Opravil som si PS4 Pro, Sony by sa malo zamyslieť nad sebou...

Opravil som si PS4 Pro, Sony by sa malo zamyslieť nad sebou...

 

Myslím, že to každý vlastník PS4 pozná, hluk, ktorý vychádza z konzoly počas hrania. Niekomu to vadí, inému nie a sú ľudia, ktorí si to ani nevšimnú (nerozumiem, ako je to možné).  Áno, viem, že toto možno pre niekoho nebude novinka a nájdu sa takí, čo toto vyriešili už dávno, no keďže mám možnosť oboznámiť širšie spektrum ľudí, rád by som tak urobil. Koniec koncov, už som to pár ľuďom poradil a jeden z nich už má opravu za sebou (pozdravujem J.B.)


Túto generáciu som mal dve konzoly od Sony. Najskôr pôvodnú „tučnú“ verziu a teraz PS4 Pro. Prvá spomenutá bola hlučná, no nejako som sa s tým naučil žiť. Pravda je, že som často používal slúchadlá, takže som ani nemal šancu nejako počuť divoké zvuky chladiča. Keď som hral na domácom kine, hlasitosť prevyšovala hluk konzoly, čiže zas všetko v poriadku.

Životné situácie sa ale menia a tiež chuť používať slúchadlá. Hororové hry si takto ešte zahrám, no inak používam domáce kino, čo mi plne vyhovuje. Staré playko ale už malo čosi za sebou a jeho výkon nezvládal najnovšie pecky, musel prísť upgrade. PS4 Pro. Počul som názory, že je hlučnejšie, ako pôvodná verzia, no nechcelo sa mi tomu veriť. Žiaľ, bola to pravda, reklamácia nepomohla. Povedal som si – ok, asi to tak má byť, zas som si zvykol.
Do môjho života sa ale vrátil Xbox a s ním aj božské ticho pri hraní. Po mesiaci aktívneho hrania som už PS púšťal fakt nerád, verte, nepreháňam, bolo to hrozné. Ja si drvím na normálnej hlasitosti Oriho a zrazu počujem ako pipne konzola od Sony (priateľka si pustila Spyra cez Vitu) a už musím pridávať hlasitosť, pretože po pár minútach chladič išiel šupy – bomby.

Povedal som si dosť. Záruka tam už nie je, idem zistiť, ako znížiť hluk. Bolo mi jasné, že tam bude nejaký prach, no konzola hučala od nova a nie málo, chcel som komplexné riešenie. Na fórach som sa dočítal úplnú absurditu. Vraj treba prepastovať čip, lebo Sony používa nekvalitné. Hneď som sa u hardverovo zdatnejšieho kolegu z gamesitu spýtal, čo kúpiť a on mi poradil Arctic Cooling MX-2 za 4€. Nechápal som, to myslí vážne? Však ja mám problém s hlukom zrejme kvôli paste a on mi odporučí pastu za pár drobných?

V poriadku, za skúšku nič nedám, objednal som, o dva dni doma a pustil som sa do toho. Na internetoch som našiel, na čo si dávať pozor a už som šroboval. Poviem vám, nie je to nič zložité, no skrutiek tam je asi 20 miliónov. Pre istotu som si fotil postup ale nakoniec nebolo treba, dalo sa zapamätať, kde čo ide.
Prekvapenie nastalo, keď som to všetko zložil a prišiel na tri veci:

1. nechýbal ani neostal jediná skrutka navyše
2. všetko fungovalo
3. nepočul som ventilátor

Pustil som Spyra, dal priateľke ovládač a ja som dal hlavu k playku, či je všetko ok. Po 5 minútach som jej kázal konzolu vypnúť a ja som dal dole vrchný kryt, či som nepokazil vetrák. Proste bolo ticho. Ok, záťažový test – God of War – ticho! V hlavnom menu má táto hra odomknuté FPS a konzola ide na 100%. po pol hodine PS4 ticho. Začal som hrať, po hodine ticho. Vážne?

Áno, chladič bol špinavý a nie málo, no problém s hlukom bol od samého začiatku. Suma sumárum? Sony jednoducho šetrí drobné na paste a ľudia majú hlavu v smútku. Pozrite si fóra. Nie som zďaleka jediný, sú to stoky ľudí a pochybujem, že sa ozval každý. Ja som si tiež len prečítal a urobil. Dúfam, že na PS5 sa podobné veci diať nebudú, pretože je evidentné, kde je problém a náprava nie je vôbec drahá...

Tento text je subjektívnym názorom autora a nereprezentuje názor celej redakcie, alebo webu Gamesite.sk.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk