RECENZIA: Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro - V jednoduchosti je krása

RECENZIA: Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro - V jednoduchosti je krása

 

Cenovo dostupných domácich bezpečnostných kamier je každým rokom na trhu čoraz viac a konzumentom sa tak otvára plná náruč produktov disponujúcich rôznymi zaujímavými funkciami. Tento, nazvime to pretlak, síce má svoje pozitíva, ale nesie si v sebe aj niekoľko špecifických problémov, na ktoré platiaci zákazník často nie je vôbec nachystaný. Dnes sa spoločne porozprávame o 360-stupňovej 2K kamere od Xiaomi, ktorá je určená primárne pre interiéry domácností a má viac ako prijateľnú maloobchodnú cenu atakujúcu hranicu šesťdesiat eur.

Rozprávať sa o bohatosti portfólia čínskej spoločnosti Xiaomi by znamenalo zobrať si dovolenku na dvanásť mesiacov a napriek tomu by sme asi nestihli prebrať úplne všetko, čo sa kade-tade po svete predáva pod jeho logom. Segment bezpečnostných kamier má u Xiaomi slušnú zásobu zariadení a jeho Mi 360° Home Security Camera 2K Pro je zatiaľ posledným príspevkom, ktorý si dozaista zaslúži vašu pozornosť. Mal som prístup k testovacej vzorke po dobu viac ako jedného mesiaca a ak by ste sa ma teraz opýtali na nejaké súhrnné jednovetné hodnotenie, rozhodne by som ho vyslovil viac či menej v pozitívnom duchu.

Za predpokladu, že už vlastníte predchádzajúci model tohto zariadenia, asi ho nebudete potrebovať nutne meniť, avšak úplným nováčikom, ktorí zháňajú komplexné riešenie na monitorovanie jednej zo svojich miestností v dome, prípadne kancelárii, by sa táto investícia mohla vyplatiť. Ako som spomínal už vyššie, ide o formát interiérovej kamery s priamym napojením do elektrickej siete. Dizajn sa pritom nevymyká zo zavedených štandardov iných 360-stupňových kamier (aj tých vonkajších), preto sa tu rozprávame o čisto bielom majáčiku s plnou rotáciou okolo vlastnej osi, ktorý si jednoducho začleníte do svojho Xiaomi Mi Home rozhrania – aplikácia je, pochopiteľne, zadarmo a ponúka správu všetkých chytrých prístrojov od uvedeného výrobcu.

Podpora microSD kariet

Proces otáčania plastového šasi okolo vlastnej osi je tichý, pričom ak budete kamerou manipulovať na diaľku a v miestnosti bude niekto práve sedieť v blaženej nevedomosti netušiac o tom, že ho práve niekto sleduje, nemal by pri pohybe kamery nič zaregistrovať. Ak sa na ňu, samozrejme, nepozerá. Po vyklopení horizontálneho snímača kamery úplne hore sa vám odhalí zásuvka určená na pamäťové karty, siahnuť je možné po microSD karte s maximálnou kapacitou 32 GB. Na zadnej spodnej hrane kamery sa nachádza micro USB vstup, ktorý je určený na priame napájanie z adaptéru. Rozbehnúť kameru je záležitosťou niekoľkých minút, pričom všetko sa to viaže na už spomínanú aplikáciu Mi Home. Tú si viete jednoducho stiahnuť do mobilu/tabletu. Súčasťou balenia (okrem príslušnej batérie) je aj konzola na pevné uchytenie na strope – kameru tak pomocou hmoždiniek a skrutiek môžete umiestniť dolu hlavou do rohu miestnosti. Jej pripnutie a odopnutie je potom otázkou prostého otočenia zápästím.

Celý proces priameho prenosu signálu realizuje vaša domáca Wi-Fi (podpora 5G) sieť a v momente, keď sa do rozhrania kamery dostanete cez Mi Home, môžete ju ovládať kdekoľvek, kde budete mať internet. Páčilo sa mi – a to je vlastne akýmsi štandardom inteligentnej Xiaomi elektroniky – že kamera sa nastavila takmer úplne sama a všetky jej funkcie mi opísala v jednoduchom a prehľadnom návode. A čo všetko to dokáže? Pochopiteľne, do ekosystému môžete priradiť akýkoľvek počet bezpečnostných kamier daného výrobcu, ale keď sa prstom dotknete virtuálneho rozhrania Xiaomi Mi 360° Home Security Camera 2K Pro, dostanete separátnu sekciu k nej priradenej interakcie. Na obrazovke sa vám zjaví virtuálny ovládač, ktorý je určený na definovanie polohy snímania (sníma sa vždy v základnom uhle 110 stupňov) a pri interakcii s ním môžete očakávať jemnú latenciu. Oneskorenie prichádza aj pri Live sledovaní. Súčasťou kamery je aj mikrofón, preto je možné ju využívať aj ako zdroj odpočúvania – pokojne čisto len na zvuk, úplne mimo obrazu a dokonca s obojstrannou komunikáciou.

Ak je niečo označené za „inteligentné“, malo by sa to vo výsledku inteligentne aj správať. Daný aspekt testovaná kamera zvládala, nanešťastie, naplniť len čiastočne. Napríklad aktiváciou funkcie sledovania pohybu objektu v obraze síce kamera sleduje osobu/zviera, keď však daný objekt zmizne z miestnosti, kamera sa už nevráti do svojej základnej pozície a ostane pozerať na bod, kde sa jej objekt naposledy stratil, čo je veľké mínus. Ďalším problémom je absencia vami určených zón pre spustenie nahrávania, čo by som práve u domácej kamery očakával už v základe. Majú to totiž už vonkajšie zvončeky s kamerou za pár korún. Prečo je to tak dôležité? Stačí, aby vám v monitorovanej miestnosti zafúkal vietor, pohol záclonou a kamera už začína zbytočne nahrávať. Nahrávanie je možné nastaviť maximálne iba na jednu minútu, prípadne nepretržite, ale to môže byť potom problém, ak sa chcete dopátrať konkrétnemu záberu – AI v tomto trocha pomáha, keďže vie jasne označiť, či na zábere je človek, alebo nie. Ďalšou významnou pomocou je neplatené ukladanie klipov po dobu siedmich dní (taký tp-link, D-link a neviem ešte aký link si za tieto služby účtuje nemalé peniaze), čo mám v sekcii kamier u Mi Home vlastne asi najradšej. Kvalita snímaného obrazu (v noci do 9 metrov) je výborná a 2K rozlíšenie je voči Full HD jasne cítiť, čo si budeme hovoriť.

Detekcia pohybu

Testovaná kamera zvládala svižne reagovať na pohyb v jej zornom poli takmer bez zaváhania a expresne mi na mobil chodili aj všetky prednastavené notifikácie. Ohromujúcim výkonom sa produkt predviedol počas nočných scenérií s minimálnym osvetlením, do ktorých vniesol pôsobivú farebnú schému. Integrácia 2K snímača je vlastne jedinou výhodou voči minulému modelu, funkčne totiž ide o totožné kamery.

Keď si odmyslíme isté inteligenčné limity, ktoré som vám opísal vyššie, a pridáme k nim absenciu akejkoľvek odolnosti voči poveternostných podmienkam (viem, primárne ide o domácu kameru, avšak jej dizajn a možnosti uchytenia evokujú chuť namontovať ju niekam pod strechu), ostane mi stále cenovo výhodná zbernica videozáznamov na domáce použitie, ktorá od vás nebude dodatočne pýtať peniaze za ukladanie dát na cloud. Ak vám to stačí, nemáte prečo váhať.

Naše hodnotenie

Výborný pomer ceny a výkonu.

Klady

 • jednoduchá inštalácia
 • Mi Home aplikácia
 • 2K rozlíšenie
 • nočné zábery
 • 360-stupňové otáčanie
 • cena

Zápory

 • bez detekcie zón
 • limity v automatickom sledovaní objektov
 • maximálne 60 sekúnd záznamu

Informácie o produkte

XIAOMI MI 360° HOME SECURITY CAMERA 2K PRO

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 78 mm
 • Výška: 122 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 78 mm
 • Hmotnosť: 349 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk