RECENZIA: MSI Summit E16 Flip A12UCT-059CZ - Neodmysliteľný spoločník každého podnikateľa

RECENZIA: MSI Summit E16 Flip A12UCT-059CZ - Neodmysliteľný spoločník každého podnikateľa

 

Keď ani úzka cieľová skupina nepredstavuje markantný problém.

Okrem veľmi dobre známej hernej série MSI notebookov nás firma pôvodom z Taiwanu čoraz viac zásobuje aj inými kategóriami týchto prenosných zariadení. Reč je samozrejme o technológiách pre umelcov či iné kreatívne povolania, prípadne biznis sféra. Nie je to tak dávno, čo sme mali možnosť otestovať model Creator Z16 z kategórie pre umelecky založených užívateľov a dnes tu máme veľmi podobné zariadenie s modelovým označením Summit E16 Flip.

Ako už aj zo samotného názvu vyplýva, ide o 16“ notebook s 360° flip dizajnom, ktorý má tzv. „zlatý“ pomer strán 16 : 10 a celokovové telo. Podľa marketingových materiálov je produkt prispôsobený hlavne pre aktívnych podnikateľov, ktorí sú stále na cestách. Otázne ale ostáva, koľkým ľudom z cieľovej skupiny by vyhovovalo ťahať takmer 2 kg zariadenie s nie až tak malými rozmermi, keď máme na trhu relatívne širokú škálu porovnateľných tabletov a iných notebookov.

Dajme teraz ale cieľovú skupinu bokom, pretože negatívnych aspektov je koniec koncov podstatne menej, ako tých pozitívnych. Vezmeme to ale pekne poporiadku. Notebook s kvalitným celokovovým telom disponuje rozmermi 358 x 258.55 x 16.85 mm a váži 1,9 kg. Všeobecne sa tak samozrejme nejedná práve o najľahšie zariadenie, ale v kategórii 16 palcových notebookov patrí medzi tie ľahšie a menšie. Na pravom boku nájdeme dva USB 3.2 typu, čítačku MicroSD kariet, kombinovaný 3,5mm audio jack a kontrolnú diódu stavu batérie/nabíjania. Na opačnej strane nájdeme HDMI konektor, dva Thunderbolt™ 4 / DP / USB Typu C a netradične aj mechanický spínač pre manuálne zapnutie/vypnutie webkamery. Hornú časť zdobí len decentné logo MSI v lesklej farbe.

Vo vnútri sa môže zariadenie pýšiť 12. generáciou procesoru Intel® Core™ i7 s kódovým a modelovým označením Alder Lake, resp. 1280P. Tento 14 jadrový procesor disponuje úplnou novinkou, tzv. hybridnou technológiou od firmy Intel. Znamená to, že jadrá procesoru sú rozdelené na výkonnostné a efektívne v pomere 6 : 8. Výkonnostné jadrá sú fyzicky o niečo väčšie (dvojvláknové), optimalizované pre najvyšší možný výkon, pričom prekonávajú obdobné procesory z 11. generácie o takmer 20%. Dokážu dosiahnuť turbo frekvenciu až 4.8 GHz. Tie efektívne sú zas fyzicky o niečo menšie ako tie výkonnostné. Optimalizované boli pre výkon viacerých jadier na watt a poskytujú škálovateľný výkon viacerých vlákien a efektívne znižovanie záťaže úloh na pozadí. Intel sa v tomto prípade chváli až 40% znížením spotreby oproti typom zo Skylake generácie. Efektívne jadrá majú maximálnu možnú frekvenciu v turbo režime 3.6 GHz.

Skvelý procesor je následne doplnený 32GB operačnou pamäťou LPDDR5, ktorú si však už nemôžete rozšíriť. Všeobecne je to celkom škoda, pretože samotný procesor by zvládol aj 64GB, avšak výrobca to evidentne obmedzil niekde inde. Jedným s nepatrných nedostatkov je počet M.2 SSD slotov. Ten je totiž len jeden. Notebook síce disponuje na úvod slušným 1TB úložného priestoru, no v prípade potreby rozšírenia to skrátka budete musieť úplne vymeniť a nie len pridať. Pre porovnanie, model Creator Z16 má tieto sloty dva.

Čisto len zo subjektívneho uhla pohľadu nám nejde do hlavy použitie grafickej karty v prípade tohto modelu. Lapto verzia karty NVIDIA® GeForce RTX™ 3050Ti s GDDR6 pamäťou o veľkosti 4GB je taká tá nemastná – neslaná voľba, ktorá koniec koncov len zbytočne navyšuje cenu zariadenia. Veríme, že každý produkt si nájde svojho fanúšika, ale vo všeobecnosti je toto pre hráčov tak trochu málo a pre cieľovú skupinu – podnikateľov, zasa zbytočné veľa. Dokonca aj pre umelcov je vo väčšine prípadov lepšia voľba Creator Z16. Našťastie ale MSI spravilo veľmi logický krok a vydalo toto zariadenie v dvoch rôznych variantoch, ktoré sa od seba líšia len veľkosťou operačnej pamäte a práve grafickou kartou. Recenzovaný model je teda kombinácia 32GB RAM a GeForce RTX™ 3050Ti. Druhou možnosťou je uskromniť sa s 16GB RAM, ktorú si ale samozrejme na 32GB viete rozšíriť a fungovať len so zdieľanou grafickou kartou Intel® Iris® Xe. Tá si síce s hrami ako Call of Duty: Warzone či Cyberpunk 2077 takmer vôbec neporadí, ale ak vám na cesty či do hotela stačia hry ako League of Legends, FIFA alebo Counter Strike: Global Offensive, tak sklamaní nebudete. Navyše to za tých ušetrených 500€ celkom stojí.

Konečne sa ale dostávame k hlavnému aspektu tohto zariadenia, čím je jednoznačne displej. 16 palcový QHD+ dotykový IPS displej s rozlíšením 2560 x 1600 pixelov, obnovovacou frekvenciou až 165Hz, pomerom strán 16 : 10 a plnou podporou MSI Pen. Páni z MSI už v prípade modelu Creator Z16 ukázali, že dokážu displejom uspokojiť aj najnáročnejších zákazníkov a modelom Summit E16 to opäť raz potvrdili. Plne otočný dotykový displej s absolútne úchvatným vyobrazením farieb. Je úplne jedno, či na ňom chcete hrať hry, pozerať filmy alebo upravovať fotografie/videa, skrátka v ničom nesklame. Nesmieme zabudnúť ani na podporu MSI Pen, ktoré je dokonca súčasťou balenia a dokáže výrazne uľahčiť prácu, aj keď sme si na neho teda museli chvíľu zvykať.

Klávesnica a touchpad sú opäť raz na veľmi vysokej úrovni. Mimoriadne presný a pohodlný touchpad s veľkou plochou zabezpečuje plynulé a bezproblémové používanie. Napriek tomu, že sme obvykle zvyknutý na klasickú myš, tak podobne ako pri Creator Z16, ani tu nám vôbec nechýbala. Evidentne firma použila rovnakú technológiu, čo sa koniec koncov aj oplatilo. Predsa len, načo meniť niečo, čo funguje. Klávesnica je vo všeobecnosti takisto veľmi kvalitná a až na jednu výnimku aj dobre rozvrhnutá. Potešila nás zmenšená forma numerickej časti, ale naozaj by nás zaujímalo, kto umiestňoval tlačidlo Enter. Nespočetne veľakrát sa nám stalo, keď sme v písanom texte urobili chybu, že sme ho stlačili namiesto požadovanej šípky vpravo. Pri písaní recenzie s tým až taký problém nebol, ale na sociálnych sieťach sme naozaj často niekomu poslali nekompletnú a ešte aj dobabranú správu.

Na záver by sme už len radi spomenuli pár drobností, ktoré podporujú tvrdenie, že zariadenie je cielené primárne pre podnikateľov. Notebook je v prvom rade mimoriadne odolný a spĺňa vojenskú normu MIL-STD-810G pre spoľahlivosť a odolnosť. Takisto disponuje zabezpečením na HW úrovni TPM2.0 spojeným so šifrovaním disku, ochranou hesla či dvojfaktorovou autorizáciou. Chýbať nesmie ani biometrické zabezpečenie. Neodmysliteľnou súčasťou práce každého podnikateľa sú rôzne online meetingy. Preto firma MSI pridala do zariadenia Full HD webkameru so zaujímavými vlastnosťami: potlačenie šumu webkamery či aktívne tlmenie okolitého hluku.

Naše hodnotenie

Na pohľad veľmi zaujímavé zariadenie, ktoré ale primárne mieri na relatívne úzku cieľovú skupinu s mierne vysokou cenou. Každopádne sa so svojím výkonom a skvelým displejom nestratí ani v rukách nejedného technologického nadšenca. Navyše, ak nepotrebujete vysoký grafický výkon, tak v nižšej konfigurácii vyzerá tento notebook o čosi lepšie (a za oveľa lepšiu cenu).

Klady

 • dokonalý displej
 • spracovanie a odolnosť
 • decentný dizajn
 • touchpad
 • MSI pen v balení

Zápory

 • relatívne úzka cieľová skupina
 • Enter pod numerickou klávesnicou
 • len jeden M.2 slot
 • max. 32GB RAM

Informácie o produkte

MSI Summit E16 Flip A12UCT-059CZ 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 358 mm
 • Výška: 259 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17 mm
 • Hmotnosť: 2200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk