RECENZIA: MSI G274QPF-QD - To nie je kód od trezoru

RECENZIA: MSI G274QPF-QD - To nie je kód od trezoru

 

Nedávno mi len tak zo žartu napadlo, že by som na základe svojich skúseností mohol zostaviť akýsi rebríček najnezrozumiteľnejších hardvérových produktov na svete, avšak krátko nato som si uvedomil, že prvé dve miesta by suverénne opanovala zobrazovacia technika. Televízory a monitory sú totiž už roky rokúce poriadne mätúce zariadenia, teda v zmysle kódového označenia, a aby sa v tom, už aj tak šialenom, guláši z písmeniek a čísiel nevyznal ani len ten, čo s nimi reálne pracuje, tak firmy to celé navyše komplikujú odlišným kódovaním pre jednotlivé trhové regióny. Preto neberte nadpis ďalšej recenzie ako kód do trezoru národnej banky Slovenska, keďže ten je jednak NBU123, a potom vyššie označená kódová variácia na nedokončenú sonátu v sebe jasne skrýva skratku k hodnoteniu ďalšieho zaujímavého monitoru od MSI.

Spoločnosť Micro-Star International sa už roky snaží, mimo svojej prémiovej triedy, prinášať na trh aj cenovo dostupné herné monitory, aké síce po dizajnovej stránke potrebujú trocha „zhodiť slaninu“, avšak to podstatnejšie, čiže schopnosť zobrazovať videohry, im neraz ide viac ako dobre. V prípade vyššie uvedenej testovanej vzorky – rozprávame sa o 27-palcovom LCD monitore s Quad HD rozlíšením (2560 × 1440) a 170 Hz obnovovacou frekvenciou – sa moja narážka na vysoké proporcie celého šasi nijako nemení. Opäť sa môžeme rozprávať o mohutnom plastovom tele osadenom na proporčne zbytočne veľkom stojane (stabilita je, samozrejme, super, ale u MSI čoraz viac vnímam stojany zbytočne predimenzované), kde navyše absentujú akékoľvek snahy o moderné línie. Áno, keď sa na výzor predmetného monitoru pozeráte z diaľky alebo na obrázku, pôsobí originálne a sotva by ste si niečo také vedeli spojiť s konkurenciou voči MSI, akonáhle však začnete skúmať jednotlivé detaily monitoru, uvedomíte si, že drvivá väčšina ústupkov v rámci ceny (produkt stojí cca 320 eur) ostala visieť práve v sekcii dizajnu a proporcií. Nechcem teraz, aby ste toto horekovanie vyššie brali ako nejaké negatívum, avšak v zmysle hodnotiacej tabuľky to musím spomenúť – dizajn G274QPF-QD ma neoslovil a nezmenila by na tom nič ani integrácia RGB osvetlenia.

A teraz to podstatnejšie

Prehnane robustné telo monitora má v rámci variability nastavenia všetky dôležité možnosti, aj keď vás asi neprekvapí informácia, že nie je dostupné preklopenie na takzvaný biznis štýl. V rámci konektivity je zo zadnej strany dostupná séria portov HDMI (2.0), DisplayPort (1.4) a USB-C vstup (PD15W) – tu snáď zamrzí „len“ 2.0 štandard pre dva HDMI vstupy, no oveľa viac vás asi bude zaujímať absencia akýchkoľvek reproduktorov, čo čiastočne zachraňuje 3,5 mm audio vstup. Poďme však konečne k tomu podstatnejšiemu, čiže k dôvodom samotného nákupu G274QPF-QD. Dvadsaťsedempalcový IPS panel s QHD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 170 Hz má podsvietenie na úrovni 400 CD/M2 po boku kontrastu 1000:1, čo je v rámci uvedených panelov úplne bežné. Čo ale už v tejto cenovej relácii vôbec bežné nie je? Viac než 100 % pokrytie sRGB, ako aj 97 % DCI-P3, a to znamená, že majitelia tohto panelu sa na ňom nemusia obávať ani realizácie postprodukcie a už vôbec nemusia mať obavy zo sledovania filmov alebo seriálov.

Vyššie spomínané a mnou overované podsvietenie v sebe nereflektuje aktivovanú HDR funkciu, avšak ten nárast je sotva relevantný, keďže v takýchto lacných paneloch je HDR vždy len do počtu a bez výrazného výsledného efektu – problémom je, samozrejme, hlavne čierna farba, ktorú najdokonalejšie zvláda oveľa drahší OLED. Testovaný monitor vykazoval isté nedostatky aj pri mojom overovaní celistvosti podsvietenia, keďže predovšetkým v horných okrajoch dochádzalo k únikom. Pokiaľ sa však budeme rozprávať o odozve samotných pixelov, tak MSI panel v tomto atakuje už cenovo vyššie posadenú konkurenciu, pri ktorej je rovnako štandardom podpora FreeSync a G-Sync. A to nás celé oblúkom dostáva k tomu, čo som sám naznačoval už v úvode. Dnes je síce problém zorientovať sa v záplave rôznych kódov, a preto som rád, že vám aj v rámci hardvérovej sekcie nášho magazínu môžeme sem-tam odporúčať cenovo výhodné monitory, ktoré dostatočne ukoja náruživého a náročného hráča driemajúceho vo vás. MSI G274QPF-QD je presne tým monitorom spadajúcim do sekcie; ideálna cena verzus výkon.

Mohol by som sa tu ešte znova mračiť nad dizajnom a zbytočným HDR, avšak to najpodstatnejšie ostáva na pleciach kvality Quad HD obrazu, pracujúceho priamo počas hrania, ktorý vďaka vyššie uvedeným skutočnostiam musí uspokojiť každého s budgetom oscilujúcim okolo sumy 300 eur.

Naše hodnotenie

Cenovo dostupný monitor aj pre náročnejších hráčov.

Klady

 • QHD
 • variabilný stojan
 • ideálny na hranie
 • USB-C
 • FreeSync a G-Sync

Zápory

 • HDR
 • proporcie

Informácie o produkte

MSI G274QPF-QD

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 613,5 mm
 • Výška: 402,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 196,5 mm
 • Hmotnosť: 6050 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk