RECENZIA: Lenovo ThinkBook Plus G3 - Inovatívny a nečakane praktický

RECENZIA: Lenovo ThinkBook Plus G3 - Inovatívny a nečakane praktický

 

Nebudem tvrdiť, že na poli notebookov neexistuje inovácia, no od ich počiatkov, keď slovo notebook predstavovalo po väčšinou šedé kvádre plastu a kovu, sa toho až toľko nezmenilo. Áno, rozmery sa zmenšili, parametre vylepšili, výdrž predĺžila a dizajn je už tiež na inej úrovni. No bežný notebook stále predstavuje spodnú časť s komponentami pre výkon, vrchnú časť s obrazovkou spojenú so spodnou vďaka nejakej forme pántov. Ale nemusí to tak byť vždy. Je veľmi príjemné vidieť, že viacero spoločností sa stále snaží posúvať hranice nielen toho, čo notebooky zvládnu, ale aj ich samotnej esencie a formátu. Medzi tieto spoločnosti patrí aj Lenovo. So svojou novinkou nazvanou Lenovo ThinkBook Plus G3 prináša na trh niečo doposiaľ nevidené a nevídané.

Do modelového radu Lenovo ThinkBook Plus patria, ako už samotné meno napovedá, dva staršie modely, ktoré samé o sebe inovovali, no napriek veľkým ašpiráciám išli ich snahy do mierne slepej uličky. Predošlé generácie, podobne ako táto najnovšia, ponúkali dve obrazovky, avšak jedna z nich bola umiestnená z vonkajšej strany veka a nešlo o tradičnú LCD alebo OLED obrazovku, ale o panel s takzvanou E-Ink technológiou. Táto je väčšinou používaná v elektronických čítačkách kníh a ponúka najčastejšie len monochromatické farby. Určitú pridanú hodnotu samozrejme mal aj tento formát, ale Lenovo ThinkBook Plus G3 na to ide z iného uhla.

Netradičný formát a sekundárna obrazovka

Lenovo ThinkBook Plus G3 je elegantný notebook s moderným a profesionálnym vzhľadom. Jeho kovové telo je ľahké a odolné, čo umožňuje jednoduché prenášanie a dlhšiu životnosť. Prvou zaujímavosťou je, že hlavná obrazovka má neštandardný pomer strán, ktorý poskytuje väčší pracovný priestor a umožňuje lepšie využitie obrazovky pri multitaskingu a tvorivých úlohách. Tam, kde bežné notebooky ponúkajú pomer strán 16:9 alebo 16:10 v prípade niektorých novších kúskov, ide Lenovo vlastnou cestou a ponúka pomer 21:10, teda nižší, ale širší. Vďaka tomu bolo možné do šasi umiestniť plnohodnotnú klávesnicu a namiesto num-padu druhú multifunkčnú obrazovku.

Lenovo ThinkBook Plus G3 nie je prvým zariadením, ktoré má v spodnej časti notebooku umiestnenú druhú obrazovku, no pokiaľ ma pamäť neklame, ide o prvé takéto riešenie v spojení s rozmermi hlavnej obrazovky. A nakoľko sú obe obrazovky dotykové, samozrejmosťou je aj stylus, ktorý sa ukrýva priamo v kovovom šasi notebooku.

Profesionálne komponenty a parametre

Pre profesionálne využitie sú parametre mierne odlišné od zariadení s herným zameraním. Vo firemnej sfére málokedy nájdu využitie dedikované herné grafické karty či RGB podsvietenie, a preto je hardvér Lenovo ThinkBook Plus G3 vcelku optimálny. Používatelia sa môžu tešiť na procesory Intel Core i5 a i7 12. generácie, až 32GB RAM, do 2 TB úložného priestoru, Windows 11 a 17.3 palcový hlavný displej.

Nami testovaný kúsok sa mohol pochváliť špecificky procesorom Intel Core i7-12700H (14 jadier - 6P+8E, turbo max 4.7 GHz, 24 MB cache), Intel Iris Xe Graphics čipom, 16GB LPDDR5 RAM, 512 GB NVMe SSD diskom a dvojicou IPS obrazoviek. Tá hlavná, s uhlopriečkou 17.3 palca, ponúka 3K rozlíšenie, čiže 3072 × 1440 pixelov, 120 Hz odozvu, jas až 400 nitov a 90% pokrytie STBR spektra s certifikáciou Dolby Vision. Druhý displej, umiestnený v pravej časti spodného šasi, je 8 palcový kúsok s rozlíšením 800 × 1280 pixelov a podporou multi-touch. Samozrejmosťou dnešnej doby je podpora najnovších bezdrôtových štandardov WiFi 6E, Bluetooth 5.2 a poteší aj prekvapivo veľké množstvo portov. Teda, veľké množstvo pokiaľ berieme do úvahy formát samotného zariadenia. Jeden USB-C s podporou štandardu Thunderbolt 4, druhé “obyčajné” USB-C, tradičné USB-A, plnohodnotný HDMI port a kombo audio Jack by mali vystačiť aj náročnejším používateľom bez nutnosti siahať po dokoch, alebo dongloch. Na záver poteší notebook aj 100W rýchlo nabíjaním cez USB-C port, ktorý dodáva šťavu do 70 Wh batérie, vďaka ktorej by mal notebook vydržať fungovať až 11 hodín.

Naše hodnotenie

Lenovo ThinkBook Plus G3 nie je žiadne monštrum. Teda aspoň čo sa parametrov indikujúcich výkon týka. Kde sa jeho mierna monštrozita (samozrejme v dobrom mienená) prejavuje, je kvalita prevedenia, inovatívne riešenie a laserovo presné zameranie na plnenie pracovných úloh. V rukách schopných workoholikov určite poslúži ako skvelá pomôcka, ktorá uľahčí ich život. Len si za ňu treba priplatiť.

Klady

 • kvalitné prevedenie
 • obstojný hardvér
 • dvojica dotykových displejov
 • dostatok portov
 • obstojná výdrž batérie

Zápory

 • prémiová cena
 • občas temperamentný sekundárny displej

Informácie o produkte

Lenovo ThinkBook Plus G3 2023

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 410 mm
 • Výška: 228 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,9 - 17,9 mm
 • Hmotnosť: 2000 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 2000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk