RECENZIA: Gigabyte Z690 AORUS PRO - Základ pre solídny (PRO) počítač za rozumnú cenu

RECENZIA: Gigabyte Z690 AORUS PRO - Základ pre solídny (PRO) počítač za rozumnú cenu

 

Základná doska – už v tom názve je, že ide o základný stavebný kameň počítača a preto jej výberu treba venovať zvláštnu pozornosť. Od základnej dosky sa odvíja aký procesor, pamäte, ale aj disky a základnú portovú výbavu bude mať váš nový počítač.

Ponuka trhu je bohatá, pretože každý výrobca musí pokryť rôzne typy. Aktuálne žhavé sú najmä čispety Z690, ktoré majú podporu pre nové procesory Intel (socket LGA1700) a aj nové DDR5 pamäte (pozn. u tohto čipsetu je možná i podpora starších DDR4, no nie súčasne DDR4 aj 5, preto dávajte pozor, či ste si vybrali správny model, aby ste nemali problém s kompatibilitou).

V redakcii sme otestovali jednu z tých lepších základných dosiek pre náročnejšieho používateľa resp. náročnejšieho hráča od GIGABYTE z ich série AORUS Z690 s prívlastkom PRO. Tento model je z vyššej triedy, no zároveň ešte nie ten najvyšší a najdrahší. V tejto sérii nájdete aj modely s prívlastkom ELITE, ULTRA a MASTER, alebo EXTREME (v EATX prevedení). PRO je model za trochu rozumnejšiu cenu, aj keď sme volili verziu s podporou DDR5 modulov, aby sme mohli využiť výkon nového PC na max.

Balenie

Pri prvom kontakte pochopíte, prečo je táto doska v ATX prevedení tak drahá – je tam hádam viac ako kilo ušľachtilých kovov, ktoré fungujú ako dizajnové prvky a zároveň pasívne chladiče. Je to doslova funkčné umelecké dielo. To, čo môže byť skryté, je ukryté pod masívnymi hliníkovými chladičmi, ktoré okrem estetickej funkcie slúžia aj pre lepší odvod tepla väčšiny komponentov (čipset, 4 NVMe disky, mosfety) a tým aj efektívnejšiu prácu celého systému.

V balení okrem manuálu nájdete veľmi slušnú výbavu, ktorá obsahuje aj naozaj masívnu anténu pre integrované Wi-Fi, množstvo prepojovacích káblov, senzory (ako mikrofónna sonda pre fyzické meranie hluku (coolerov) + dvojica teplotných senzorov na kábli pre presnejšie meranie vybraných častí v PC – na doske sú samozrejme integrované ďalšie) a pribalené sú aj nevyhnutné montážne doplnky (skrutky, plastové viazacie pásky pre základný cable management a podobne). Pod spomínanými chladičmi sú ukryté 4 sloty pre NVMe disky a keďže každý „potrebuje“ miniatúrnu skrutku na zafixovanie v slote, pribalené sú 4 mini skrutky, lenže každá je v samostatnom igelitovom obale. Nie, na ekológiu sa tu nik nehrá. Každá jedna vec má svoj plastový obal, aby sa náhodou niekde nestratila.

Testovacia zostava

Čipset Z690 je určený pre 12. generáciu procesorov Intel s názvom Alder Lake, preto je osadená socketom LGA 1700 s 1 700 pinmi pre CPU. Keďže sa počíta s výkonnejším procesorom okolo pätice CPU je dostatok priestoru pre montáž aj masívnejšieho chladiča. My sme využili ARGB vodné chladenie NAVIS F240 od Silentium PC a procesor Intel i7 12700K, ktorý obsahuje grafické jadro a je otvorený na pretaktovane. Vyskúšali sme samozrejme zapojenie s grafikou v procesore, no použili sme aj výkonnejšiu prídavnú grafickú kartu v PCIe 5.0 slote. Priamo na doske sú ešte dva PCIe 3.0 sloty. Do testovacej zostavy sme ďalej osadili čierne DDR5 moduly Kingston FURY Beast s rýchlosťou 6000 MT/s a výkonný 1TB NVMe SSD disk Kingston KC3000 s rýchlosťou čítania a zápisu 7000 MB/s.

Disk sme osadili do jediného M.2 slotu napojeného priamo na CPU (M.2 PCIe x4), pretože bude slúžiť ako hlavný systémový disk a miesto pre všetky hlavné aplikácie. Zvyšné tri M.2 sloty sú na PCIe 4.0 zbernici a využili sme ich ako dátové úložisko s pomocou troch starších 1TB NVMe diskov Kingston A2000. Tieto disky majú asi len tretinovú rýchlosť, ale budú slúžiť ako „odkladací priestor“ pre väčšie súbory, čo plne postačuje. Každý M.2 slot je vybavený masívnym chladičom s termálnym pásikom zhora aj zdola (keby ste mali NVMe disk s čipmi na oboch stranách, aby sa lepšie odvádzalo teplo).

V prípade, že potrebujete pripojiť k MB nejaký SATA disk, lebo optickú mechaniku, máte k dispozícii interne až 6 SATA portov. V dnešnej dobe je ich využitie otázne, pretože pomalé disky budú u takejto zostavy zbytočnou brzdou systému.

Napájanie zostavy zabezpečuje 850W zdroj DEEPCOOL DQ850-M-V2L. Celý systém by určite utiahol aj 750W zdroj, no rozhodli sme sa pre istú rezervu, pretože sme chceli zostavu trochu viac zaťažiť. Viac o tomto zdroji nájdete v samostatnej recenzii.

Ešte dodám, že ako prvé sme stiahli poslednú dostupnú verziu BIOS (ktorá okrem iného opravuje problémy s kompatibilitou 6000MT/s DDR5 pamätí) a využili sme aj najnovšie ovládače a aplikácie zo stránky výrobcu. Všetky testy sme robili na nových Windows 11 s poslednou aktualizáciou.

Postrehy z testov

Základná doska má integrovanú zvukovú kartu REALTEK HD, no má iba jeden analógový mikrofónny vstup (možno využiť aj ako LINE IN) a stereo výstup na reproduktory alebo headset. Priestorový zvuk získate cez optický S/PIDF konektor alebo cez digitálny video výstup (napr. do monitoru alebo TV). Takže keď máte doma nejakú lacnejšiu analógovú 5.1 zostavu, budete potrebovať dokúpiť digitálny konvertor, alebo ďalšiu zvukovú kartu, ktorá má viac konektorov pre analógové reproduktory. Je celkom zaujímavé, že sa integrovaná zvukovka vo Windows hlási ako Realtek USB Audio. Samozrejme na doske je umiestnený aj header pre predný audio panel na počítačovej skrinke, aby ste mohli pripojiť napr. analógový headset.

Na zadnej strane MB je RJ-45 LAN Port pre gigabitový internet do 2.5 Gbps a dvojica koaxiálnych SMA konektorov pre plutvu Wi-Fi antény. Tá je magnetická, takže ju môžete prilepiť na čokoľvek kovové, príp. aj ako sme to spravili my – priamo na skrinku. V MB je integrovaný aj Bluetooth prijímač, na ktorý možno pripojiť drobné periférie. To je základ pre slušnú konektivitu.

Zadný panel ponúka ešte 1× DisplayPort (pokiaľ máte CPU s grafickým jadrom), 1× USB type C poslednej špecifikácie 3.2 Gen 2, štyri červené USB type A špecifikácie 3.2 Gen 2, štyri modré USB type A špecifikácie 3.2 Gen 1 a štyri čierne USB type A špecifikácie 2.0 pre menej náročné periférie ako napr. tlačiareň, či klávesnica. Ďalšie USB porty sú dostupné vo vnútri cez headery na základnej napr. pre konektory umiestnené na počítačovej skrinke.

Interne sú na doske umiestnené 4 konektory pre coolery na skrinke, jeden vyhradený pre cooler CPU a dva doplnkové pre vodné chladenie. Pomocou BIOS alebo Windows aplikácie si môžete upravovať ich parametre, alebo využiť zjednodušené nastavenie s automatickými profilmi, ktoré nastavia coolery na tichý, efektívny, chladný alebo maximálny chod. Samozrejmosťou v dnešnej dobe sú aj konektory pre digitálne riadené RGB podsvietene (optimálne pre coolery a rôzne farebné efekty do presklených skriniek) alebo dva konektory pre farebné LED pásiky (jeden je hore, druhý dole). Ak váš RGB systém nemá vlastný riadiaci modul, môžete meniť farby a efekty pomocou Windows aplikácie RGB Fusion 2.0, ktorá je súčasťou balíka Gigabyte App Center. Zároveň sa takto dá ľahšie synchronizovať farebná šou všetkých RGB komponentov.

Keďže ide o základnú dosku určenú pre pretaktovanie, v aplikáciách nájdete aj monitorovaciu utilitu a tuningové nástroje. Na základnej doske je umiestnené fyzické tlačidlo power a červený dvojciferný číslicový displej, ktorý zobrazuje aktuálny stav, príp. chybové kódy, vďaka čomu vám pomôže efektívne diagnostikovať príp. chyby. Ide o pokročilejšie nástroje pre počítačových tunerov, ale môže pomôcť aj s identifikáciou príp. problémov napr. pri poruche grafickej karty, či pamäťových modulov. Pohľadom na kód chyby rýchlo odhalíte problém a nemusíte prácne zisťovať čo nefunguje.

Naše hodnotenie

Doska ponúka naozaj veľa a ani za cca týždeň čo sme ju testovali sme nestihli prejsť všetky jej vychytávky. Ide o naozaj výborný základ pre dobrý a výkonný počítač, ktorý nie je vôbec predražený. K dokonalosti by sme vedeli nájsť zopár drobností, ktoré by sme ešte zmenili (napr. konektory pre analógové priestorové reproduktory, alebo pridať viac USB type C, ale to sú drobnosti, ktoré sa dajú riešiť aj externými perifériami. V portfóliu Gigabyte tvorí zlatú strednú cestu s optimálnym pomerom medzi cenou a výkonom. Použité sú veľmi kvalitné komponenty, ktoré sú zárukou dlhej životnosti a vysokej stability celého systému.

Páčil sa nám tiež dizajn a aj rozloženie pasívnych chladičov, ktoré dotvárajú moderný kompaktný minimalistický vzhľad a keď sa trochu vyhráte s cable managementom a použijete na CPU vodné chladenie, oceníte tú krásu MB v skrinke s priehľadnou bočnicou.

Túto základnú dosku môžeme smelo odporúčať ako dobrý základ pre počítač postavený na 12. generácii Intel.

Klady

 • podpora DDR5, PCIe 5.0,...
 • výbava
 • dizajn a masívne chladiče
 • možnosti pretaktovania

Zápory

 • iba 1 USB-C konektor
 • iba stereo analog audio výstup

Informácie o produkte

Gigabyte Z690 AORUS PRO

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Hmotnosť: 321 g
 • Orientačná cena: 321 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk