Ako hráč PlayStation dávam klobúk dole pred šéfom Xboxu

Ako hráč PlayStation dávam klobúk dole pred šéfom Xboxu

 

Poslednú dobu si tak z opodiaľ pozerám dianie v hernom svete, nakoľko mám v práci toho veľa. Keď aj prídem domov, na hranie moc času nemám, ale aspoň si prečítam pred spaním, čo sa
nové deje. Aj keď som zarytý PlayStation hráč už takmer celú dekádu, čoraz viac sympatizujem s konceptom Xboxovej divízie.

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

V prvom rade musím hneď upozorniť, že mi za tento článok nikto nezaplatil ani ma nedonútil ho napísať. Málokto, ak vôbec niekto z našej redakcie naložil Microsoftu a Xboxu tak, ako ja, no vždy len, keď si to zaslúžili. Napríklad aj posledný článok o zmene operačného systému z Windows na (pre mňa zatiaľ) príhodnejšiu alternatívu. Viac v článku nižšie.

Späť ale k Xboxu. Ten si prešiel posledných pár rokov ozaj peklo. Nebol som to len ja, čo kriticky písal o niektorých krokoch, zvlášť počas éry Xbox One. Aj Microsoft sám musí priznať, že hlavne prvá polovica života konzoly bola katastrofálna, ba smutná. Ako človek, ktorý vlastnil Xbox 360 a mal ho naozaj rád, som bol veľmi sklamaný a odvtedy sa moja primárna konzola stala PS.

Veci sa ale začali otáčať v polke životnosti minulej generácie a po nástupe Xbox One X to začínalo byť zaujímavejšie. Niekto si v Microsofte povedal, že dá konzolovému hraniu ešte šancu a po tichej malej reštrukturalizácii vstal z popola ako bájny Fénix. Len keby spravili zmeny aj vo kancelárii, ktorá ma na starosti názvy. Prípadne im zmeniť dodávateľa čajov…

Skočme ale do súčastnosti. Mnohí Microsoftu vyčítajú Xbox Series S. Vraj pôjde o konzolu, ktorá bude pre vývojárov peklo, kvôli optimalizácii a taktiež bude brzdiť vývoj herného priemyslu, kvôli slabému výkonu, ktorý poskytuje. - Toto sú podľa mňa veľmi spiatočnícke názory. Práve táto konzola dostane hranie novej generácie ľuďom, ktorí si nemôžu dovoliť drahý PC, ani vyhodiť 400-500€ za konzolu. Ja netvrdím, že to nie je robota navyše, ja chcem len poukázať na to, že nie každý milovník hier reálne má stovky eur na hranie. Zvlášť v dnešnej blbej dobe a situácii.

Keď už sme pri zlej dobe, ktorá mnohých dostala do zlej finančnej situácie, znova tu je Microsoft, ktorý vám za 10€ mesačne sprístupní stovky hier. Áno, reč je o Game Passe. Tento korporát nakúpil desiatky výborných štúdií, ktoré teraz pre nich robia exkluzívne tituly, či už malé, alebo veľké a všetky tituly, čo vyprodukujú skončia prvý deň v Game Passe. Potrebuje toto komentár? V dobe, kedy musím za exkluzivitu od Sony zaplatiť o 20€ viac, ako kedysi, príde Phil Spencer s týmto a prejde mu to. Ja sa nesťažujem, že hry zdraželi, sám som písal o tom, že už bolo na čase. Však 60€/$ stoja už hádam aj 3 desaťročia. Ako odvtedy išlo všetko hore? Späť ale k téme. 10€ mesačne môže byť pre niekoho veľa, no stále je to ooooveľa dostupnejšie, ako čokoľvek iné, s výnimkou bazárových hier. Lenže tie musia mať nejaký ten rok, aby stali menej a mať najnovšiu hru v deň vydania za desku? No brainer…

Phil si ma ale najviac získal poslednou vecou, ktorú som sa tento týždeň dozvedel. Ja som starý srdciar, milovník videohier už od útleho detstva. To je tá vec, ktorou mi zahral na strunu. Tak ako neraz zagratuloval Sony za výbornú exkluzivitu a jej zdarné predaje, tak ako sa postavil spolu so šéfom Sony a Nintenda na pódium, kde vyzvali hráčov, nech sa nehádajú, tak aj teraz ukázal, že je tiež srdciar. Vyzval výrobcov konzol, aby zachovali minulosť. Hernú históriu, o ktorú každým dňom prichádzame viac a viac.

Chce, aby všetci popracovali na legálnych emulátoroch, kde si môžeme kúpiť staré hry, na ktorých sme alebo budeme vyrastať. Nech sa nestratí niekde o pár dekád titul, ktorý formovalo nás, či naše deti a práve vďaka nemu sme sa zamilovali do videohier. To, čo my teraz sme nútení robiť nelegálne, nakoľko všetko starne a hardvér nevydrží večnosť, aby naše deti, poprípade mladší súrodenci nemuseli.
Len si to predstavte. Ja sám by som bez najmenšieho zaváhania nakúpil všetky hry, na ktorých som vyrastal. Áno, viem, že keby som moc chcel, šlo by to aj legálnou cestou, no kto má dnes desiatky, či stovky eur na zachovalú retro konzolu s hrami? Chápem, že pri niektorých hrách by mohol byť problém s autorskými právami, no stále by sa dalo aspoň niečo „zachrániť“ (a verím, že by toho nebolo málo).

Zatiaľ, čo Nintendo žaluje každého, kto zverejní ich starú hru, ktorá sa už nedá kúpiť, namiesto toho, aby to urobili sami a ešte na tom zarobili, tak Sony úspešne ignoruje 3 generácie ich konzol, ktoré majú dohromady cez 300 miliónov predaných kusov. Pretože kašľať na logiku, že?

Phil je ale v tomto prípade môj hrdina. Mám rád históriu, nostalgiu, aj retro. Nepotrebujem to každý deň, ani každý týždeň. No raz za čas si rád zaspomínam, zabavím sa na niečom, vďaka čomu tu teraz sedím a píšem tento článok, hrám videohry a sledujem dianie okolo tohto „univerza“, ktoré sa mení každým dňom, a rád za to zaplatím, ak mi niekto dá tú možnosť. Držím palce pán Spencer, dotiahni to do úspešného konca.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk