motorola one: dizajnový kúsok s čistým androidom a prívetivou cenou prichádza na slovenský trh

motorola one: dizajnový kúsok s čistým androidom a prívetivou cenou prichádza na slovenský trh

 

Android One je slovné spojenie, predstavujúce čistý systém Android a viaceré záruky po stránke bezpečnosti, či dĺžky podpory. Google predstavil myšlienku zariadení bez zbytočného softvéru, ktoré budú podporované roky, namiesto mesiacov ešte v roku 2014, no do minulého roku boli takéto zariadenia dostupné najmä v krajinách ako India, alebo Filipíny. Stále častejšie ale prichádzajú so svojou predstavou Android One zariadení aj veľké značky ponúkajúce tieto smartfóny po celom svete. Najnovším prírastkom do tejto rodiny je veľmi zaujímavý smartfón strednej triedy od spoločnosti Motorola a my sme sa boli pozrieť na jeho oficiálne uvedenie na Slovenský trh.

Prečo je vlastne Android One zaujímavý pri Motorola zariadeniach, keď tie sú známe takmer úplne čistým operačným systémom Android? Samozrejme, výnimkou sú Moto akcie (dvakrát seknúť mobilom na zapnutie baterky, dvojité pootočenie v ruke na naštartovanie fotoaparátu a iné), no tie aj tak drvivej väčšine používateľov po prvom vyskúšaní prirastú ku srdcu. Hlavným lákadlom je záruka, že smartfóny z rodiny One budú dostávať všetky najnovšie bezpečnostné záplaty po dobu troch rokov a dostanú aj dve najnovšie plné aktualizácie operačného systému, čo v prípade modelu motorola one znamená upgrade na Android 9 a aj nasledujúcu verziu Android 10. A bonusom pre Android One zariadenia je tiež neobmedzené úložisko pre fotky do rozlíšenia 16 MP na Google Photos.

Samotná motorola one nás hneď zaujala miernym protirečením. Cenovo sa radí do kategórie lacných zariadení, hardvérovo zase medzi smartfóny strednej triedy a po stránke dizajnu subjektívne prekonáva viacero moderných vlajkových lodí iných značiek. Vo vcelku kompaktnom tele s výškou 150 mm, hrúbkou menej ako 8 mm a váhou len 162 gramov sa ukrýva 5.9 palcový IPS LCD displej s rozlíšením 1520 x 720 pixelov a pomerom strán 19:9.

Ako predná, tak aj zadná strana ponúka sklenený povrch Corning Gorilla Glass, vďaka čomu tento model disponuje podporou NFC pre bezdrôtovú komunikáciu. Po stránke výkonu motorola one neohúri, no procesor Snapdragon 625 v spojení s grafickým čipom Adreno 506, 4 GB RAM a 64 GB úložného priestoru zvládne nielen bežné používanie, ale aj náročnejšie aplikácie, či ľahký multi-tasking.

Milovníkov fotiek a fotenia poteší fakt, že Motorola sa nechala zviesť na vlne dvojitých fotoaparátov, takže na zadnej strane nájdu potenciálny majitelia hlavný objektív s rozlíšením 13 MP a svetelnosťou f/2.0, ktorý spolupracuje s 2 MP, f/2.4 objektívom disponujúcim snímačom hĺbky. Na prednej strane sa nachádza jeden 8 MP, f/2.2 selfie objektív a prekvapivo aj blesk pre selfie nadšencov obľubujúcich večerné hodiny.

Dizajn sa Motorole naozaj podaril, hoci určité výhrady sa dajú nájsť, najmä voči výrezu vo vrchnej časti, ktorý si z akéhosi neznámeho dôvodu spájajú spoločnosti s pocitom prémiovosti. Skvelo riešená a umiestnená je ale čítačka odtlačkov prstov, v strede vrchnej časti na zadnej strane smartfónu, presne tam, kde si na ňu používatelia zvykli. Neuškodí ani vkusne zakomponované Motorola M logo priamo v čítačke a odolnosť voči pošpliechaniu vodou vďaka povlaku nano časticami, hoci neradíme zariadenie do vody ponárať, či testovať v sprche.

motorola one tiež poteší dobrou ponukou konektivity. O nabíjanie a prenos súborov sa stará USB-C konektor, vďaka čomu sa interná 3000 mAh batéria nabije s pomocou TurboPower nabíjania oveľa rýchlejšie, ako bežné smartfóny. Tiež musíme spomenúť, že rýchlonabíjačka podporujúca až 15W nabíjanie je pribalená priamo ku smartfónu a netreba pre využitie tejto funkcionality dokupovať žiadne doplnky. Zachovaný je aj 3.5 mm Jack pre všetky diskofilné povahy s averziou voči dongle-om. Bezdrôtová komunikácia poteší dual-band Wi-Fi 802.11 a/b/g/n a takisto aj najnovším Bluetooth verzie 5.0. motorola one poteší aj ľudí vyžadujúcich možnosť použitia dvoch SIM kariet, vďaka podpore dvoch kariet v nano-sim formáte. A navyše, čo je ešte príjemnejšie, je aj možnosť vložiť do smartfónu micro SD kartu pri plnohodnotnom využívaní oboch SIM slotov.

motorola one bude na slovenskom trhu dostupná už budúci týždeň v čiernom a bielom prevedení, ako v obchodoch, tak u operátorov Telekom a O2. A hoci je odporúčaná cena pre európsky trh 299 eur, rátajte s tým, že na Slovensku bude ľahké tento kúsok zohnať za 249 eur, vďaka čomu bude určite veľmi zaujímavou voľbou.

V redakcii už modelom motorola one disponujeme práve v týchto dňoch si prechádza podrobným skúmaním a testovaním, takže na plnohodnotnú recenziu sa môžete tešíť už v dohľadnej budúcnosti.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk