„PC zdroj 850W, ATX, 80 PLUS Gold, účinnosť 91%, 4 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 10 × SATA, odpojiteľné káble, aktívny PFC, tepelná regulácia otáčok, sieťový vypínač, DC-DC meniče a dual EPS, 120 mm ventilátor, plne modulárny, hĺbka 160 mm“ – tak toto sa dozviete, keď si v e-shope otvoríte základnú špecifikáciu k zdroju DeepCool DQ850-M-V2L. Chcete vedieť viac?
Prvá otázka, ktorú si treba položiť pri výbere zdroja je koľko Wattov vlastne potrebujete? Zlatá stredná cesta dnes je niekde okolo 750 W, lenže veľa závisí od toho, akú výkonnú zostavu chcete mať. Pre bežné kancelárske počítače aj s výkonnejším procesorom vám bude stačiť pokojne aj 500 W zdroj, ale pokiaľ chcete napájať herný počítač, 750 W môže byť málo.
Povedzme, že chcete mať zostavu s CPU Intel 12. generácie i7 - 12 700K, čo je aktuálne asi ten najlepší procesor s pomerom ceny a výkonu, ale toto počítanie môžete aplikovať aj na výkonnejšie AMD procesory. Samotný procesor bude mať max. spotrebu (peak) až na úrovni 190 W, základná doska vám zožerie okolo 80 W, grafická karta keby sme zvolili top model RT3090 až nejakých 350 W (rozumnejšia stredná trieda s Nvidia RTX 3060 povedzme iba nejakých 170 W), SSD disk okolo 9 Watt (do dobrej dosky možno osadiť 4 NVMe disky, čiže spolu 36 Watt – prípadne pripočítajte nejaké SATA disky) a ešte coolery – tak 2 na procesor (solídnejší chladič má 2× 12 cm vetráky, vodné chladenie detto 2 až 3x 12 cm na rebrách + pumpa) a 3-4 veľké coolery v skrinke to bude ďalších asi tak 30 Watt + možno pár watt nejaké pekné RGB podsvietenie.
Nuž, keď dobre počítam, sme niekde na 700 Watt! 750 W zdroj je rozhodne málo, takže keď chcete trošku výkonnejší počítač, voľte ako základ až 850 Wattový zdroj pretože treba počítať s faktom, že jeho efektivita bude nižšia a pri plnej záťaži bude výkon o malý kúsok slabší. Nejakú rezervu treba samozrejme nechať aj na ďalšie periférie (pri oveklockingu si prirátajte 50-100 W, ak chcete optickú mechaniku +cca 30 W, nabíjanie telefónu a ďalších USB periférií môže byť ďalších +5-10 a viac Watt za každý jeden komponent v USB portoch...). Zostava so silnejším procesorom i9 bude potrebovať rozhodne viac, no pre výkonnú zostavu s i7 je tých 850 W optimálnych a práve to ponúka aj testovaný modulárny zdroj DeepCool DQ850-M-V2L.
Balenie
Rozhodne odporúčame vyberať modulárne zdroje, čiže zdroje, ktoré nemajú fixne pripojené káble. Čím menej zbytočných káblov musíte naťahovať v PC skrinke, tým jednoduchšie a čistejšie sa všetko inštaluje. Pohľad na predný panel zdroja (ten, ktorý je ukrytý v skrinke PC) nám odhaľuje štyri konektory pre SATA/Molex káble, jeden ATX konektor pre základnú dosku, 8-pin konektor pre prídavné napájanie MB a ďalších 5 konektorov, ktoré môžete využiť na napájanie CPU alebo VGA.
V balení nájdete samozrejme všetky káble v čiernom plochom prevedení, s ktorými sa dobre manipuluje a môžete ich efektívne umiestniť do skrinky. Všetka kabeláž je v krabici zabalená v šikovnej taške so suchým zipsom, takže aktuálne nepoužívané káble môžete spokojne odložiť na bezpečné miesto a mať ich poruke pre prípadné ďalšie rozširovanie zostavy. V takom jednoduchom „látkovom“ vrecku (ono je to taká tá pevnejšia papierová imitácia tkaniny) bol zabalený aj samotný zdroj. Popravde toto je asi zbytočné, pretože zdroj predsa nebudete vyberať a skladovať niekde mimo, ale takto vám výrobca pribalil malý darček v podobe povedzme vrecúška na transport headsetu, alebo na školské prezúvky. Ak to mal byť náznak snahy o ekológiu (miesto igelitového vrecka) tak len pripomínam, že v papierovej krabici bol zdroj obložený klasickým polystyrénom, čiže toho plastu bolo v krabici určite aj tak viac ako dosť.
Pribalené boli ešte štyri skrutky na upevnenie zdroja do skrinky, plastové pásky na viazanie káblov (cable management) a napájací kábel na 220 V do elektrickej siete.
Efektívny a spoľahlivý
Výrobca deklaruje, že tento zdroj zodpovedá certifikácii 80 Plus Gold a je dimenzovaný na maximálny výkon 850 W. Štítok udáva maximálne prúdy a teda aj výkony, ktoré je možné odoberať pri jednotlivých napätiach. Najväčší prúd – až 70,5 A je zdroj schopný dodať na výstupe s napätím 12 V, čiže z tejto vetvy môžeme odoberať maximálne 846 W za predpokladu, že ostatné vetvy nebudú zaťažené. Každý z výstupov 5 V a 3,3 V dokáže dodať prúd 10 A (spolu 110 W) a z výstupu označeného ako +5 Vsb (stand by) je možné odoberať 2,5 A (12,5 W). Výrobca v jednej zo špecifikácií udáva ako maximálny výkon (pred vypnutím – ochranná poistka) až 912 W s účinnosťou 86,53%. Vo vypnutom stave má odber len 0,12 W, čo je výrazne menej ako je dnes štandardná požiadavka na spotrebiče (spotreba pod 0,5 W).
Pri záťaži testerom sme merali efektívnosť pri 25, 50, 75 a 100% výkone a výsledné hodnoty boli veľmi príjemné od 87,8% pri 100% záťaži (840 W) po takmer 91% pri zvyšných hodnotách. Tieto meranie len potvrdzujú certifikáciu 80 Plus Gold, takže výrobca splnil čo sľúbil.
Nedalo nám a nahliadli sme aj do vnútra zdroja. O aktívne chladenie sa stará 120 mm veľký cooler (hrúbky 25 mm), ktorý sa môže podľa špecifikácie otáčať až rýchlosťou 2200 rpm. Jeho otáčky sú pri bežnej prevádzke nižšie, aby negeneroval zbytočný hluk, ale keď ho zaťažíte na viac ako 80%, tak už je ten hluk počuteľný. Je tu tak drobný priestor na zlepšenie pre budúcu generáciu.
Zdroj váži celkovo čosi vyše 1,5 kg. Pohľad dovnútra nám prezradil, že výrobca použil kvalitné japonské kondenzátory. Aj preto si môže dovoliť taký luxus, ako ponúkať nadštandardnú 10-ročnú záruku! Hoci bežné obchody u nás ponúkajú pri zdroji štandardnú 2-ročnú záruku, na obale, aj na zdroji nájdete štítok s informáciou o 10-ročnej záruke a vysokej spoľahlivosti (stredná doba poruchovosti je udávaná ako 100 000 hodín).
Naše hodnotenie
Informácie o produkte
DeepCool DQ850-M-V2L 2022
- Kategória: Zdroje
- Šírka: 150 mm
- Výška: 160 mm
- Hĺbka/hrúbka: 86 mm
- Orientačná cena: 105 €
- Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: DeepCool
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!