RECENZIA: Lenovo Yoga 9i 14IAP7 Oatmeal - Briliant medzi notebookmi

RECENZIA: Lenovo Yoga 9i 14IAP7 Oatmeal - Briliant medzi notebookmi

 

Konvertibilita bez kompromisov

Rad konvertibilných notebookov a tabletov Yoga má u značky Lenovo dlhú tradíciu. Je tu s nami od roku 2012. Po hardwarovej stránke vždy predstavoval to najlepšie, čo bolo aktuálne dostupné. Inak to nie je ani u recenzovaného modelu.

Vzhľad

Jedným slovom – prémiový. Telo z hliníka, zaoblené rohy, čisté línie, také malé umelecké dielo. Yoga má kompaktné rozmery 318 × 15,25 × 230 mm, úzky rámček displeja, v ktorého hornej časti sa nachádzajú 2 MPx Full HD a infra kamera pre prihlásenie do Windows, ktorým asistujú dva mikrofóny. Zaujímavosťou je kryt prednej kamery pre paranoikov a konšpirátorov, na ktorého zasunutie slúži naozaj miniatúrny mechanizmus.

Na ľavej strane nájdete dve USB-C s podporou rýchleho Thunderbolt-u 4, Display Portu pre pripojenie monitoru (pomocou USB-C Display Port redukcie) a USB 3.2 Gen 2 funkcionalitou. Jedno z nich má navyše stavovú diódu pre indikáciu nabíjania. Pravej strane dominuje USB-C Gen 3.2 port, doplnené o 3,5 mm audio jack. Aj osamotený USB-A port má podporu s rýchlosťou USB 3.2 Gen 2. Pri tejto konfigurácii portov je zrejmé, akému rozhraniu patrí budúcnosť.

S hmotnosťou 1,4 kg patrí k tomu ľahšiemu, i adaptér je relatívne kompaktný, preto s mobilitou nebol problém. Otváranie a otáčanie je pohodlné, intuitívne, všetko do seba zapadá. Zvuk zabezpečuje 360-stupňový reproduktor od Bowers & Wilkins, integrovaný v pánte displeja, s pekným a efektným dizajnovým prvkom perforácie. Ten poskytuje rovnaký zážitok i pri používaní v móde tabletu.

Podsvietená klávesnica si od nás zaslúžila ocenenie „najlepšia klávesnica na akej sme kedy písali“. Bola ako prispôsobená špeciálne pre nás. Nízke tlačidlá, ku ktorým sme prevažne skeptickí, tentokrát poskytli skvelé písanie a odozvu. Rozmiestnenie klávesov umožňovalo rýchle a presné písanie. Keďže ide o 14“ model, nenájdete tu numerickú klávesnicu, ale vpravo sa našlo miesto pre funkčné klávesy. Užitočný je najmä kláves pre zmenu šetriaceho režimu napájania.

Pozornosť si zaslúžila aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa nachádza v pravom dolnom rohu a vyzerá ako ďalšie tlačidlo klávesnice. Mimochodom, mala takmer 100%-nú úspešnosť. Zaujímavosťou je, že notebook sa automaticky preberie zo spiaceho módu v momente, keď si predeň sadnete. Jednoduché, no veľmi efektné a praktické.

Parametre

Yoga 9i 14IAP7 predstavuje to najlepšie, čo si za peniaze dnes môžete kúpiť. Použitý je najnovší rad procesora Intel EVO Core i7-1260P Alder Lake – 12-jadrový, s 18 MB cache a frekvenciami 3,40 až 4,70 GHz. Procesor obsahuje integrovanú grafickú kartu Intel Iris Xe, ktorá zvláda aj aktuálne hry a dosahuje väčšinou okolo 40 FPS pri rozlíšení 1080p, čo je na pracovný notebook dobrý výsledok.

Kapacita operačnej pamäte je 16 GB najmodernejšej DDR5 s frekvenciou 5200 MHz. Ukladanie dát zabezpečuje ultrarýchly M.2 NVMe disk 4. generácie od Samsungu - PM9A1. Nameraná rýchlosť čítania a zápisu cez program CrystalDiskMark 8 nebola ďaleko od teoretického maxima, ktoré predstavuje 7100 MB/s pri zápise a 5000 MB/s pri čítaní. Práca a inštalácia boli otázkou niekoľkých sekúnd.

Špecifikom je zobúdzanie zo stavu hibernácie, ktoré je kratšie ako jedna sekunda. Počas testovania sme ho ani raz nevypli, stačilo ho zavrieť a on automaticky prešiel do spiaceho a neskôr hibernačného módu.

Notebook spĺňa požiadavky štandardu Intel EVO. Toto označenie môže zariadenie získať iba ak prebudenie z hibernácie trvá menej ako jednu sekundu, má minimálne 9hodinovú výdrž batérie pri Full HD rozlíšení, podporuje rýchle nabíjanie - 30 minút nabíjania pre 4 hodiny práce na notebooku a podporuje Intel WiFi 6E a rozhrania Thunderbolt 4.

Predinštalovaný je operačný systém Microsoft Windows 11 Professional, Lenovo Vantage, užitočný program od výrobcu, vďaka ktorému máte jednoduchý prístup k množstvu nastavení a informácii o zariadeniach, produktivite a bezpečnosti. Tiež tu nájdete možnosť aktualizovať systém, či technickú podporu produktu. Rovnako notebook obsahuje skúšobnú verziu komplexnej ochrany McAfee a skúšobnú verziu kancelárskeho balíka Microsoft Office 2019.

Súčasťou príslušenstva k tomuto modelu je puzdro Lenovo Yoga 14-inch Sleeve, ktoré pôsobí luxusne a stylus Lenovo Precision Pen 2 čiernej farby, napájaný plochými batériami. Podporuje 4096 úrovní tlaku, s výdržou až 100 hodín. Použiť ho môžete na písanie poznámok, kreslenie, fantázii sa medze nekladú. Keďže nemáme umelecké sklony, jeho schopnosti sme otestovali pri písaní poznámok. Ocenili sme ho najmä v móde tabletu.

Displej

Dotykový 14-palcový OLED s rozlíšením 2880 × 1800 pixelov, 90 Hz obnovovacou frekvenciou, svietivosťou 400 nitov a podporou HDR10 a Dolby Vision patrí k tomu najlepšiemu, čo sme mali možnosť testovať. Čokoľvek na ňom spustíte, vyzerá to perfektne. Či už je to Windows, obrázky, alebo v ideálnom prípade video. Podsvietenie displeja bolo rovnomerné, bez viditeľných nedostatkov. Vernosť farieb a jas zodpovedali tomu, čo sa očakáva od označenia OLED. Jedine na OLED displeji je čierna naozaj čiernou a to vďaka pixelom, ktoré samé produkujú svetlo. Absentuje tam podsvietenie ako u bežných LED displejov a čierna je čiernou pretože pixel je vypnutý.

Dolby Vision a Atmos

Notebook ako jeden z mála podporuje formát Dolby Vision, ktorý podľa nás predstavuje aktuálny vrchol technológie pre zlepšenie obrazu. V skratke ide o to, že v prehrávanom filme sú uložené informácie o parametroch – svietivosť, jas, kontrast pre každú snímku zvlášť.

Bizarná sa nám zdala nutnosť zakúpiť si HEVC kodek za 99 centov, aby sme mali možnosť prehrávať filmy s Dolby Vision. Táto investícia sa nám vrátila vo forme nádherného obrazu, kontrastu tmy a svetla, a tiež podania farieb.

Dolby Atmos je u dnešných zariadení už štandardom, použité reproduktory v tomto zariadení bez problémov nahradia i samostatné reproduktory. Samozrejmosťou je prispôsobenie zvuku aktuálnemu výstupu, možnosť nastavenia prostredia a ekvalizér.

Streamovacie služby

Na Dolby Vision a Atmos plynule nadväzujú streamovacie služby, ktoré sú stále viac rozšírené ako dominantná forma zábavy. Preto sa na ne pozrieme bližšie. Začneme hudbou a podcastmi. Spotify, Apple Music, TIDAL fungovali bez problémov, kvalita zvuku zo vstavaných reproduktorov bola nad očakávania dobrá. I pri vyššej hlasitosti bola počúvateľná, čo platilo aj pre filmy a seriály. Čím sa dostávame k video platformám.

Najlepší dojem zanechala aplikácia Netflix s natívnou podporou 2K rozlíšenia, Dolby Vision a Dolby Atmos. Disney+ ponúkol vo svojej aplikácii iba Full HD rozlíšenie, „obyčajné“ HDR a Dolby Digital 5.1 zvuk, kvalita videa bola dobrá. HBO Max svoju aplikáciu pre Microsoft Windows nemá, preto sme sa museli uspokojiť iba s Full HD obrazom priemernej kvality. Veľká škoda nevyužitého potenciálu u Disney+ a HBO Max, najmä ak Netflix ukázal, že ak je vôľa, je i cesta.

Nabíjanie a výdrž batérie

Yoga zvládla s prehľadom jeden celý pracovný deň, t.j. viac ako 9 hodín práce s balíkom Microsoft Office, čítaním webu, sledovaním videí na YouTube a počúvaním muziky. A to všetko v režime maximálneho výkonu. Pri prepnutí na šetriaci mód, to bolo ešte o 3 hodiny viac. Zariadenie podporuje technológiu Rapid Charge, vďaka ktorej po 15 minútach nabíjania získate 2 hodiny používania.

Naše hodnotenie

Našou úlohou je podrobiť zariadenie testu a kritike, avšak pri tomto modeli je ťažké byť kritický, keďže je takmer dokonalý. Jediné, čo schladilo naše nadšenie, je cena. Avšak, ak je váš rozpočet bez limitu, tak Lenovo Yoga 9i 14IAP7 je ideálnym partnerom na prácu i zábavu. OLED displej, podpora Dolby Vision, zvuk Dolby Atmos. Čas strávený s týmto konvertibilným notebookom bola jedna nekončiaca radosť.

Klady

 • OLED displej
 • podpora Dolby Vision
 • klávesnica
 • konvertibilita
 • procesor Intel EVO
 • Lenovo Precision Pen 2
 • Lenovo Yoga 14-inch Sleeve
 • zvuk Dolby Vision
 • servis u zákazníka

Zápory

 • cena

Informácie o produkte

LENOVO YOGA 9I 14IAP7 OATMEAL 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 318 mm
 • Výška: 230 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15,25 mm
 • Hmotnosť: 1400 g
 • Farba: béžový hliník
 • Orientačná cena: 1839 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk