RECENZIA: Razer Kishi 2 - (Takmer) Dokonalosť v hardvéri, otras v softvéri

RECENZIA: Razer Kishi 2 - (Takmer) Dokonalosť v hardvéri, otras v softvéri

 

Hoci sa občas s obľubou tvárime, že hranie na smartfónoch neexistuje, faktom zostáva, že tento spôsob hrania je bez debaty najpopulárnejším a z hľadiska objemu tržieb najziskovejší segment herného priemyslu. O to smutnejšie je potom sledovanie ľudí, ktorí sa snažia hrať ťukaním na dotykový displej, zatiaľ čo sa tvária, ako si to veľmi užívajú. A možno už nie som najmladší a asi ani najmodernejší, no ak by som sa jedného dňa rozhodol hrať na smartfónoch, tak bez fyzických tlačidiel by to určite nešlo.

A keď si to tak uvedomujem, tak som vlastne pri hraní na smartfóne skončil. Akurát dôvodom nie je, že by som si hry pre túto platformu užíval, ale preto, že členovia rodiny ma občas vytlačia od televízora a musel som si nájsť alternatívy. Keď teda nie som na konzole, hrám sa so smartfónom v ruke a prostredníctvom streamovania. Aj preto mojimi rukami prešlo viacero zariadení, ktoré majú za úlohu urobiť hranie na mobilnom telefóne znesiteľným, čo nie je jednoduchá úloha.

To ma privádza k zariadeniu s názvom Razer Kishi, konkrétne k jeho druhej generácii. Spoločnosť Razer je známa konvenčným aj menej konvenčným hráčskym hardvérom, pričom tento patrí niekde do stredu. Kishi je v podstate zariadenie, ktoré vášmu smartfónu pridá všetky tlačidlá, ktoré potrebujete na plnohodnotné hranie hier – a v rámci možností to robí skvelo. Pre Razer ide o druhú generáciu Kishi gamepadu a keďže niekoľko plnohodnotných mesiacov som strávil aj s tou prvou, na mieste je otázka, či sa Razeru podarilo vychytať muchy.

BALENIE

Kishi 2 prišlo v podobnom balení ako jednotka, no balíček poriadne pribral na rozmeroch. Dôvodom je konštrukcia, ku ktorej sa dostaneme neskôr. V balení sa nachádza samotné zariadenie a taktiež dvojica náhradných gumových podložiek, ktoré zaručujú širokú kompatibilitu medzi zariadeniami. Totiž, hoci prvé Kishi bolo skvelým kúskom hardvéru, malo niekoľko neduhov. No a medzi tie najväčšie patrí fakt, že ak ste mali telefón s veľkými rozmermi, tak existovala slušná šanca, že sa do Kishi nezmestil. Teraz je však „dokovacia“ časť Kishi 2 bez zbytočných oblúkov a tak doň vložíte aj monštrum s veľkým displejom. Navyše, tieto vymeniteľné gumové podložky pravdepodobne spôsobia, že telefón ani nebudete musieť vyberať z obalu a do Kishi 2 ho vložíte celý, čo sa určite cení. A aby som nezabudol, v krabičke sa nachádzajú aj Razer nálepky, no keďže nemáme 10 rokov, tak nás to asi veľmi zaujímať nebude.

V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA

Ako som už spomínal, Kishi 2 prišlo v oveľa väčšom balení ako prvá generácia. Tá sa totiž dala zložiť na minimálne rozmery, pričom vkladanie telefónu prebehlo roztiahnutím gumových častí podľa veľkosti mobilu. Kishi 2 má však pevnejšiu konštrukciu a jej hlavnou hviezdou je pevná plastová časť, ktorá sa rozťahuje. To znamená, že zariadenie nie je také spratné, čo však nepovažujem za nejaké nešťastie.

Kishi 2 ponúka dvojicu analógových páčok a triggerov, smerový kríž, štandardné ABXY tlačidlá, shoulder tlačidlá, niekoľko špeciálnych tlačidiel od Razeru a dvojicu programovateľných tlačidiel na vrchnej časti ovládača pri triggeroch. Nechýba tu ani USB-C pripojenie ako passthrough na nabíjanie smartfónu počas hrania.

Celkovo musím skonštatovať, že ergonómia a konštrukcia urobili medzigeneračne viac krokov vpred ako vzad. Chválim aj fakt, že Kishi 2 sa oveľa lepšie drží a pri dlhých posedeniach so smartfónom v ruke som nemal problém s boľavým pravým palcom vďaka lepšie umiestnenej analógovej páčke. Uznanie si zaslúži aj to, že jednotlivé tlačidlá sú „klikacie“ a nie membránové, pričom skvelé sú aj prepracované triggery, ktoré sa stláčajú oveľa pohodlnejšie ako na predchodcovi. Už menej sa mi však páčil tvar analógových páčok, ktoré prešli z priehlbiny na vrchnej časti (na štýl Xbox ovládača) do guľatého tvaru (na štýl Nintendo Switch Joy-conov). Navyše ani nevyzerajú najkvalitnejšie a úprimne pochybujem, že poskytnú takú výdrž pri hraní ako predchodca. Trochu sa musím posťažovať aj na samotnú plastovú rozťahujúcu sa časť na umiestnenie telefónu. Hoci je tento koncept kvalitnejším riešením a zabezpečuje lepšiu kompatibilitu medzi smartfónmi, stačí trocha nepozornosti a viem si predstaviť jej zlomenie. Takže treba byť opatrný pri skladovaní a prenášaní.

VÝHODA KONCEPTU A NEVÝHODA SOFTVÉRU

Prečo sú Razer Kishi a podobné zariadenia tak atraktívne? Preto, lebo na spojenie s telefónom nepoužíva Bluetooth pripojenie, ale smartfón sa doň pripája priamo cez USB-C port. Výhody a nevýhody sú jasné. Ak máte smartfón so starším micro-USB pripojením, máte proste smolu. Tú máte aj vtedy, ak si kúpite Razer Kishi 2 pre Android a vlastníte iPhone, pretože tam ho tiež nepripojíte (musíte si zaobstarať Kishi 2 pre iPhone). Výhody však prevyšujú nevýhody a tou najväčšou je eliminácia odozvy pri používaní Bluetooth pripojenia. To je absolútne kľúčové hlavne v prípade, ak chcete Kishi používať pri hernom streamovaní či už cez Xbox Cloud Gaming, Google Stadia (hahaha) alebo PlayStation Plus Premium. Je až neuveriteľné, aký rozdiel dokáže spraviť fakt, že ste pripojení priamo a nie cez Bluetooth. A keďže pri streamovaní musíte hľadať všetky spôsoby eliminácie odozvy, tak by som povedal, že takéto pripojenie je doslova nutnosťou.

Nutnosťou by však nemal byť bloatware, ktorý Razer k novému ovládaču nabalil. K prvému Kishi bola dodávaná jednoduchá aplikácia, ktorá slúžila výlučne na upgrade firmvéru. Vlastne ste ju ani nemuseli mať stále nainštalovanú. K druhej generácii však Razer dodáva aplikáciu s názvom Nexus, ktorá je otravná, zbytočná a, bohužiaľ, nutná.

Okrem upgradu firmvéru totiž Nexus slúži aj na pridelenie funkcií tlačidlám v hornej časti gamepadu. A hlavne ňou Razer sprístupňuje možnosť priameho streamovania hrania na Youtube a Facebook. Okej, niekto to s radosťou využije. No nechápem, prečo nie je možné prideliť funkciám aj ostatné tlačidlá na zariadení. Vpredu sú štyri tlačidlá, ktoré slúžia na spustenie Nexus aplikácie, čo je otravné, keď to stlačíte počas hrania. Ďalšie je na zachytávanie screenshotov a spúšťanie livestreamu a ďalšie dve sú kontextuálne. Problém? Ani jedno z nich neviem priradiť na to, aby som si počas hrania cez Xbox Cloud Gaming vyvolal dashboard, čo som na prvej generácii vedel vďaka tlačidlu „domov“. Možno som staromódny, ale privítal by som radšej funkčné tlačidlá ako možnosti streamovania alebo vyvolania aplikácie, ktorá sa nedá označiť inak ako bloatware. Preto pevne verím, že Razer na možnostiach úprav Kishi 2 zapracuje v aktualizáciách.

Naše hodnotenie

Napriek malým výhradám je Kishi 2 skvelým zariadením, ktoré prinieslo veľký skok smerom k lepšiemu. Zároveň je jedným z najlepších zariadení, pokiaľ hľadáte spôsob, ako si užívať konzolové tituly prostredníctvom herného streamovania. Potešia sa mu však aj hráči natívnych hier pre smartfóny. Ide o ergonomický a zároveň celkom drahý produkt, no ak ste ochotní investovať, tak sa vám odmení skvelým zážitkom.

Klady

 • skvelá ergonómia
 • výborná kompatibilita
 • vylepšenia v mnohých smeroch oproti prvej generácii

Zápory

 • otravná a nedotiahnutá aplikácia
 • niekoľko krokov späť (analógové páčky a plastový úchop)

Informácie o produkte

Razer Kishi 2 2022

 • Kategória: Herné ovládače
 • Šírka: 180,7 mm
 • Výška: 92,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 33,9 mm
 • Hmotnosť: 123 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Koolthings

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk