RECENZIA: Mercusys Halo H50G - Stabilné meshové pokrytie za pár drobných

RECENZIA: Mercusys Halo H50G - Stabilné meshové pokrytie za pár drobných

 

Pokiaľ bývate vo väčšom dome, alebo viacpodlažnom byte je veľmi možné, že ste sa už stretli s problémom nestabilného WiFi pokrytia, alebo rovno jeho vypadávania. Odpovedí na tento problém je viacero, no pokiaľ nemáte radi komplikované zariadenia, ktoré treba na správne fungovanie najprv hodiny nastavovať, je najjednoduchšie siahnuť po takzvaných meshových routeroch, ktoré sa po správnom rozmiestnení v domácnosti postarajú o bezproblémové WiFi pokrytie bez výpadkov aj pri presúvaní sa so zariadením z izby do izby, či von. Meshových routerov je na dnešnom trhu naozaj požehnane a v redakcii nám tentokrát pristál kúsok (respektíve dva kúsky) od spoločnosti Mercusys, ktoré sľubujú za vcelku málo peňazí ponúknuť veľa muziky.

O spoločnosti Mercusys ste možno ešte nepočuli, avšak netreba sa báť, nejde o žiadneho nováčika, ale novú značku produktov patriacu pod krídla overenej a osvedčenej spoločnosti TP-Link. Mesh routery sú od základu navrhnuté, aby spolu perfektne spolupracovali a vďaka jednoduchej škálovateľnosti, teda možnosti pridávať do siete ďalšie a ďalšie kúsky, dokážu pokryť aj tie najväčšie obydlia. Táto technológia nie je nič novým pod slnkom, no ešte pred pár rokmi bola dostupná len v profesionálnom segmente a nasadzovaná najmä na miestach ako sú veľké haly, letiská, či firemné priestory. Tento segment sa ale posunul naozaj ďaleko a vybaviť svoju domácnosť meshovým pokrytím už nie je otázkou stoviek, či tisícok eur, ale skôr desiatok.

Obal a jeho obsah

Červeno-čierny obal ukrývajúci Mercusys Halo H50G pôsobí moderne, hoci neohúri žiadnymi trblietkami či prehnane prémiovým dojmom. Na jeho povrchu sú však vyobrazené samotné sieťové jednotky a tiež základné informácie o rýchlostiach, potenciálnom použití a funkcionalite. Vnútri kartónového obalu sa ukrývajú dve prevažne biele kocky s minimom rušivej potlače. Na vrchnej časti je iba strieborné logo MERCUSYS a na prednej názov modelu Halo. Okrem routerov (nami testovaná verzia ponúkala 2 routery, ale dostupná je aj verzia s troma routermi) sa v krabičke nachádza jeden kratší LAN kábel, dvojica adaptérov pre nabíjanie a pár brožúrok.

Prvé dojmy a spracovanie

Mercusys vsádza na nenápadný, no moderný dizajn, ktorý sa hodí do drvivej väčšiny domácností. Po vytiahnutí routerov z krabice poteší nielen dizajn, ale aj kompaktné rozmery. Povrch routerov je v kombinácií matného bieleho plastu vrchnej časti a tmavomodrého spodnej, takže nie je nutné si robiť priveľké starosti z potenciálnych odtlačkov prstov, prachu či iných domácich nečistôt. Na routeroch sa na zadnej časti nachádza trojica ethernet portov, port pre napájanie, tlačidlo Reset a na prednej strane jeden LED indikátor, čo pre tento typ zariadenia úplne stačí.

Hardvér

Každý z routerov Mercusys Halo H50G ponúka na dnešnú dobu obstojné, hoci nie príliš prehnané parametre. Všetky tri LAN/WAN porty na zadnej strane ponúkajú gigabitové prenosové rýchlosti, no tým najdôležitejším pri meshových routeroch je samozrejme WiFi. Tej sa Halo H50G dočkalo v dual-band verzii pozostávajúcej z jedného IEEE 802.11 a/n/ac 5 GHz kanálu a jedného IEEE 802.11 b/g/n 2.4 GHz. To v praxi znamená rýchlosti do 1300 Mbps na 5 GHz kanáli a do 600 Mbps na 2.4 GHz. Pozor, tu ide o megabity, nie megabajty, ako pri každom sieťovom prvku, takže reálne rýchlosti prenosu budú nižšie.

Inštalácia a používanie

Kto sa desí komplikovaného nastavovania routerov cez webové rozhranie z počítača, bude rád, že pripojiť a sprevádzkovať Mercusys routery Halo H50G je nadmieru jednoduché, hoci je na to potrebný smartfón s operačným systémom Android alebo iOS. Hlavný router je potrebné pripojiť na sieť za pomoci LAN káblu a po jeho zapnutí sa naň pripojiť cez mobil.

Následne je možné nastaviť všetky detaily plánovanej WiFi, od mena, hesla až po pokročilú funkcionalitu. Inštalácia ďalších meshových routerov je však už naozaj hračkou. Stačí ich za pomoci mobilu spárovať s hlavným routerom a následne je ich možné rozmiestniť po celom byte/dome. Aplikácia sa vždy opýta, kde asi je ďalší router umiestnený, v akej miestnosti a vďaka funkcii smerovania vĺn, teda beamforming-u, zabezpečí, aby mal satelitný router čo najlepšie pripojenie.

Testovanie

V mnou testovanom balení sa nachádzali dva routery, ktoré som strategicky rozmiestnil po mojom obydlí, aby pokrývali čo najviac plochy a pustil som sa do testovania. Pri státí priamo pri hlavnej jednotke sa mi podarilo namerať rýchlosť prenosu až 617 Mbps (77.12 MB/s), vo vzdialenosti 10 metrov od hlavnej jednotky bez žiadnych prekážok klesla rýchlosť na 443 Mbps (55.37 MB/s) a pri pripojení na satelit oddelený od hlavnej jednotky tehlovo-betónovou stenou zo vzdialenosti ~3 metrov bola rýchlosť stále použiteľných 186 Mbps (23.25 MB/s).

Mierne zamrzí, že testovaný produkt má len dual-band systém, nakoľko kvalitnejšie meshové riešenia používajú tri-band, kde je jedno pásmo rezervované pre samotnú komunikáciu routerov a tým pádom nemá negatívny dopad na prenosové rýchlosti, ako v tomto prípade. Kvalitnejšie riešenia ale aj stoja o čosi viac, a preto to nemôžeme Halo H50G príliš vyčítať.

Naše hodnotenie

Či už máte byt s naozaj hrubými stenami, alebo väčší dom, pri použití dostatočného množstva routerov Mercusys Halo H50G by malo byť vaše pripojenie naozaj stabilné a dosahovať obstojné, hoci nie prevratné rýchlosti. Inštalácia za pomoci aplikácie je jednoduchá a samotná appka ponúka o čosi viac ako len naozaj nutnú funkcionalitu. Vítame možnosť nielen používať tieto routery pre meshové pokrytie WiFi signálom, ale aj trojicu ethernet portov, vďaka ktorým získate naozaj plnú konektivitu za “pár drobných”. Kvôli nutnosti mať hlavnú jednotku stále pripojenú na LAN kábel by som však odporúčal siahnuť po verzii s trojicou routerov, ktorá sa v prepočte na jeden kus oplatí viac.

Klady

 • stabilita pokrytia
 • škálovateľnosť aj pre tie najväčšie domy
 • jednoduchá obsluha
 • moderný dizajn
 • cena

Zápory

 • hlavná jednotka musí byť pripojená cez LAN kábel
 • iba dual-band, čím trpia rýchlosti

Informácie o produkte

Mercusys Halo H50G 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 88 mm
 • Výška: 88 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 88 mm
 • Farba: Biela/Modrá
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Mercusys

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk