RECENZIA: Creative Sensemore Air - Technológia Sensemore – pre lepšie vnímanie

RECENZIA: Creative Sensemore Air - Technológia Sensemore – pre lepšie vnímanie

 

Nová technológia Sensemore z dielne Creative funguje ako sluchový zosilňovač, ktorý pomáha vnímať okolité zvuky. Zabudovaná technológia debutuje v nových slúchadlách Sensemore Air, ktoré vyzerajú ako staré známe Outliery, avšak to nás nesmie zmiasť.

Obal a jeho obsah

Slúchadlá prichádzajú zabalené v tradičnej „creativskej“ malej krabičke, sprevádza ich dokovacia stanica, krátky nabíjací kábel USB-A na USB-C, tri páry silikónových nadstavcov do uší (jedny sú už nasadené priamo na slúchadlách) a obšírnou produktovou dokumentáciou.

Prvé dojmy a spracovanie

Na prvý pohľad nám slúchadlá pripomínajú Outliery, ale majú dva charakteristické, na prvý pohľad a ohmatanie, rozpoznateľné znaky – čiernu farbu a citeľne nižšiu váhu (sú fakt ultra ľahké!). Dokovacie puzdro svojím lastúrovým tvarom už na prvý pohľad vyzerá úplne inak ako pri Outlieroch. Kvôli použitým materiálom je síce naozaj ľahučké, ale pôsobí dosť krehkým dojmom, najmä na strane odklápacieho veka. Na prednej strane slúžia tri led diódy ako indikátor nabitia jednotlivých slúchadiel a tiež na stav nabitia puzdra.

Používanie

Použitie Bluetooth 5.2 zabezpečuje okamžité a bezproblémové spárovanie, či už s notebookom, tabletom, alebo smartfónom. Po pripojení je vhodné nainštalovať si aplikáciu Creative, prípadne aj aplikáciu SXFI, pretože slúchadlá sú SXFI READY. Appka používateľovi okamžite ponúka firmware update, ktorý sa odporúča urobiť. Taktiež tu nachádzame možnosti nastavenia funkcie filtrovania okolitého hluku ANC, funkcie Sensemore alebo voľbu vlastných ovládacích gest.

Po zvukovej stránke sú Sensemore Air kapitola sama o sebe. Slúchadlá sú navrhnuté tak, aby ich mohol používať aj človek s miernym sluchovým znevýhodnením, nielenže hrajú kvalitne, ale mu aj dokážu pomôcť lepšie počuť. Maximálna hlasitosť môže byť pre dobre počujúceho človeka až nepríjemná, ale aj napriek tomu to berieme ako obrovské pozitívum. Je potrebné rátať s tým, že pri takej vysokej hlasitosti a pri použití 6 mm meničov z biocelulózy, môže nastať mierne skreslenie a niektoré zvukové stopy sa môžu zlievať. Bohužiaľ, otestovať to na maximálnej hlasitosti sme naozaj nedokázali. Testovanie tentokrát prebiehalo na zhruba

75 ‒ 80 % hlasitosti (čo je už v podstate maximálna hlasitosť pri mnohých slúchadlách). Z reprodukovaného zvuku sme boli veľmi nadšení – výšky čisté, stredy výrazné a basy úplne uspokojivé. Vítaná, avšak nie úplne potrebná, je aj možnosť prispôsobenia si zvuku softwarovým ekvalizérom. Inžinieri z Creative opäť raz nesklamali a pripravili produkt s veľmi pekným zvukom. Najzaujímavejšou je však funkcia Sensemore – je to niečo ako „boostnutý“ ambientný režim, avšak sila toho „boostu“ je naozaj veľká. K dispozícií je päť úrovní hlasitosti funkcie Sensemore a pri najvyššej použitej hlasitosti sú počuť aj také tiché zvuky, ako napríklad jemné prechádzanie nechtom po rifľových nohaviciach, jemné otvorenie kľučky dverí či najjemnejšie zašuchotanie sáčkom (áno, naozaj sme to skúšali). Prítomný je konštantný šum (čím vyššia hlasitosť Sensemoru, tým zreteľnejší šum), a je treba povedať, že reprodukovaný zvuk je mierne neprirodzený, čo je v tomto prípade úplne v poriadku. Pri funkcii Sensemore je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť, pretože si používateľ jeho nechcenou aktiváciou v rušnom prostredí môže naozaj ublížiť. V Creative to však vymysleli veľmi dobre, pretože režim Sensemore sa najprv musí povoliť v appke, až potom je možné jeho aktivovanie na dotykovej ploche priamo na slúchadlách, takže zapnutie nedopatrením je aspoň takto minimalizované.

Používanie slúchadiel ako handsfree je vďaka použitiu dvoch vysoko citlivých mikrofónov veľmi dobré, slovám je rozumieť jasne a zreteľne.

Napriek tomu, že Sensemore Air spolu so svojím dokovacím puzdrom podstúpili „odtučňovaciu kúru“, použité akumulátory stačia približne na 35 hodín používania pri strednej hlasitosti bez zapnutého ANC, so zapnutým ANC čas klesá zhruba na 26 hodín. V prípade úplného vybitia slúchadlá stačí vložiť na 10 minút do doku a budú pripravené na ďalšie 2 hodiny používania. Puzdro je nabíjateľné aj na bezdrôtových nabíjacích podložkách. Certifikácia IPX5 chráni slúchadlá pred potom a vodou.

Naše hodnotenie

Po vyskúšaní funkcie Sensemore usudzujeme, že tieto skvelé slúchadlá by mohli byť dobre použiteľné aj pre ľudí, ktorí do určitej miery trpia sluchovým znevýhodnením. Na svoje si naozaj prídu aj používatelia so zdravým sluchom a môžu nastať situácie, keď funkciu Sensemore dokonca využijú. Pozor však na to, aby si používateľ nevhodným nastavením alebo nejakým iným omylom neublížil.

Klady

  • veľmi pekná zvuková reprodukcia
  • dlhá výdrž akumulátorov
  • veľmi vysoká hlasitosť
  • sú ultra ľahké

Zápory

  • dokovacia stanica nám príde príliš krehká

Informácie o produkte

Creative Sensemore Air 2023

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 60 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Nataša Bôžiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk