Ceny hier sa zvýšia... no bolo na čase...

Ceny hier sa zvýšia... no bolo na čase...

 

Viem, toto nebude obľúbený názor, ale som presvedčený, že to priemyslu len prospeje a zároveň nikomu neublíži.

Informácia, ktorá posledné dni koluje po internetoch rozdelila hernú komunitu na dve sekcie. Prvá (zároveň drvivá väčšina) finančne citlivých ľudí sa na smrť urazila, že nový Crash bude drahší o 10€. Druhá (kde patrím aj ja) to buď nejako odignorovala alebo sa aj potešila.

Mnoho ľudí z prvej skupiny si ale neuvedomuje, že vo všeobecnosti zdraženie neznamená zdraženie všetkých hier ako takých. Pôjde prevažne o AAA, či AA tituly, na ktorých sa pracuje tisíce hodín a dlhé roky, kým prídu na svet a užijú si kritiku ľudí, ktorí ju ani nehrali... Nie, teraz nehovorím len o TLoU PII, takže moralisti môžu zaliezť naspäť, odkiaľ práve vystrčili hlavy. Toto sa deje bežne ale najviac je to vždy pri exkluzivitách, len aby bola vojna. Hold, niektorí ľudia proste musia svoje komplexy dať najavo... ale neodbočujme od témy.Áno Crash má stáť 70€, a? Na internete sa už teraz dá kúpiť za menej ako býva normálna cena a navyše má obsahovať 100 levelov a nové mechaniky. Uvedomujú si tí kydači hnoja (v komentároch), že to je viac úrovní, ako mali prvé 3 časti dokopy? Dostanete viac za viac peňazí a to je podľa mňa úplne fér. Taktiež to platí aj pri veľkých a nových IPčkách, ktoré stoja mnohých vývojárov okrem posledných síl aj duševné zdravie.

Cena hier sa nezmenila za posledných minimálne 15 rokov, čo to viac menej aktívne sledujem. O koľko sa zvýšil plat za ten čas? Lenže čo si ľudia neuvedomujú je, že sa zmenil aj životný štýl, ktorý ich stojí viac a viac peňazí a teraz neostáva nič iné, len si vybrať. Pôjdem zbytočne na kávu do nákupného centra, kde stojí 3€, alebo si ju dám doma, kde ma vyjde 0,30€? Blbý príklad, no schválne, pred tým, ako sa pôjdete od jedu roztrhnúť kvôli 10€ sa zamyslite, za čo všetko ste počas posledných týždňov úplne zbytočne vyhodili peniaze, potom sa môžeme rozprávať.Druhá vec a veľmi podstatná... Kto vám káže kupovať hru v deň, keď vyjde? Však keď už vás to tak trápi, počkajte si na zľavu, poprípade o pár mesiacov bude stáť oveľa menej, tak o čo ide? Ahaaaa, štandardy... Ak chcem mať všetko hneď, no rozdiel 10€ mi spôsobí vredy na žalúdku, tak to znamená, že nie len, že by som si ju nemal kupovať za 70€ ale ani za 60€ a počkať, kúpiť neskôr v zľave, či z druhej ruky. Pozrieť sa ale na seba sebakriticky je ale ťažké a priznať si, že na niečo proste nemám a ešte verejne... Hold, to robia všetci, ktorí sa sťažujú, však dobre, nie každý zarába 1000€, lenže potom sa aj tak správam a nenadávam na štúdio, ktoré proste chce zarobiť a zdvihne po 15tich rokoch cenu o necelých 17%.

Inflácia (kto nevie, čo to je, tak Google, zaujímavé čítanie, prečo nemať peniaze v ponožke doma alebo na účte v banke) sa pohybuje na úrovni 4% ročne... za 15 rokov to znamená, že v roku 2005 bola hra 43% drahšia, ako len teraz po novom bude stáť. Šach mat všetkým pokrytcom a veľkohubým hnojárom v komentároch. A to hovorím o období 15tich rokoch, kedy viem, že stáli hry 60€ nové. Koľko dozadu tak stáli presne neviem a zisťovať nejdem, myslím, že každý si názor na to urobí.
Samozrejme, očakávam, že sa do mňa zas pustia všetci, tak poviem aj toľko, že za tento článok som nič nedostal. V Gamesite som ešte nezarobil ani cent, robím to zadarmo a rád. Mier všetkým, ktorým tento článok našiel pokoj v srdci a prestane ich trápiť blbých 10€.Áno, viem, že sa nájdu štúdia, ktoré budú pýtať tieto peniaze aj za recyklovaný odpad, no to je znamenie všetkým ľuďom, aby prestali tie ich braky kupovať a peniaze dali tam, kde si to zaslúžia...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk