RECENZIA: Mercusys MR30G - Netreba byť na špičke, stačí ponúkať kvalitný základ

RECENZIA: Mercusys MR30G - Netreba byť na špičke, stačí ponúkať kvalitný základ

 

To, že v obchodoch sú už bežne dostupné routery ponúkajúce štandard WiFi 6 AX a stále viac zariadení je z tohto typu bezdrôtového pripojenia schopných vyťažiť maximum, neznamená, že trh s WiFi 5 routermi je mŕtvy. Nie každý totiž potrebuje tie najvyššie prenosové rýchlosti a predsa len, adopcia WiFi 6 výrobcami zariadení nie je taká rýchla, ako sa možno spočiatku zdalo.

Kvalitný router so síce starším, ale osvedčeným a časom prevereným štandardom toho stále zvládne požehnane, pričom vďaka príchodu novej generácie je tu ešte jedna výhoda – nižšia cena ako pri podobne vybavených nových kúskoch. V redakcii sa nám zastavilo pár produktov značky Mercusys a my sme sa rozhodli ako prvý otestovať model MR30G, ktorý poslúži menším domácnostiam, prípadne aj ako šikovný repeater na zvýšenie dosahu už existujúcej siete.

Obal a jeho obsah

Obaly produktov od spoločnosti Mercusys nie sú v praxi ničím prevratné. Pri sieťových prvkoch to ani nie je očakávané, teda až na pár výnimiek, ktoré predstavujú high-end routery stojace stovky eur. Krabica v kombinácii čiernej a červenej s vyobrazením produktu na prednej strane ponúka bezpečné uloženie routera a všetkého potrebného príslušenstva. Nič viac, nič menej.

Dizajn

Mercusys MR30G je zameraný hlavne na použitie v domácnosti a vďaka čiernemu prevedeniu ho bude jednoduché ukryť v takmer akomkoľvek obydlí. Čierne telo mierne netradičných tvarov zdobí iba jeden zlatý nápis Mercusys a štvorica natáčateľných antén, ktoré sú umiestnené po bokoch zadnej časti. Antény sú vcelku vysoké (16 cm), čo by mohlo byť problémom pri snahe o umiestnenie na nižšiu poličku, ale routery je pre najlepšie šírenie signálu aj tak najlepšie položiť na otvorené miesto a nie ukrývať ich za horou predmetov, prípadne dávať na stiesnené miesta.

Parametre a funkcionalita

Mercusys MR30G ponúka štandardy IEEE 802.11ac/n/a 5 GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz, čo v praxi znamená pokrytie oboch (2,4 GHz a 5 GHz) pásiem rýchlosťou maximálne 37,5 MB/s pri prvom a 108 MB/s pri druhom, so silou signálu 20 dBm pri 2,4 GHz a 23 dBm pri 5 GHz. MR30G, samozrejme, nie je iba WiFi router, ale ponúka aj dvojicu gigabitových LAN portov a jeden gigabit WAN (s podporou Dynamic IP/Static IP/PPPoE/L2TP/PPTP) na pripojenie zariadení cez kábel. MR30G ponúka všetku základnú aj mierne rozšírenú funkcionalitu, ako sú zabezpečenie bezdrôtovej siete štandardmi WPA-PSK/WPA2-PSK, Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ, SPI Firewall, IP a MAC Address Binding, ale aj hosťovská WiFi sieť. Inak sa na zariadení nachádza ešte tlačidlo na vypnutie/zapnutie WPS a tiež reset.

Testovanie

Router bolo treba, samozrejme, aj otestovať, čo zabezpečili mobilný telefón Samsung A52, notebook Dell, NAS úložisko QNAP a desktopový počítač. Výsledky rýchlostí prenosu si môžete prezrieť v tabuľke nižšie.

Naše hodnotenie

Nie každému treba ten najnovší a výbavou najbohatší router, preto som rád, že v ponuke obchodov je aj model Mercusys MR30G. Svojou výbavou síce neočarí, no menšiemu obydliu, prípadne ako predĺžená ruka hlavného domáceho routera zabezpečí stabilné a v rámci možností bezpečné pripojenie dvoma pásmami. A to za vcelku malý obnos peňazí.

Klady

 • dvojpásmové pokrytie
 • moderný dizajn
 • nízka cena

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Mercusys MR30G 2022

 • Kategória: Prepínače a smerovače
 • Šírka: 159,7 mm
 • Výška: 125,9 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 37,1 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 20 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Mercusys

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk