RECENZIA: Endorfy Arx 700 Air - Nová, väčšia, lepšia?

RECENZIA: Endorfy Arx 700 Air - Nová, väčšia, lepšia?

 

Trh s počítačovými skrinkami je v dnešnej dobe naozaj bohatý, takže si je z čoho vyberať a každá značka sa snaží zaujať hráčov iným spôsobom. Nie všetky počítačové skrinky sú zamerané na hráčov a herných nadšencov. Keďže herní hráči majú špecifické požiadavky na výkon, chladenie a dizajn, je dôležité nájsť skrinku, ktorá nielenže spĺňa tieto podmienky, ale aspoň v jednom aspekte ich aj prekonáva. Jednou z najnovších možností je skrinka Endorfy Arx 700 Air, ktorá sľubuje byť skvelým a verným spoločníkom pre každý herný svet. V nasledujúcej recenzii sa bližšie pozrieme, čo táto skrinka naozaj ponúka.

Značka Endorfy možno čitateľom zatiaľ veľa nenapovie, ale za týmto menom sa na našom trhu schovávajú pomerne známe značky SilentiumPC a SPC Gear. Ich materská spoločnosť Cooling sa totiž nedávno spojila pod globálnu značku Endorfy a všetky nové produkty, zamerané nielen na hráčov, budú dodávané pod týmto názvom. V redakcii sme už mali možnosť otestovať model Signum 300 ARGB a až na pár menších výčitiek obstál viac ako dobre. Akú chválu alebo kritiku si zaslúži novinka menom Endorfy Arx 700 Air?

Obal a jeho obsah

Pokiaľ by ste si tipli, že skrinka ku nám dorazila balená už v tradičnej kartónovej škatuli s čiernou grafikou na povrchu, vyhrali by ste zlatého bludišťáka a možno aj cukrovinky Čierny princ.

Samozrejme, to zaujímavé sa ukrýva vnútri. Manuál na úplnom vrchu balenia a pod ním, v sendviči z polystyrénu, je bezpečne uložená skrinka, ktorá po vytiahnutí odhaľuje plne priesvitnú bočnicu z temperovaného skla chránenú fóliou proti poškriabaniu. Vnútri skrinky sa nachádza už len krabička s doplnkami, ale to nie je nič prekvapivé.

Prvé dojmy a spracovanie

Endorfy Arx 700 Air sa s cenou prehupla cez hranicu 100 eur a tým vstúpila do veľmi nebezpečných vôd plných naozaj veľkých rýb. Našťastie, je jej kvalita spracovania na prvý aj druhý pohľad obstojná. Skrinka má dostatočnú váhu aj sama o sebe, poteší tunelom na ukrytie zdroja, ktorý je zvrchu perforovaný pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a ukončený v dostatočnej vzdialenosti pred prednými pozíciami ventilátorov, takže osádzanie radiátorov bude hračka. Potešia tiež filtre vrchnej a prednej časti, ktoré však nebránia prietoku vzduchu a predné čelo má aj obstojný odstup od ventilátorov. Endorfy Arx 700 Air ponúka aj všetku funkcionalitu na uľahčenie života (a skladania počítača), na ktorú si už mohli skúsenejší stavitelia zvyknúť. Poteší napríklad väčší odstup vrchnej hrany matičnej dosky od „stropu“ skrinky, vďaka čomu sa do vrchnej časti zmestí aj radiátor AIO chladenia.

Priehľadné bočné okno z temperovaného skla sa v dnešnej dobe už síce dá nájsť aj na skrinkách pod 50 eur, no tie často ponúkajú tenké plechy, ktorým by mohol konkurovať aj kvalitnejší kartón. V Endorfy sa už dávnejšie rozhodli, že budú stavať na obstojnú kvalitu v každom ohľade, hoci sa tým, samozrejme, dvíha aj cena. A v tomto prípade cenu nad 100 eur ospravedlňuje aj päť(!) 140 mm ventilátorov, ktoré sú v skrinke osadené priamo z výroby. Pri ARGB verzii je o jeden ventilátor menej, avšak treba myslieť na to, že ide o ARGB ventilátory.

Vizuál a rozvrhnutie

Po stránke dizajnu vsádza Endorfy Arx 700 Air na rokmi overený a osvedčený dizajn štýlu funkčný čierny kváder s pár nenápadnými logami, ale pár ukrytými vychytávkami. Osobne mi takýto prístup vôbec neprekáža, počítačové skrinky (na pár výnimiek) nebývajú hviezdou večera a väčšinu ľudí zaujíma to, čo sa ukrýva v ich vnútri. Keď už spomínam vnútro, to v skrinke Arx 700 Air je určené najmä pre tradičné dosky formátu ATX, samozrejme, je možné do nej osadiť aj menšie mATX alebo ITX dosky.

Grafické karty sú obmedzené maximálnou dĺžkou 410 mm, chladiče CPU maximálnou výškou 179 mm a ATX zdroje majú priestor až 340 mm. Čo sa týka podpory diskov, ponúka Arx 700 Air síce iba jeden 2,5"/3,5" slot, ale ďalších 6 pozícií pre 2,5" disky. Na záver nesmiem zabudnúť na 8 pozícií pre ventilátory (3 vpredu, 2 hore, 1 vzadu, 2 v dolnej časti) a to dokonca aj v rozmere 140 mm. Po stránke predného I/O prekvapí mierne netradičné rozloženie, ktoré sa od prednej hrany ťahá dozadu, no na druhej strane poteší USB-C portom, ktorý je v dnešnej dobe už takmer nutnosť. Len treba myslieť na to, že pri umiestnení pod stolom bude práve spomínaný USB-C port ťažšie dostupný.

Naše hodnotenie

Tam, kde skrinka Endorfy Signum 300 ARGB dobre našliapla, pokračuje model Arx 700 ARGB ubezpečením, že nešlo o šťastnú náhodu, ale v Endorfy vedia, čo by sa mohlo hráčom páčiť. Tejto skrinke v praxi nie je čo vytknúť a môžeme ju odporúčať všetkým potenciálnym záujemcom. A pokiaľ časom jej cena klesne pod 100 eur, tak to dupľom.

Klady

 • obstojné prevedenie
 • funkčný dizajn
 • jednoduchá inštalácia
 • 5 ventilátorov v balení
 • dobrý prietok vzduchu
 • dobré možnosti manažmentu káblov

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Endorfy Arx 700 Air 2023

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 228 mm
 • Výška: 486 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 472 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 109 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Endorfy

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk