RECENZIA: TCL 40 SE - Dizajnový a cenovo dostupný, no žiaden silák

RECENZIA: TCL 40 SE - Dizajnový a cenovo dostupný, no žiaden silák

Skoro každý človek túži po tom najlepšom, najvýkonnejšom, najlepšie vyzerajúcom. Pri smartfónoch to nie je výnimkou. Málokto si však môže dovoliť zaplatiť cenu za vlajkové lode známych značiek, ktoré často stoja aj násobok bežnej mesačnej výplaty. Pokiaľ sa však záujemci uskromnia v niektorých aspektoch, je možné nájsť aj zaujímavé zariadenia, ktoré stoja zlomok ceny toho najlepšieho a pritom ponúknu všetku hlavnú funkcionalitu. V akej kvalite je často otázne, no stále ju ponúknu. Po niečo vyše dvoch rokoch v mojich rukách pristál nástupca cenovo dostupného smartfónu od spoločnosti TCL, a nakoľko mi ešte pamäť ako-tak funguje (plus som si prečítal pôvodnú recenziu na smartfón TCL 20 SE), pustil som sa do zisťovania, čo nového spoločnosť TCL s modelom 40 SE ponúka.

 
RECENZIA: Xiaomi 13T

RECENZIA: Xiaomi 13T

Spoločnosť Xiaomi dnes odhalila svoj najnovší rad smartfónov Xiaomi 13T, ktoré sa za posledné roky stali celosvetovo veľmi populárnymi najmä vďaka svojmu dobrému pomeru cena/výkon. Tohtoročná novinka sa pýši viacerými vylepšeniami fotoaparátov, slušným výkonom a špičkovým spracovaním.

 
RECENZIA: Samsung Galaxy Tab S9 Ultra - Tak obrovský, tak tenký a tak drahý

RECENZIA: Samsung Galaxy Tab S9 Ultra - Tak obrovský, tak tenký a tak drahý

Recenziu na novú „interaktívnu dosku“ od Samsungu v hodnote herného notebooku začneme menším historickým okienkom. Ešte v čase vysielania prvého televízneho seriálu Star Trek sa verejnosť domnievala, že to, čo kapitán Kirk a jeho posádka často držia v rukách, je len obyčajný notes s papierom a perom. Už v tej dobe (išlo o 60. roky) však boli na patentovom úrade v Spojených štátoch evidované prvé koncepty schopné teoreticky rozpoznávať písanie pohybom ruky – vôbec premiérový patent na predchodcu dnešnej verzie tabletu bol dokonca schválený už v roku 1914. Bola to práve filmová a televízna tvorba, ktorá prostredníctvom sci-fi postupne pripravovala konzumentov na možnosť, že raz sa aj v ich rukách zhmotní zázračná tabuľka, pomocou ktorej si budú vedieť vyrátať počet hospodárskych zvierat a súčasne objednať potraviny priamo domov. Iste, od Kubrikovej Vesmírnej odysey sme sa so súčasným využitím tabletov posunuli do úplne iných sfér, v každom prípade pôvodná myšlienka prepojenia kompaktného výkonného počítača s interaktívnym perom sa do komerčnej výroby reálne dostala až v roku 1987 a začiatky boli (podľa očakávania) dosť kostrbaté. Dnes už sú tablety za zenitom a ich komerčný dosah sa pomaly, ale isto zúžil skôr na špecifické potreby kreatívnych ľudí, ktorých sotva môžeme radiť medzi masových nákupcov. V skratke, tablety sú aj vďaka rastúcemu výkonu mobilných telefónov dávno na ústupe. Pointou natiahnutého úvodu na recenziu Galaxy Tab S9 Ultra, jedného z najvýkonnejších tabletov súčasnosti, je pripraviť vás na opis hardvéru s tak úzkym a komplikovaným zacielením na koncového zákazníka, že vlastne nechápem, že sa to Samsungu oplatí rok čo rok obnovovať.

 
RECENZIA: Samsung Galaxy Z Flip5  - Láska na prvé zohnutie

RECENZIA: Samsung Galaxy Z Flip5 - Láska na prvé zohnutie

Skladacie telefóny zažívajú aj naďalej postupný rast popularity, ktorý by sa s miernym preháňaním dal odôvodniť progresom v oblasti vývoja tohto stále vyložene okrajového segmentu mobilov. Samsung z pozície vôbec najväčšieho výrobcu skladačiek môžeme aj preto označiť za inovátora a dôkazom toho je aj piata generácia Flip/Fold modelov, ktorá sa nedávno dostala na trh. Aktuálne mám možnosť dlhodobo testovať nové Galaxy telefóny, a ako prvý vám dnes zhodnotím ten logicky komerčne úspešnejší, a to Samsung Galaxy Z Flip5.

 
RECENZIA: ASUS Zenfone 10  - Na správnej ceste

RECENZIA: ASUS Zenfone 10 - Na správnej ceste

Mobilné telefóny, tak ako ich vnímame posledné roky, to už dávno nie je svet, kde sa opakujú dookola stále tie isté značky. Rozšírenie a pokrok v rámci moderných technológií, aj s poklesom výrobných nákladov (v určitých sférach), motivuje rôzne nové vízie rodiace sa v hlavách skúsených, ale rovnako tak sotva od mlieka odstavených vizionárov.

 
RECENZIA: POCO F5 Pro - Stredná trieda

RECENZIA: POCO F5 Pro - Stredná trieda

Úplne si uvedomujem vaše prípadné zmätenie, ak teraz začnem vetou: a máme tu ďalší zaujímavý telefón z dielne Xiaomi. Každopádne, značka POCO spadá práve pod tento známy čínsky koncern, a ak sa v súvislosti s nízkou cenovou hladinou ich telefónov niekedy dalo hovoriť o tom správnom pomere medzi cenou a výkonom, tak to bolo práve pri zrode značky POCO. Xiaomi preto pokračuje v jej šľachtení a aktuálne prináša na trh už piatu verziu označovanú písmenom F, ktorá sa na našom trhu predáva v dvoch podobách. POCO F5 a POCO F5 Pro. Druhý menovaný mobil som mal ja osobne možnosť testovať viac než mesiac a ešte skôr, než sa vôbec pustíme do jeho podrobného rozboru, tak je určite na mieste spomenúť, že sa v rámci už vyššie načrtnutej filozofie o správnom pomere medzi cenou a kvalitou produktu v zásade ani v tomto prípade nič nemení.

 
RECENZIA: Motorola Edge 40 Pro - Výkon a pôvab

RECENZIA: Motorola Edge 40 Pro - Výkon a pôvab

Spoločnosť Motorola sa snaží kultivovať svoje portfólio mobilných telefónov bez jasne daných preferencií v zmysle delenia jednotlivých tried, a preto si dnes pod ich logom dokážete kúpiť rozumne postavené zariadenia nižšej, strednej a aj prémiovej triedy. Nedávno sa im podarilo dostať na trh svoju novú vlajkovú loď Edge 40 Pro, ktorá okrem spomínaného osvedčeného pomeru medzi prijateľnou cenou a perfektným výkonom, dokáže zaujať aj v mnohých ďalších aspektoch. Ja osobne som s predmetnou novinkou koexistoval viac ako mesiac a všetky skúsenosti a poznatky vám teraz predostriem v nasledujúcom texte.

 
RECENZIA: Vivo X90 Pro - Horší než X80 Pro?

RECENZIA: Vivo X90 Pro - Horší než X80 Pro?

Bol som to práve ja, kto sa v minulom roku toľko rozplýval nad nečakanou kvalitou vtedajšej vlajkovej lode, na našom trhu novej, značky vivo. Ak si dobre spomínam, z mojich prstov dokonca padali výrazy ako najlepší fotomobil súčasnosti a vlajková loď hodná obdivu. V recenzii som neváhal predmetnému telefónu udeliť maximálnu možnú známku aj s medailou a sám som k tomu celému dodal, že netuším, kam sa o rok vivo chce posunúť, keďže tú povestnú dokonalosť práve dosiahlo. Vývoj hardvéru však napreduje v nezadržateľnom tempe a to, čo bolo pred rokom unikátne, dnes už aj vďaka snahe mnohých firiem dávno neplatí. Spoločnosť vivo preto musí skúšať naplniť nové očakávania a v ostro sledovanom segmente prémiových telefónov tlačiť na pílu zase o kúsok viac než v minulom roku. Výsledkom jej snahy je nedávno vydaný nástupca X80 Pro, ktorého kvality si spoločne rozoberieme.

 
RECENZIA: Xiaomi Redmi Note 12 - 4G?

RECENZIA: Xiaomi Redmi Note 12 - 4G?

Čínsky výrobca prevažne cenovo dostupných mobilných telefónov ‒ Xiaomi, sa aj tento rok rozhodol osviežiť svoj stále populárny modelový rad Redmi Note o nové verzie. Výsledkom je niekoľko navonok podobných, avšak vnútorne rozdielnych zariadení, ktoré si môžete v súčasnosti zaobstarať. Do redakcie sa nám dostal vôbec ten najlacnejší Note 12 s označením 4G, o ktorého kvalitách si teraz trocha poreferujeme. Mal som možnosť s ním kooperovať takmer mesiac v kuse a musím povedať, že na telefón v hodnote necelých dvesto eur by som ho, nepoznajúc danú cenovku, rozhodne netipoval.

 
RECENZIA: POCO X5 Pro - Áno, stále je to tá istá firma

RECENZIA: POCO X5 Pro - Áno, stále je to tá istá firma

Päť rokov existencie značky POCO, ktorá by sa športovou terminológiou dala označiť aj ako B tím Xiaomi, nám aktuálne, v rámci portfólia strednej triedy, prináša svoj najnovší model. Filozofia POCO X5 Pro ostáva naďalej nemenná. Určená je zákazníkom, ktorí počas výberu nového mobilu operujú s nižším rozpočtom, ale aj napriek tomu chcú investovať do moderného hardvéru s vysokým výkonom a čiastočne aj prémiovými funkciami. Dokázala testovaná vzorka X5 Pro naplniť tento jasne daný predpoklad, alebo sa len výrobca pokúsil zviesť na rastúcej krivke popularity predchádzajúcich zariadení a ušetriť tak peniaze? Na tieto, ale aj ďalšie otázky sa vám pokúsim dať odpoveď v nasledujúcom texte.

 
RECENZIA: Xiaomi 13 - Bude sa páčiť všetkým?

RECENZIA: Xiaomi 13 - Bude sa páčiť všetkým?

Mám ho tu, na stole, vyložený ostentatívne displejom dole, aby som provokoval okolie. Vždy, keď ide niekto okolo môjho pracovného stola a v záplave iných testovaných vzoriek zbadá práve tento mobil, neubráni sa aspoň čiastočnej reakcii. Často ide len o hru mimiky, keď sa čelo konkrétnej osoby zroluje ako staré ponožky, inokedy padne aj pár slov s otáznikom na konci. Spoločným menovateľom je však záujem ako taký a túžba vedieť, čo to je vlastne za telefón. Rýchlou odpoveďou býva tá, že ide o novú vlajkovú loď Xiaomi, no neraz štartujem novú porciu doplňujúcich otázok, ale rovnako to vie spustiť lavínu ďalšieho festivalu tancujúcej kože. Nech už sa na to pozerám akokoľvek, tak spomínaný čínsky gigant to s radovou trinástkou jednoducho dokázal, priniesol totižto na trh nový a atraktívny dizajn, za aký by sa nemusela hanbiť žiadna z jeho priamych konkurencií. Je však predmetný mobil viac než len peknou vázou na okrasu vašej osobnosti, alebo zvláda naplniť aj očakávania v zmysle ďalších, z pohľadu spotrebiteľa, nesmierne dôležitých atribútov? Tieto, ale aj ďalšie otázky sa vám pokúsim zodpovedať v nasledujúcom texte. Pohodlne sa preto usaďte a vytiahnite imaginárnu froté handričku, budeme totižto leštiť a leštiť... a zase leštiť.

 
RECENZIA: Nokia T10 - Závan starých vetrov

RECENZIA: Nokia T10 - Závan starých vetrov

Našich pravidelných čitateľov by značka Nokia nemala nijako zaskočiť a to ani v prípade, ak spadajú do kategórie neskôr narodených. Spoločnosť HDM Global, ktorá operuje práve s ikonickým názvom Nokia, totiž posledné roky skúša týmto piatim písmenám navrátiť zašlú slávu. Skúša to najmä produkciou telefónov, ale rovnako tak nezanedbáva ani segment lacných tabletov. Minulý rok som vám ponúkol názor na zaujímavý a cenovo dostupný model T20, ktorý vo finále rozhodne prekvapil, a teraz nastal čas pozrieť sa na jeho lacnejší variant. Model T10 vyšiel, paradoxne, až po výbavou a výkonom atraktívnejšom T20, napriek tomu si Nokia z nejakého dôvodu myslí, že by vás mal zaujímať. Prečo? Na to sa teraz spoločne pozrieme.

 
RECENZIA: Motorola Razr 2022 - Nohy do V

RECENZIA: Motorola Razr 2022 - Nohy do V

Trend skladacích telefónov je čoraz populárnejší a z pohľadu spoločnosti Motorola bol práve minulý rok čas na prebudenie sa z letargie. Samozrejme, nechcem tvrdiť, že model Razr s ohybnou obrazovkou zažil v danom čase nejakú premiéru, avšak treba objektívne dodať, že obe dovtedy vydané verzie boli vo výsledku skôr sklamaním než oslavou značky Razr. Dnes vám budem referovať o kvalitách už tretej verzie, určenej pre nadchádzajúce obdobie a už vopred môžem sľúbiť, že tentokrát Motorola prináša životaschopné véčko, ktoré sa nemusí báť konkurovať Samsungu a ich už štvrtej generácii Z Flip zariadení.

 
RECENZIA: Motorola Edge 30 Neo - Prekvapenie zo strednej triedy

RECENZIA: Motorola Edge 30 Neo - Prekvapenie zo strednej triedy

Hoci sa vám dizajn aktuálnych mobilov značky Motorola nemusí práve bezvýhradne pozdávať, jednu vec im uprieť nemôžete – snahu o vytvorenie dokonalého telefónu strednej triedy s výraznou pridanou hodnotou. Tá je totiž cítiť zo všetkých strán a žiarivým príkladom je aj nami testovaný model Edge 30 Neo. Do redakcie dorazil vo vizuálne atraktívnej fialovej podobe odkazujúcej na novú spoluprácu medzi Motorolou a značkou Pantone, ktorú podtrháva označenie Very Peri. Pantone je celosvetový líder v dokonalom miešaní farieb, pričom okrem fialovej verzie pripravil aj rýdzo čiernu s označením Black Onyx a ako bonus ešte striebornú.

 
RECENZIA: Xiaomi 12T - Nech vlajky vejú

RECENZIA: Xiaomi 12T - Nech vlajky vejú

Je trocha vtipné vyťahovať pojem „vlajková loď“ práve v súvislosti s portfóliom mobilných telefónov od spoločnosti Xiaomi, keďže tento známy čínsky výrobca dokáže za rok na trh vychrliť obrovské množstvo zariadení a pre zákazníka je často problémom sa vôbec zorientovať v jeho skratkách. Tak či onak, aktuálne prichádzajúci model Xiaomi 12T je označovaný za vlajkovú loď, ktorá sa plaví v cenových vodách strednej triedy a práve tento telefón sa pred viac než mesiacom dostal aj do našej redakcie. Už od prvého dňa testovania ma zaujímala kvalita akejsi alternatívy voči základnému radu 12 a 12S Ultra, ktoré sú cenovo, pochopiteľne, vo vyšších sférach.

 
RECENZIA: Motorola Edge 30 Ultra - A není to málo, Antone Pavloviči?

RECENZIA: Motorola Edge 30 Ultra - A není to málo, Antone Pavloviči?

Na trh s mobilnými telefónmi by sme mohli aktuálne nahliadať z rôznych uhlov pohľadu. Každopádne, to slovíčko, ktoré by prevládalo v sumári väčšiny z nás, by dozaista charakterizovalo pocit stagnácie ako takej. Súčasné technológie jednoducho narážajú na svoje limity a spoločnosti snažiace sa do tohto segmentu priniesť aspoň trocha revolúcie musia často siahať po neočakávaných nápadoch. Máme tu pomaly ale isto udomácnené telefóny so skladacím displejom naznačujúce akú takú budúcnosť, avšak nejaký výraznejší pokrok je stále v nedohľadne, a preto to zopár firiem skúša tam, kde to možno ani nie je potrebné. Žiarivým príkladom je spoločnosť Motorola patriaca už roky pod Lenovo; tá sa do svojej najnovšej vlajkovej lode rozhodla integrovať jeden historický medzník – primárny fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx!

 
RECENZIA: ASUS Zenfone 9 - Intermezzo z mobilného sveta

RECENZIA: ASUS Zenfone 9 - Intermezzo z mobilného sveta

Trendy výrazného zoštíhľovania šasi mobilných telefónov išli posledné roky ruka v ruke so zväčšovaním displejov, a tak sa v jeden moment stalo štandardom, držať si pri uchu onú pomyselnú dosku na krájanie slaniny a tváriť sa ako ten najspokojnejší človek na tejto pobláznenej planéte. Nie všetky spoločnosti sa však rozhodli držať akýchsi hardvérových trendov a špeciálne ASUS v tomto ohľade túžil poskytnúť svojim zákazníkom medzičlánok zo sveta moderných telefónov. Spoločnosť ASUS je vo svete notebookov dominantným inovátorom a tento status si chce logicky preniesť aj do segmentu prenosných komunikačných zariadení. Žiarivým príkladom je nedávno vydaná deviatka v rade Zenfone. Tá je v mojich očiach jasné intermezzo vo svete naklonovaných mobilov, v ktorom sa každé zariadenie na seba až príliš prehnane podobá.

 
RECENZIA: Huawei Nova 10 Pro - Tak ten má štýl

RECENZIA: Huawei Nova 10 Pro - Tak ten má štýl

Čínsky výrobca Huawei pokračuje v produkcii telefónov zo série Nova, ktorá sa svojou filozofiou snaží votrieť do srdiečka predovšetkým mladším ročníkom konzumentov, ktorí chcú prémiové funkcie, avšak bez toho, aby im vykrvácala peňaženka. Zvyčajne tak ide o mobilné telefóny majúce vo výbave niekoľko vyložene prepracovaných predností na úrovni vlajkovej lode, avšak súčasne v iných prvkoch zákonite uberajú na kvalite. Presne touto cestou ide aj najnovší model Huawei Nova 10, ktorý sa nám do redakcie dostal v drahšej verzii s tradičnou skratkou Pro.

 

Ďalšie články...

  • 1
  • 2
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk