Mám ho tu, na stole, vyložený ostentatívne displejom dole, aby som provokoval okolie. Vždy, keď ide niekto okolo môjho pracovného stola a v záplave iných testovaných vzoriek zbadá práve tento mobil, neubráni sa aspoň čiastočnej reakcii. Často ide len o hru mimiky, keď sa čelo konkrétnej osoby zroluje ako staré ponožky, inokedy padne aj pár slov s otáznikom na konci. Spoločným menovateľom je však záujem ako taký a túžba vedieť, čo to je vlastne za telefón. Rýchlou odpoveďou býva tá, že ide o novú vlajkovú loď Xiaomi, no neraz štartujem novú porciu doplňujúcich otázok, ale rovnako to vie spustiť lavínu ďalšieho festivalu tancujúcej kože. Nech už sa na to pozerám akokoľvek, tak spomínaný čínsky gigant to s radovou trinástkou jednoducho dokázal, priniesol totižto na trh nový a atraktívny dizajn, za aký by sa nemusela hanbiť žiadna z jeho priamych konkurencií. Je však predmetný mobil viac než len peknou vázou na okrasu vašej osobnosti, alebo zvláda naplniť aj očakávania v zmysle ďalších, z pohľadu spotrebiteľa, nesmierne dôležitých atribútov? Tieto, ale aj ďalšie otázky sa vám pokúsim zodpovedať v nasledujúcom texte. Pohodlne sa preto usaďte a vytiahnite imaginárnu froté handričku, budeme totižto leštiť a leštiť... a zase leštiť.
Bethesda ohlásila nový Doom...pre smartfóny
Zaujímavý mix žánrov.
RECENZIA: Nokia T10 - Závan starých vetrov
Našich pravidelných čitateľov by značka Nokia nemala nijako zaskočiť a to ani v prípade, ak spadajú do kategórie neskôr narodených. Spoločnosť HDM Global, ktorá operuje práve s ikonickým názvom Nokia, totiž posledné roky skúša týmto piatim písmenám navrátiť zašlú slávu. Skúša to najmä produkciou telefónov, ale rovnako tak nezanedbáva ani segment lacných tabletov. Minulý rok som vám ponúkol názor na zaujímavý a cenovo dostupný model T20, ktorý vo finále rozhodne prekvapil, a teraz nastal čas pozrieť sa na jeho lacnejší variant. Model T10 vyšiel, paradoxne, až po výbavou a výkonom atraktívnejšom T20, napriek tomu si Nokia z nejakého dôvodu myslí, že by vás mal zaujímať. Prečo? Na to sa teraz spoločne pozrieme.
RECENZIA: Motorola Razr 2022 - Nohy do V
Trend skladacích telefónov je čoraz populárnejší a z pohľadu spoločnosti Motorola bol práve minulý rok čas na prebudenie sa z letargie. Samozrejme, nechcem tvrdiť, že model Razr s ohybnou obrazovkou zažil v danom čase nejakú premiéru, avšak treba objektívne dodať, že obe dovtedy vydané verzie boli vo výsledku skôr sklamaním než oslavou značky Razr. Dnes vám budem referovať o kvalitách už tretej verzie, určenej pre nadchádzajúce obdobie a už vopred môžem sľúbiť, že tentokrát Motorola prináša životaschopné véčko, ktoré sa nemusí báť konkurovať Samsungu a ich už štvrtej generácii Z Flip zariadení.
Hra Crash Bandicoot On the Run skončí vo februári
Komerčný neúspech?
RECENZIA: Motorola Edge 30 Neo - Prekvapenie zo strednej triedy
Hoci sa vám dizajn aktuálnych mobilov značky Motorola nemusí práve bezvýhradne pozdávať, jednu vec im uprieť nemôžete – snahu o vytvorenie dokonalého telefónu strednej triedy s výraznou pridanou hodnotou. Tá je totiž cítiť zo všetkých strán a žiarivým príkladom je aj nami testovaný model Edge 30 Neo. Do redakcie dorazil vo vizuálne atraktívnej fialovej podobe odkazujúcej na novú spoluprácu medzi Motorolou a značkou Pantone, ktorú podtrháva označenie Very Peri. Pantone je celosvetový líder v dokonalom miešaní farieb, pričom okrem fialovej verzie pripravil aj rýdzo čiernu s označením Black Onyx a ako bonus ešte striebornú.
RECENZIA: Xiaomi 12T - Nech vlajky vejú
Je trocha vtipné vyťahovať pojem „vlajková loď“ práve v súvislosti s portfóliom mobilných telefónov od spoločnosti Xiaomi, keďže tento známy čínsky výrobca dokáže za rok na trh vychrliť obrovské množstvo zariadení a pre zákazníka je často problémom sa vôbec zorientovať v jeho skratkách. Tak či onak, aktuálne prichádzajúci model Xiaomi 12T je označovaný za vlajkovú loď, ktorá sa plaví v cenových vodách strednej triedy a práve tento telefón sa pred viac než mesiacom dostal aj do našej redakcie. Už od prvého dňa testovania ma zaujímala kvalita akejsi alternatívy voči základnému radu 12 a 12S Ultra, ktoré sú cenovo, pochopiteľne, vo vyšších sférach.
RECENZIA: Motorola Edge 30 Ultra - A není to málo, Antone Pavloviči?
Na trh s mobilnými telefónmi by sme mohli aktuálne nahliadať z rôznych uhlov pohľadu. Každopádne, to slovíčko, ktoré by prevládalo v sumári väčšiny z nás, by dozaista charakterizovalo pocit stagnácie ako takej. Súčasné technológie jednoducho narážajú na svoje limity a spoločnosti snažiace sa do tohto segmentu priniesť aspoň trocha revolúcie musia často siahať po neočakávaných nápadoch. Máme tu pomaly ale isto udomácnené telefóny so skladacím displejom naznačujúce akú takú budúcnosť, avšak nejaký výraznejší pokrok je stále v nedohľadne, a preto to zopár firiem skúša tam, kde to možno ani nie je potrebné. Žiarivým príkladom je spoločnosť Motorola patriaca už roky pod Lenovo; tá sa do svojej najnovšej vlajkovej lode rozhodla integrovať jeden historický medzník – primárny fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx!
RECENZIA: ASUS Zenfone 9 - Intermezzo z mobilného sveta
Trendy výrazného zoštíhľovania šasi mobilných telefónov išli posledné roky ruka v ruke so zväčšovaním displejov, a tak sa v jeden moment stalo štandardom, držať si pri uchu onú pomyselnú dosku na krájanie slaniny a tváriť sa ako ten najspokojnejší človek na tejto pobláznenej planéte. Nie všetky spoločnosti sa však rozhodli držať akýchsi hardvérových trendov a špeciálne ASUS v tomto ohľade túžil poskytnúť svojim zákazníkom medzičlánok zo sveta moderných telefónov. Spoločnosť ASUS je vo svete notebookov dominantným inovátorom a tento status si chce logicky preniesť aj do segmentu prenosných komunikačných zariadení. Žiarivým príkladom je nedávno vydaná deviatka v rade Zenfone. Tá je v mojich očiach jasné intermezzo vo svete naklonovaných mobilov, v ktorom sa každé zariadenie na seba až príliš prehnane podobá.
Testovanie Battlefield Mobile sa rozširuje a takto vyzerá hra v akcii
Niečo podobné, no predsa iné.
Hra Diablo Immortal zarobila už viac ako 300 miliónov dolárov
Bojkoty a sťažnosti nepomohli.
Age of Empires séria mieri na smartfóny
Všetko do seba začína zapadať.
RECENZIA: Huawei Nova 10 Pro - Tak ten má štýl
Čínsky výrobca Huawei pokračuje v produkcii telefónov zo série Nova, ktorá sa svojou filozofiou snaží votrieť do srdiečka predovšetkým mladším ročníkom konzumentov, ktorí chcú prémiové funkcie, avšak bez toho, aby im vykrvácala peňaženka. Zvyčajne tak ide o mobilné telefóny majúce vo výbave niekoľko vyložene prepracovaných predností na úrovni vlajkovej lode, avšak súčasne v iných prvkoch zákonite uberajú na kvalite. Presne touto cestou ide aj najnovší model Huawei Nova 10, ktorý sa nám do redakcie dostal v drahšej verzii s tradičnou skratkou Pro.
RECENZIA: Vivo X80 Lite 5G - Nie je Lite ako Lite
V polovici tohto roka som vám mal možnosť odovzdať svoje dojmy ohľadom novej vlajkovej lode u nás pomaly ale isto už dobre udomácnenej spoločnosti vivo. Išlo toho času o model vivo X80 Pro, ktorý ma príjemne šokoval v mnohých smeroch a ak by ste sa ma aj dnes opýtali, ktorý mobil v hodnote zhruba 1000 eur by ste si mali zakúpiť, ak chcete zachytávať čo najkvalitnejšie fotografie a videá, neváhal by som ani sekundu a moje odporúčania by padli práve na X80 Pro. V tejto súvislosti som bol preto zvedavý, ako to ohľadom kvalít dopadne počas testu nedávno oznámenej Lite verzie, ktorú nám vivo, aj za asistencie krásnych modeliek, odhalilo počas svojej udalosti v Prahe. Ako určite dobre viete, Lite je skratka označujúca výkonnostné a funkčné osekanie štandardného modelu a niektoré spoločnosti tento pojem účelovo využívajú na predaj, nazvem to diplomaticky, pomalých šuniek. Preto by si spotrebiteľ mal pred kúpou niečoho takto označeného dávať veľký pozor, do čoho to vlastne tlačí svoje ťažko zarobené peniaze. Ak vás preto zaujíma, ako hodnotím kvality vivo X80 Lite po takmer mesačnom zaťažkávacom teste ja, nasliňte si svoj virtuálny prst a posuňte sa o pár riadkov nižšie.
RECENZIA: ROG Phone 6 Pro - Budúcnosť hrania?
Opäť budem jemne nostalgický (čo iné mi už v mojom pokročilom veku vlastne aj ostáva) a zaspomínam na staré dobré časy počiatkov rodenia sa hernej kultúry. Ako decko som pojem videohry vnímal nesmierne silne, ale vnímal som ich v rýdzo úzkom fokuse v rámci spôsobu interaktívneho hrania ako takého. Mohol som zaskočiť do rómskej maringotky a do blikajúceho automatu nahádzať svoje ťažko našetrené mince, alebo ostať doma s konzolou a hrami, ktoré som už mal aj tak prejdené od začiatku až po koniec. Bola to doba, keď sme jednoducho vnímali hranice možností interakcie samotnej a vedeli sme, že okrem tradičných konzol tu, samozrejme, je ešte PC a tým tá celá zábava končí. Dnes už je všetko úplne inak a nezastaviteľný posun technických možností dáva bežnému smrteľníkovi šancu ponoriť sa do hrania kedykoľvek, kdekoľvek a akokoľvek. Jedným zo silných pilierov na scéne sprostredkovania interaktívnej zábavy je aj segment mobilných telefónov a tam, kde to všetko začalo pomaly sa plaziacim hadom, čo si nevyhnutne musí zahryznúť do svojho chvosta, to dnes prerástlo do komplexných diel, ktoré produkujú miliardové zisky. Áno, mohli by sme sa rozprávať o tom, ako popularita hrania na telefónoch narástla vďaka nie práve etickej šedej zóne mikrotransakcií, ale nie všetky kvalitné mobilné tituly boli vytvorené s cieľom dlhodobo odľahčovať váhu vášho konta. Vo finále aj tento segment končí u hier a aby ste si ich mohli užívať bez akýchkoľvek limitov, je vhodné mať v ruke dostatočne výkonný hardvér. Aj na základe vyššie vymenovaných skutočností dnes môžeme povedať, že sekcia herných mobilov každým rokom narastá a my sa dnes spoločne porozprávame o jednom zo silných zástupcov tohto segmentu – ROG Phone 6 Pro.
RECENZIA: Huawei Mate XS2 - Ohybný smartfón inak
Hoci značka Huawei v mobilnom segmente stále zápasí s dopadom amerických sankcií, nejakým spôsobom sa jej darí na trh uvádzať nové zariadenia, ktoré napriek všetkým problémom posúvajú technológie smerom dopredu. V tejto recenzii sme sa pozreli na ďalšie z nich.
RECENZIA: Vivo Y76 5G - Keď dizajn hrá prím
Evidentne nebude vôbec náhoda, že tretí mnou recenzovaný telefón od u nás práve začínajúceho čínskeho výrobcu Vivo, disponuje suverénne originálnym a osobitým vizuálom. Dizajn je pre Vivo jednoducho dôležitým prvkom pri tvorbe ich mobilných telefónov a inak tomu nie je ani pri Vivo Y76. Mohli by sme tu teraz samozrejme viesť širšiu diskusiu ohľadom zákazníckej mentality, ktorá sa prejavuje počas výberu nového telefónu a do akej miery niekto pozerá na dizajn ako taký. Každopádne, dobre vieme, že isté nezanedbateľné percento konzumentov rozhodne dizajnu prikladá veľkú váhu a práve na nich spomínané Vivo dozaista cieli. Nasledujúci text sa však nebude krútiť okolo prémiového zariadenia, ostatne Y76 spadá skôr do nižšej strednej triedy (jeho cenovka podliezla hranicu troch stoviek), avšak cez to všetko ide o 5G mobil s pôsobivým vizuálom. V čom je však háčik a je tu vôbec nejaký?
RECENZIA: Vivo V23 - Dizajn ako hlavná prednosť
Verím, že aj na základe niekoľkých nedávnych článkov, či už išlo o reportáž z Berlína, alebo priamo recenzovanie telefónu X80 Pro, sme pre lokálny trh doteraz skôr menej známu spoločnosť vivo dostatočne priblížili vám, našim čitateľom. Ich portfólio mobilných telefónov si totižto zaslúži pozornosť aj mimo cielenia na prémiové modely a o tom svedčí aj verzia vivo V23, ktorá je schopná zaujať ešte skôr, než ju vôbec zapnete. Preto ak sa vám drvivá väčšina mobilov v súčasnosti zdá ako jedna a tá istá koláž plná nudy, s vivo V23 sa rozhodne môžete dostať do úplne inej sféry vnímania dizajnu. Ostatne, v tomto prípade sa samotné vivo vôbec netají skutočnosťou, že im išlo predovšetkým o jedinečný dizajn lákajúci ruky mladých ľudí. Čo ďalej má V23 v talóne a či je tento zástupca strednej triedy schopný ponúknuť aj čosi viac, než len uhrančivú hru so svetlom, o tom si povieme viac v nasledujúcom texte.
Ďalšie články...
- RECENZIA: Vivo X80 Pro - Najlepší fotomobil súčasnosti?
- Hráč, ktorý minul 100 tisíc dolárov na Diablo Immortal nemá s kým hrať PvP, pretože je príliš silný
- Efekt Číny: Diablo Immortal má už 30 miliónov hráčov
- Diablo Immortal už zarobil viac ako 100 miliónov dolárov a to iba na smartfónoch
- Diablo Immortal hrá už 20 miliónov hráčov, no peniaze sa začnú sypať až teraz