je pre systém Android dostačujúca veľkosť, no v prípade Windowsu 8.1 sa už musíte zaujímať, koľko aplikácií máte naraz spustených, aby ste náhodou neprišli o rozrobenú prácu. Obzvlášť ak používate internetový prehliadač Google Chrome, ktorý je nechvaľne známy svojou nenažranosťou. Pri mojom testovaní mi operačná pamäť hlásila "Plno!" už pri troch otvorených kartách. Radím vám preto používať či už Firefox alebo Internet Explorer, ktorý sa po rokoch stal opäť použiteľným prehliadačom. Interná pamäť je riešená eMMC úložiskom, ktoré je na pomery tohto typu úložiska pomerne rýchle. Mojimi rukami prešlo už dosť tabletov a nečakal by som, že práve tablet neznámeho čínskeho výrobcu bude disponovať jedným z najrýchlejších eMMC úložísk. To má kapacitu 32GB a je rozdelené v pomere 70/30 v prospech Windowsu. Po spustení máte teda k dispozícii 16GB voľného miesta v úložisku, zatiaľ čo v prípade Androidu vyše 6GB.

Potešila ma aj prítomnosť microHDMI výstupu, pre ktorý som síce ja osobne využitie nenašiel, no v biznis sfére pri rôznych konferenciách bude viac než užitočný. Po stránke konektivity tPad disponuje všetkým tým, čím má . Takže WiFi (s podporou štandardov a/b/g/n), Bluetoth vo verzii 4.0, GPS, a dokonca aj 3G modul sú samozrejmosťou.

Výdrž

Batéria s kapacitou 8500mAh sľubuje nadštandardnú výdrž, s ktorou sa aj stretávame. Ak budete používať primárne systém Android, pri bežnom používaní (prehliadanie webu, streamovanie videa a hodina hrania hry) so zapnutou automatickou reguláciou jasu kritických 15 % kapacity batérie dosiahnete po ôsmich hodinách. V prípade Windowsu táto situácia nastane po takmer šesť a pol hodinách. Nabíjanie je vďaka nabíjačke s výstupným prúdom 2,5A vcelku rýchle a tablet je na 100% kapacity batérie nabitý za 3 hodiny a 20 minút.

Fotoaparát

Fotoaparáty v tabletoch sa väčšinou používajú ako tá posledná možnosť v situáciách, keď nutne potrebujete zachytiť snímok. Presne v takýchto situáciách budete používať aj fotoaparát tPadu. Ním zachytené 5Mpx snímky síce ponúkajú reálne farby, no zaostrovanie mu robí problémy a v čo len trošku zhoršených podmienkach je v snímkach znateľný šum. To isté môžem povedať aj o FullHD videách zaznamenaných zadnou kamerou. Predná kamera je primárne určená pre videohovory, čomu zodpovedá aj jej kvalita. V dobrých svetelných podmienkach je vhodná aj pre zachytenie selfies, no v tých horších už na výslednej foto uvidíte len more šumu.

Operačný systém

Hlavnou devízou tPadu je prítomnosť dvoch operačných systémov, a to Windowsu 8.1 a Androidu 4.4 KitKat. Spomedzi týchto dvoch operačných systémov si môžete vybrať, ktorý chcete práve v danom momente spustiť po zapnutí tabletu. Tento systém "prepínania" pracuje celkom bezproblémovo, no raz sa mi tablet pri výbere operačného systému zasekol. S čím však musíte rátať, je fakt, že ak si stiahnete dokument pri používaní Windowsu, tak ho automatický nemáte dostupný aj keď budete pracovať pod systémom Android. Tento problém odporúčam riešiť pomocou cloudového úložiska.


Chod oboch systémov je plynulý a v prípade Windowsu sa spomalenia dočkáte len pri náročnejších úkonoch, na ktoré tablet nie je stavaný. Keďže je však tablet určený primárne pre čínsky trh, v systéme Windows je prednastavený jazyk čínština. Tá nepoužíva latinku, ale špeciálne znaky, a tak je zmena jazyka na slovenčinu beh na dlhú trať. Našťastie, tento úkon vykonal Hiro a ja som bol oslobodený od dvoch hodín učenia sa čínštiny a dobrovoľného tréningu nervov. Systém Android vás zas prekvapí početnou armádou predinštalovaných aplikácií, ktoré sú ale dostupné len v čínštine a ich používanie v našich končinách je teda prakticky nemožné.

Záver

Suma sumárum, Teclast tPad je za danú cenu veľmi podareným tabletom. Okrem dvoch operačných systémov ponúka aj dostatočný výkon, displej s vysokým rozlíšením, batériu s veľkou kapacitou, ktorá dokáže tablet napájať pomerne dlho, a bohatú konektorovú výbavu, ktorá nie je samozrejmosťou ani u zariadení s vyššou cenou. Čo mu však vyčítam, je vzduchová bublina medzi displejom a prednou stenou, čo môže v budúcnosti spôsobovať problémy, a menej kvalitná zadná kamera a reproduktory.

Technické špecifikácie

Rozmery: 240mm× 169mm×7,4mm
Hmotnosť: 498 gramov
Procesor: Intel Atom Z3736F (4×1,33GHz)
Operačná pamäť: 2GB
Displej: 9,7', rozlíšenie 2048×1536 pixlov
Interná pamäť: 32GB
Zadná kamera: 5Mpx, FullHD video
Predná kamera: 2Mpx, HD video
Batéria: 8500mAh
Konektivita: WiFi (a/b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS, 3G
Podpora microSD kariet: áno

Informácie o produkte

Game Cover 
Teclast tPad X98 Air 3G
Systém: Android/Windows
Type:Tablet
Developer:Teclast
Cena: 250€+DPH
 

Naše hodnotenie

85%
 
"Dva v jednom na čínsky spôsob"
Klady
  • dostatočný výkon
  • dva operačné systémy v jednom zariadení
  • kvalitný displej
  • bohatá konektorová výbava
  • 3G modul
Zápory
  • vzduchová bublina medzi prednou stenou a displejom
  • menej kvalitné reproduktory
  • horšia kvalita fotoaparátu
korekcia: Nikoleta Janková a Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk