Transcend radí 4 spôsoby, ako zabrániť strate dát zo smartfónu

Transcend radí 4 spôsoby, ako zabrániť strate dát zo smartfónu

 

Na smartfónoch často ukladáme cenné dáta ako sú napr. fotografie alebo rôzne druhy kontaktných údajov. Kópie väčšiny z týchto dát sú uložené v tzv. cloudových úložiskách, avšak najdôležitejšie dáta stoja za dodatočnú ochranu. V tomto článku nájdete niekoľko možností pre zálohovanie dát na zariadeniach so systémom Android.

Zálohovanie v cloude

Služby ako sú Google Drive alebo Dropbox vám umožňujú automaticky prenášať dáta z Androidu do zdieľaného cloudového úložiska. V prípade prevodu malého množstva dát je táto služba vo väčšine prípadov zdarma. Ak potrebujete viac miesta, môžete si dokúpiť balíček s dodatočným priestorom zaplatením mesačného alebo ročného predplatného. Táto možnosť zálohovania je však silne závislá od kvality pripojenia k internetu. Existuje aj riziko, že prístup k našim súborom získajú tretie strany. Z tohto dôvodu je dobré sa uistiť, že poskytovateľ cloudových služieb ponúka možnosť šifrovania dát pred umiestnením na server. Existuje aj možnosť nezávisle šifrovať súbory a priečinky pomocou na to určených aplikácií.

Karta microSD

Väčšina smartfónov s Androidom je vybavená slotom pre microSD kartu. Po vložení karty, nastavíme jednoduchým spôsobom túto katu ako predvolené umiestnenie pre ukladanie fotografií, videa a hudby. Ak však na nej chceme prenášať dáta, ako sú kontakty, SMS správy, história hovorov alebo heslá Wi-Fi, mali by sme využiť aplikácie určené na zálohovanie. Pri nákupe pamäťovej karty je vhodné voliť produkty, ktoré patria do triedy A2, ako napr. microSD 330S produktovej ponuky Transcend. Táto karta zaručuje výkon pri náhodnom čítaní 4000 IOPS a náhodnom zázname 2000 IOPS, čo sa premieta na plynulej prevádzke aplikácií nainštalovaných na karte alebo ukladaní dát. Použitím pamäťovej karty môžeme teda nielen ukladať kópie fotografií alebo hudby zo smartfónu a rozšíriť tak pamäť, ale umožňuje nám to tiež urýchliť prácu zariadenia.

USB flash disk

Kopírovanie dát na "flashku" je relatívne úsporný spôsob zálohovania dát zo smartfónu s Androidom, ktorý podporuje funkciu OTG (On The Go). Ak je flash disk vybavený rovnakým konektorom ako smartfón, tj. USB-C alebo microUSB, jednoducho ho zapojíme. V prípade USB typu A budete potrebovať kábel OTG USB, ktorý možno bez problémov zakúpiť. Niektorí výrobcovia smartfónov dodávajú tento typ kábla priamo k telefónu, ako súčasť balenia, ktoré predávajú. Zálohovanie na flash disk možno vykonávať pomocou aplikácie USB Backup, softvéru iSkysoft Toolbox alebo manuálne s pomocou správcu súborov v systéme Android.

Externý disk SSD

Ideálnym riešením pre užívateľov, ktorí ocenia rýchlosť synchronizácie dát, je použitie externého disku SSD s konektorom USB-C. Množstvo odoslaných dát počas jednej hodiny môže byť až 1,5 TB, čo umožní rýchle zálohovanie dát. Tento prenos je až 5 krát rýchlejší ako v prípade USB flash disku a 2 krát rýchlejší ako prenos dát na pamäťovú kartu microSD. Externý disk SSD je tiež vynikajúcou voľbou pre užívateľov, ktorí často cestujú a svojím smartfónom natáčajú videá. Môžeme ho použiť ako na zálohovanie dát v telefóne, tak i notebooku. Mimo to, niektoré disky ako na príklad ESD230C od Transcend, majú veľmi ľahkú konštrukciu, čo je ďalšia výhoda, ak chceme mať na cestách čo najľahší batožinu. Toto riešenie má tiež čo ponúknuť užívateľom, ktorí dbajú najmä o bezpečnosť. Tieto disky totiž umožňujú bezpečné šifrovanie dát pomocou blokovej šifry AES, vďaka ktorej môžeme chrániť naše súbory pred neoprávneným prístupom.

Na záver

Ak chceme zabrániť náhodným stratám dôležitých súborov a fotografií z nášho smartfónu, je nevyhnutné vykonávať pravidelné zálohovanie. Optimálne je vytváranie zálohy aspoň raz mesačne, najlepšie však raz týždenne. Za zváženie stojí tiež diverzifikácia: kópie SMS-iek a kontaktov ukladať v cloude, fotky na karte microSD a veľká videá na externom disku SSD. V prípade zlyhania smartfónu potom môžeme dáta sami ľahko obnoviť a ušetriť si tak neistotu a náročné obnovenie dát za pomocou špecializovaných firiem.

Zdroj: Transcend

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk