RECENZIA: Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera - Bez kábla je to vždy lepšie

RECENZIA: Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera - Bez kábla je to vždy lepšie

 

Kde by dnes bola internetová zábava bez kamerových systémov? Svet by bol ochudobnený o nekonečnú studnicu bizarných a buďme k sebe úprimní, aj nie vždy vtipných momentiek, ktoré si virálnym spôsobom nájdu cestu takmer ku každému majiteľovi mobilného telefónu. Zbieranie záznamov z bezpečnostných kamier je dnes už bežná a cenovo dostupná vec, k čomu dozaista prispieva aj nekonečné portfólio spoločnosti Xiaomi, ktorá v súčasnosti ponúka novú generáciu IP kamier určených na vonkajšie použitie. Ich najväčšia prednosť (okrem plnenia onoho internetového humoru) spočíva v úplnom oslobodení od inštalácie akýchkoľvek káblov, čo však prináša aj zopár limitov. Nielen o nich sa budeme rozprávať v nasledujúcom texte, ktorý vznikol na základe mesačného testovania rozšíreného balíčka s názvom Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera set.

IP65

Úvod recenzie som zámerne pojal trocha ironicky, keďže kamerový systém si človek nekupuje na to, aby nakrúcal opitých spoluobčanov padajúcich kade-tade z bicyklov, ale s primárnym cieľom ochrániť svoj majetok, prípadne aj majetok susedov. Predstavte si nasledujúcu situáciu. Vaše vozidlo, ktoré je zaparkované pred vaším domom, sa stane terčom náhodného vandalizmu. No a keďže nie ste poistený voči tomuto druhu spoločenskej zábavy, ktorá je doménou menej rozumných spoluobčanov, vašou jedinou možnosťou dovolať sa aspoň nejakého práva sa stane záznam z bezpečnostnej kamery. Presne pre tento druh nepríjemných situácií je určená vonkajšia kamera od Xiaomi, ktorej schopnosť zaznamenať inkriminovaný incident dopĺňajú aj ďalšie stupne pridanej hodnoty.

Ešte predtým, než si povieme viac o funkciách samotného zariadenia a o video kvalite, začneme tradične balením. Predmetný set obsahuje okrem jednej kamery aj nesmierne dôležitý prijímač, bez ktorého nie je možné rozchodiť samotnú bezdrôtovú kameru. Prijímač je schopný súčasne zbierať záznamy až zo štyroch pripojených kamier, preto sa mimo uvedeného setu, ktorý je momentálne predávaný v hodnote 70 až 100 eur, na trhu nachádzajú aj samostatné kamery s cenovkou cca 60 eur. V balení, nanešťastie, nenájdeme žiadny adaptér, preto je nutné si k priloženej USB-C kabeláži zaobstarať svoj vlastný (jedno z prvých, trocha nepríjemných prekvapení). Okrem uvedeného USB-C kábla sa tu nachádza aj LAN kábel, ktorý je určený na prepojenie základne obsahujúcej RJ45 port s vaším routerom – nemusíte sa nechať zdecimovať prehnaným počtom zapojených drôtov, keďže základňa dokáže fungovať aj v režime priameho prepojenia cez Wi-Fi. Primárne je tak dôležité napájať ju len elektrinou.

Stačí vám mobil a aplikácia

Po dizajnovej stránke sú kamera aj základňa spracované rýdzo minimalisticky. Kamera vyzerá ako malá oválna trubica vyrobená z odolného bieleho plastu, kde prednú časť, ktorá obsahuje optiku obkolesenú infračervenými diódami, prekrýva čierne transparentné veko, pričom zadok je určený na mechanické ukotvenie. Telo kamery nie je možné otvárať s cieľom vymeniť batériu (ide o akumulátor s kapacitou 5 700 mAh) a na jeho spodnej strane sa nachádza gumový kryt, ktorý zabraňuje vstupu vlhkosti a prachu do USB-C portu. Tesne pod týmto krytom je umiestnený reproduktor určený na obojstrannú komunikáciu, čo považujem za jednu z veľkých predností zariadenia. Samotná základňa je vybavená dvoma anténami a svojou vizážou pripomína miniatúrny router. Z prednej strany nájdete jedno jediné LED svetielko, ktoré je určené na indikáciu stavu pripojenia, na tej zadnej je okrem už spomínaného LAN portu jeden klasický USB vstup, microSD vstup a USB-C brána.

Inštalácia je úplne jednoduchá – jej proces začína a končí u aplikácie Xiaomi Home, ktorá združuje všetky hardvérové zariadenia predmetného výrobcu. Doma mám už niekoľko inteligentných produktov tohto čínskeho výrobcu a preto som na rozhranie daného softvéru viac ako zvyknutý. Pre menej skúsených však môže byť menším problémom skutočnosť, že daná aplikácia neobsahuje lokalizáciu do slovenského/českého jazyka. Preto je nutné sa trocha popasovať s angličtinou, a to aj pri dodatočnom nastavovaní jednotlivých funkcií. Stačí len telefónom nasnímať QR kódy na jednotlivých zariadeniach a aplikácia vás krok po kroku navedie ich spustením. Ak by snímanie nefungovalo, je tu možnosť manuálneho spárovania. Proces spustenia trvá rádovo niekoľko minút a používateľ si v rámci základne musí zvoliť z dvoch možností; pripojenie cez Wi-Fi, alebo už spomínané LAN napojenie na router. Vyskúšal som obe formy a z dispozičného rozloženia môjho domu sa ukázal byť ideálny prvý variant, pričom základňa sa nachádzala v dosahu routeru a súčasne vzdialenosť od kamery inštalovanej pred domom nepresiahla limit pätnástich metrov (druhú kameru som potom umiestnil do záhrady).

Pre iOS aj Android

V momente, keď máte základňu prepojenú s kamerami, na telefóne vám okamžite začnú naskakovať notifikácie o zaznamenaných pohyboch. Recenzovaný produkt síce nedokáže nahrávať záznamy v režime 24/7 (reálne by to síce dokázal, ale výdrž batérie by bola extrémne nízka), avšak poskytuje rovnako dobrú schopnosť detekcie pohybu v pozorovacom uhle 130 stupňov s clonou f/2.1 pri technológii WDR. Výsledkom sú detailne ostré video zábery za akýchkoľvek svetelných podmienok, z ktorých nebudete mať problém vyčítať a identifikovať zachytené tváre. Videozáznam sa ukladá v rozlíšení 1920x1080 alebo nižšom (nastavenie je na vás) s cieľovou destináciou vybranou podľa vašich preferencií. Do základne môžete pripojiť USB disk, prípadne do nej priamo vložiť microSD kartu, avšak pokojne sa viete spoľahnúť na ukladanie záznamov do akéhosi cloudu (toto pomenovanie si dajte do úvodzoviek), kde vám Xiaomi drží všetky zachytené momenty po dobu troch dní. Počas tohto času máte prístup k všetkým záznamom a môžete si ich kedykoľvek presunúť do internej pamäte telefónu.

Pri opise obsahu balenia som zámerne vynechal montážnu súpravu, ktorou si dokážete kameru pripevniť aj do betónu – ja som preferoval drevený povrch brány. V praxi to vyzerá nasledovne. Pomocou dvoch skrutiek pripevníte úchyt o povrch, ktorý vám vyhovuje, do neho potom zasuniete kameru s manuálnym kĺbovým nastavovaním smeru snímania. Kamera sa do úchytu jednoducho zacvakne a potom uchytí malou skrutkou zo spodnej strany. Odcudzeniu tu čiastočne bráni vstavaný gyroskop, ktorý spustí videozáznam v momente akýchkoľvek otrasov, ale ak by kameru chcel niekto reálne ukradnúť, sotva mu v tom zabránite. Poďme sa teraz pozrieť na možnosti aplikácie a nastavenia detekcie s istými limitmi. Xiaomi Home ponúka prehľadný kalendár s roztriedenými záznamami, ako aj možnosť sledovať prenos v reálnom čase. Počas takéhoto sledovania môžete jednoducho komunikovať cez vstavaný reproduktor na kamere aj s aktivovaným meničom hlasu. Ten je schopný odradiť zlodeja aj vtedy, keď by ho použilo malé dieťa, nehovoriac o možnosti prekvapiť akúkoľvek návštevu už pri bráne.

Široké možnosti

Používateľ si môže zvoliť záznamy v troch dĺžkach (od 6 cez 10 až po 15 sekúnd), taktiež si vie nastaviť stupeň citlivosti aktivácie nahrávania (v troch formách). Nájdeme tu aj možnosť všetky notifikácie vypnúť, prípadne prispôsobiť svojim požiadavkám. Chcem len notifikácie pri zaznamenaní pohybu osôb, alebo by som radšej mal úplný záznam všetkého, čo sa pohne v zornom poli kamery? Pri maximálnej citlivosti sa kamera rozbiehala vždy, keď okolo preletel čo i len vrabec, prípadne sa na mojom osobnom balíkoboxe vedľa nej prechádzal pavúk, avšak stačilo znížiť citlivosť a už si kamera nevšímala tie menšie zmeny scenérie.

V tomto prípade umelá inteligencia fungovala perfektne a viac-menej bez chýb. Kvalita snímok cez deň je ohromujúca, ale ešte viac ma prekvapila v rámci nočnej scenérie – hoci si, logicky, všimnete menšiu degradáciu vizuálu čo do šumu, tvár zaznamenaná do siedmich metrov od snímania sa dá rozpoznať dobre. Daný produkt vás preto dokáže dostatočne ochrániť a všetky prípadné poškodenia majetku, ktoré skončia zaznamenané predmetnou kamerou, bude o to jednoduchšie objasniť. Ochrana voči prachu a vlhkosti (IP65) je úplnou samozrejmosťou a kamera by mala byť schopná fungovať v extrémnych podmienkach od -20 °C do 50 °C.

Ako dlho?

Na úplný záver som si nechal asi najväčší problém. Tým je, ako už asi trocha tušíte, výdrž vstavanej batérie. Výrobca udáva 90 dní, čo je síce pekný údaj, avšak v realite je vypočítaný na základe realizovania desiatich záznamov počas jedného dňa. Ak by ste kameru umiestnili na svoju chatu na miesto, kde nikto bežne nechodí a jej účelom by striktne bolo iba zachytávanie prípadných zlodejov kompótov, tak tých 90 dní určite dáte. Avšak v momente, keď testovanú vzorku usadíte niekam do ulice, čiže na frekventovanú časť, ktorou sa premávajú vozidlá a chodci, je nesmierne náročné zadefinovať jej priemernú výdrž.

Ja som hlavnú kameru pred domom musel nabíjať po dvadsiatich dňoch, pritom bola namierená do viac-menej pokojnej ulice. Môžeme to brať ako hlavnú prekážku a odradenie od kúpy, avšak v tomto prípade si treba uvedomiť, že porovnávanie káblovej IP kamery s 24/7 hodinovým chodom by v prípade Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera nebolo vôbec na mieste. Zobrať raz za mesiac malý skrutkovač, zvesiť kameru dole a dať ju na pár hodín nabíjať, to nie je nejako problematický proces, ktorý by vás mal odradiť od vyššie vymenovaných výhod.

Naše hodnotenie

Dobre fungujúca vonkajšia kamera odrezaná od káblov, ktorej plné využitie môže byť čiastočne limitované len celkovou výdržou batérie.

Klady

 • dizajn
 • aplikácia Xiaomi Home
 • ochrana proti vode a prachu
 • cena
 • jednoduchá inštalácia
 • reproduktor
 • kvalita záznamov
 • možnosti nastavenia

Zápory

 • výdrž batérie
 • v balení chýba adaptér

Informácie o produkte

Xiaomi Mi Wireless Outdoor Security Camera 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 52,7 mm
 • Výška: 122 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 102,6 mm
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk