RECENZIA: MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD - Skvelý monitor, ktorý sa však topí v mori možností

RECENZIA: MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD - Skvelý monitor, ktorý sa však topí v mori možností

 

Vysoká obnovovacia rýchlosť, žiarivé farby, dostatočná uhlopriečka a možno aj nejaká bonusová funkcionalita. Tak si veľa hráčov predstavuje vysnívaný monitor. Vďaka pokrokom na poli zobrazovacích panelov už nie sú tieto vlastnosti iba výsadou tých najbohatších, ale na trhu je naozaj veľké množstvo monitorov, ktoré sa snažia získať fanúšikov. Vedieť sa predať však už neznamená iba mať naozaj dobré papierové parametre, ale treba ponúkať aj niečo navyše, a to za konkurencieschopnú cenu. Ako v našich testoch obstála novinka od spoločnosti MSI s menom MPG ARTYMIS 273CQRX-QD si samozrejme prečítate v článku nižšie.

MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD je v skratke 27 palcový monitor s WQHD, teda 1440p rozlíšením (2560x1440 pixelov), obnovovacou frekvenciou úctyhodných 240Hz, 1ms MPRT odozvou, zakriveným VA panelom a radou ďalších vychytávok. Ponúka však dosť, aby z regálov a webových stránok obchodov zaujal? Alebo je lepšie uprednostniť iný model od tohoto či dokonca iných výrobcov?

Obal a jeho obsah

Vo vnútri rozmernej a vcelku ťažkej kartónovej krabice sa nachádza monitor uložený do sendviču polystyrénových nárazníkov. Okrem toho sa v balení nachádza manuál, podstavec rozdelený na dve časti, skrutky pre montáž na VESA úchyty, mouse-bungie (pripojiteľný držiak pre kábel z myšky, aby nezavadzal na stole) USB kábel na prepojenie s počítačom a video káble. Zloženie podstavca je jednoduché a dá sa zvládnuť za pár minút. V balení sa tiež nachádza externý adaptér pre napájanie monitoru, čo nie je až tak bežné vidieť, no nepredstavuje v praxi žiaden problém.

Prvé dojmy a spracovanie

Stojan MPG ARTYMIS 273CQRX-QD je vcelku kompaktný, čo je pri agresívnom zakrivení 1000R prekvapivé, ale poteší všetkých hráčov s limitovaným priestorom na stole. Monitor sa drží tradičnejšieho štýlu typu čierny kváder, no o jeho modernosti vypovedajú naozaj tenké rámčeky.

Pri prémiovejších MSI monitoroch je už tradičné RGB podsvietenie na zadnej časti, ktoré síce drvivá väčšina hráčov neuvidí, no v prípade potenciálnej LAN párty možno očarí pár protivníkov. Monitor tiež poteší zabudovaným držiakom na slúchadlá, ukrytom v pravej hrane.

Parametre a konektivita

ARTYMIS 273CQRX-QD sa môže pochváliť obnovovacou frekvenciou až 240Hz, ktorá je na dnešné pomery stále nadpriemerom, rozlíšením 2560x1440 pixelov a odozvou 1 ms MPRT. Čo už tak úžasne nevyznie, je použitie VA panelu, ktoré tradične zaostávajú na poli farieb za svojimi IPS a OLED bratmi. Vďaka použitiu technológie QD (Quantum Dot) Premium Colour a kalibrácií priamo pri výrobe však pri farebnosti uvádza MSI podporu až 95% DCI-P3 a 128% sRGB spektra, čo je na VA panel naozaj slušné.

Samozrejmosťou pri modernom hernom monitore musí byť aj kompatibilita s G-Syncom, ktorú zabezpečuje open-source firmvér AMD FreeSync Premium Pro a nejaké to označenie HDR, v tomto prípade avizované ako HDR400 s maximálnou svietivosťou 400 lumenov. Monitor je možné nakláňať, dvíhať a otáčať do všetkých strán vďaka šikovnému podstavcu, no skrz zakrivenie neočakávajte možnosť postaviť ho vertikálne. Teda aspoň nie bez VESA držiaku. Po stránke pripojiteľnosti ponúka 273CQRX-QD nielen USB 2.0 Typ B port na prepojenie s počítačom a 2 x USB 2.0 Typ A na pripojenie periférií, ale tiež USB-C s funkcionalitou KVM, dvojicu HDMI 2.0b, jeden DisplayPort 1.2a a 3.5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Definitívne oceňujem zakomponovanie USB-C konektoru, nakoľko stále viac ľudí s modernými notebookmi prechádza práve na tento štandard, vďaka ktorému je niektoré modely možné nielen prepojiť s monitorom, ale tie menej náročné cez neho rovno aj nabíjať.

Dojmy z testovania

Až na VA panel sú papierové parametre fajn, konektivita definitívne nesklame, no hlavné je, aký je monitor pri bežnom (aj nie tak bežnom) používaní. Keď MSI avizuje 240Hz, a 1ms odozvu pri 2K rozlíšení, budem si chcieť tieto parametre aj adekvátne užiť.

Na rozdiel od niektorých výrobcov, ktorí svoje produkty ku avizovaným rýchlostiam takpovediac nútili použitím overdrive-u, teda pretaktovania panelu priamo z výroby, netrpel 273CQRX-QD absolútne žiadnymi tradičnými nedostatkami. Samozrejme, farebnosť, jas a kontrast si bude musieť každý pred používaním upraviť podľa seba, no v OSD menu som pred testovaním strávil možno 5 minút, kým som bol spokojný.

Vychytávky a softvér

Čo by to bol za monitor, keby neponúkal aj nejakú bonusovú funkcionalitu? Pri MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD je týchto bonusov naozaj požehnane. Či už to je zaujímavo zapracované RGB podsvietenie, vylepšenia po stránke ergonómie (mouse bungie, držiak slúchadiel), KVM prepínač na zvýšenie produktivity a konektivity, alebo len jednoduchá maličkosť uľahčujúca hráčom život v podaní svetelného senzora, ktorý dokáže automaticky nastavovať jas podľa externých podmienok. Ja osobne síce nie som najväčším fanúšikom nižšieho jasu, keďže si radšej v operačnom systéme a prehliadačoch nastavím tmavú tému, ale ako možnosť túto funkcionalitu určite vítam.

Skvelá je tiež možnosť prepojiť monitor s počítačom cez USB a môcť ho nastavovať myškou priamo z operačného systému. A to nielen samotné nastavenia panelu, ale samozrejme aj podsvietenie na zadnej strane.

Naše hodnotenie

MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD je zaujímavý kúsok. Vďaka panelu s agresívnym zakrivením s hodnotou 1000R dokáže naozaj vtiahnuť do herného deja a napriek použitiu VA panelu nie sú pozorovacie uhly zlé. Parametre displeja sú naozaj obstojné a všetka bonusová funkcionalita tomuto monitoru pridáva šmrnc a mierne ho odlišuje od konkurencie. Avšak, od konkurencie ho odlišuje aj cena. Nižšia modelová rada MSI MPG ARTYMIS 273CQR s podobnými parametrami, ale obnovovacou frekvenciou len 165Hz stojí v slovenských obchodoch okolo 500 eur a model 273CQR-QD sa v zahraničí predáva v porovnaní s ňou o cca 150% drahšie, čiže od 650-800 eur. Za takéto peniaze sú dostupné oveľa väčšie monitory s totožnými parametrami, alebo kúsky s IPS a QLED panelmi. Preto síce môžeme tento monitor odporúčať, ale len ak ste naozaj veľkí fanúšikovia spoločnosti MSI.

Klady

 • obstojné parametre
 • dobré zobrazenie farieb
 • RGB LED na zadnej strane
 • bezrámikový dizajn
 • USB-C + 2x USB KVM
 • AMD FreeSync Premium
 • bonusová funkcionalita

Zápory

 • iba VA panel
 • vysoká cena

Informácie o produkte

MSI MPG ARTYMIS 273CQRX-QD

 • Šírka: 607,1 mm
 • Výška: 527,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 260,9 mm
 • Hmotnosť: 6600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 700 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk