RECENZIA: SPC GEAR VIRO 101M - Jednoduchý dizajn do vrecka a do uší

RECENZIA: SPC GEAR VIRO 101M - Jednoduchý dizajn do vrecka a do uší

 

Bez zvuku to nie je ono. Teraz sa nechcem dotknúť časti obyvateľstva, ktorá pre genetickú vadu, chorobu, alebo náhodu nepočuje, no bez zvukov je život o dosť chudobnejší. Zvuky sú, samozrejme, dôležité hlavne v reálnom svete, no možnosť vypočuť si dobré výšky a basy obľúbenej skladby, hlboké rozhovory vo filmoch, či počuť, z ktorej strany sa blíži nepriateľ v práve hranej hre, je veľkým plusom každodenného života. Niektorí ľudia preferujú slúchadlá na ušiach, niektorí bezdrôtové a iní zase tie do uší. Spoločnosť SPC Gear nám na vyskúšanie poslala ten posledný, asi stále najrozšírenejší a najosvedčenejší typ, teda drôtové „štuple“ s názvom VIRO 101M.

Slúchadiel – či už na bežné používanie, alebo herných headsetov – je na trhu obrovské množstvo, až občas môže byť ťažšie sa v nich zorientovať. To hlavné, podľa čoho si väčšinou ľudia slúchadlá na denné používanie vyberajú, sú cena, dizajn a, samozrejme, zvuk. Papierovo by mali tieto slúchadlá splniť všetky očakávania bežných a možno aj mierne náročných používateľov, no podľa hesla „dôveruj, ale preveruj“ sme sa s vervou pustili do ich testovania.

Obal a jeho obsah

Slúchadlá prišli v malej krabičke čiernej farby s tradičným vyobrazením produktu na prednej strane a pár informácií na ostatných. Po vybalení ma potešil pohľad na mušľu z polotvrdého materiálu so zipsom, v ktorých je možné slúchadlá (a náhradné vložky do uší rozličných veľkostí) bezpečne prenášať bez strachu zo zauzlenia káblikov.

Spracovanie a ergonómia

SPC GEAR VIRO 101M sú tradičné štuple ponúkajúce osvedčený systém 3,5 mm jack pripojenia. Zaujímavé je spracovanie káblikov, ktoré bývajú bežne čisto plastové trubičky, prípadne textilom obalené pri prémiovejších modeloch. V SPC Gear sa rozhodli kábliky zapliesť do špirály, vďaka čomu je ich vzhľad mierne netradičný.

Proti tomuto prevedeniu nenamietam, hoci si naň bolo treba chvíľku zvykať. Samotné štuple pôsobia kvalitne, pričom okrem nápisov R a L pre označenie strán a loga S na zadnej časti nie sú takmer ničím výnimočné. Slúchadlá sú dodávané so štvoricou mäkkých vložiek do uší rozdielnych veľkostí, ktorých inštalácia nie je vôbec obťažná, takže by mali sedieť do všetkých uší – od tých najmenších až po „jaskyne“.

Parametre a komponenty

SPC GEAR pri týchto slúchadlách ponúka impedanciu 18Ω, frekvenčný rozsah 20Hz-22kHz a citlivosť 98±4 pri 1kHz, 1mW, čo síce neohúri, no postačí aj mierne náročnejším používateľom.

Celková dĺžka kábla s 4-pinovým 3,5 mm jackom ukončeným do L je postačujúcich 123 cm a vďaka ovládaču s tromi tlačidlami a mikrofónom, ktorý je zabudovaný do káblika a smeruje do pravého slúchadla, poteší aj milovníkov volania či ovládania hlasitosti bez nutnosti siahať na pripojené zariadenie.

Zvuk a mikrofón

Som fanúšikom slúchadiel so silnejšou krivkou v oblastí basov a v tomto ohľade SPC Gear VIRO 101M definitívne nesklamali. Nejde však o žiadne prepálené basy bez výšok ako pri naozaj lacných slúchadlách či dizajnovkách od DJ-ov. Samozrejme, ku kvalite štúdiových monitorov sa obyčajné (najmä herne ladené) štuple nikdy nedostanú, no reprodukcia zvukov bola naozaj počúvateľná bez ohľadu na to, či išlo o telefonát, herné zvuky, dunivú elektronickú hudbu, alebo jemnú klasiku. Zabudovaný mikrofón je postačujúci na bežnú komunikáciu ako cez telefón, tak v hrách, ale treba myslieť na to, že v hlučnejšom či veternom prostredí a bez pop-filtra sa môže dostať do úzkych.

Naše hodnotenie

Dlhé roky som bral slúchadlá a najmä drôtové štuple ako spotrebný materiál, no niekoľko kúskov ma už prinútilo brať na ne väčší ohľad, nenechávať ich v praných nohaviciach či ich nestrácať len tak kade-tade. SPC Gear VIRO 101M definitívne patria do tejto skupiny a to aj napriek tomu, že 30-eurová cenovka nie je až taká horibilná. Príjemným zvukom, kvalitným prevedením a zabudovaným ovládačom s mikrofónom si určite získajú srdcia (a uši) nejedného človeka tak, ako si získali tie moje.

Klady

 • cena
 • nízka váha
 • obstojný zvuk
 • obal na prenášanie

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

SPC GEAR VIRO 101M

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 11 mm
 • Výška: 23 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 30 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SPC Gear

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk