RECENZIA: SPC Gear GK630K Tournament Kailh RGB - Trochu priveľmi hlučná herná klávesnica

RECENZIA: SPC Gear GK630K Tournament Kailh RGB - Trochu priveľmi hlučná herná klávesnica

 

Spoločnosť SPC je možno mnohým z vás neznáma. Ide o poľskú firmu, ktorá predovšetkým vyrába herné počítačové periférie. Musím ale podotknúť, že cenovka väčšiny ich produktov patrí k strednej triede, o čom nasvedčuje aj ich nadpriemerná kvalita a moderný dizajn. Ich produkty sú podľa mnohých schopnými konkurentmi väčších a výraznejších spoločností. V dnešnej recenzii sa preto pozrieme na jeden z ich produktov, konkrétne na klávesnicu GK630K, ktorá má čím prekvapiť, no má aj jednu nevýhodu, o ktorej si povieme neskôr.

SPRACOVANIE

Ako prvá vec, ktorú som si všimol, keď som produkt rozbalil, bolo vyhotovenie. Materiály použité na jeho výrobu boli pre mňa prekvapením. Išlo prevažne o hliník pokrývajúci povrch zariadenia v kombinácii s matným plastom, ktorý máte možnosť vidieť na klávesoch. Na zariadení nájdeme aj tvrdený plast, konkrétne na jeho spodnej časti. Všetky tieto materiály pôsobia spolu nanajvýš odolne, no využitie hliníka znamená aj vyššiu hmotnosť. Klávesnica váži necelý 1 kilogram, čo ale nie je nutne problém, pretože ide o perifériu, s ktorou nie je potrebné pohybovať.

Pochváliť musím aj pozlátené USB, slúžiace na pripojenie k počítaču, ku ktorému sa samozrejme viaže kábel s dĺžkou 1,8 metra. Spracovanie ako celok ma nesmierne prekvapilo a hlavne potešilo, periféria vďaka nemu vyzerá naozaj prémiovo, elegantne a kvalitne.

DIZAJN

Dizajn, ako som možno vyššie naznačil, je skvelý. Klávesnica sa nehrá na nič, čím nie je, čím dosahuje istú mierku odlišnosti od ostatných firiem. Produkt je jednoduchý, elegantný a pritom vážne štýlový. Pri podrobnejšom pohľade si môžete všimnúť logo na prednej časti a taktiež jedno logo na bočnej stene zariadenia, ktoré je, z mne neznámeho dôvodu, pogumované. To možno nepôsobí najlepšie, no v konečnom dôsledku si ho takmer ani nevšimnete a teda to nepovažujem za nič závažné. Podsvietenie nie je zbytočne príliš silné, aby v tmavších podmienkach neťahalo oči, práve naopak, pôsobí príjemne, výrazne a priehľadne.

POUŽÍVANIE

Moje skúsenosti s používaním tohoto zariadenia boli však aj napriek skvelému pocitu na začiatku tak trochu zmiešané. Koniec koncov, jednou z najdôležitejších vlastností klávesnice je hluk, ktorý klávesy spôsobujú. Presne to bol ale problém GK630K. Klávesy pri každom stlačení produkovali zvuk podobný kliknutiu lacnej myši, ktorý bol dosť nepríjemný. Hluk sa mne osobne zdal príliš veľký na to, aby som dokázal na klávesnici plynule písať bez akéhokoľvek vyrušenia. Skúsil som perifériu používať aj so slúchadlami, čo síce trochu pomohlo, no stále ich bolo počuť. Ak ale na toto nie ste príliš nároční a ste schopní túto nedokonalosť odignorovať, so zariadením budete maximálne spokojní.

Kailh spínače v klávesnici sľubujú výdrž 50 miliónov stlačení, čo by sa dalo brať ako mierny nadštandard. Jej používanie, okrem vysokého hluku, bolo nanajvýš príjemné, klávesy sa vďaka matnému povrchu nešmýkali a mechanické spínače odvádzali naozaj skvelú prácu v snímaní každého pohybu s dokonale nízkou odozvou.

Vyzdvihol by som rád aj detail na spodnej strane zariadenia, ktorým je možnosť dvoch nastavení výšky, vďaka čomu si GK630K napolohujete presne tak, ako vám to vyhovuje. Zaujímavosťou je aj možnosť smerovania kábla na spodnej časti periférie do jedného z troch výstupov, vďaka čomu vám kábel nebude zavadzať.

Po softvérovej stránke musím spomenúť technológiu N-Key Rollover, čo je v podstate plný anti-ghosting. Môžete teda naraz stlačiť ľubovoľné množstvo kláves a zariadenie to všetko rozpozná a zachytí. Spoločnosť k zariadeniu ponúka na stiahnutie aj SPC GEAR software, v ktorom si môžete nastaviť rôzne funkcie (napríklad podsvietenie), vytvárať si vlastné profily a taktiež aj možnosť nastaviť pre jedno tlačidlo nejakú zložitejšiu operáciu.

Na záver ešte poviem, že aj keď nie som fanúšikom klávesníc bez numerického bloku, pri jej používaní som to ako zásadné mínus nevnímal a skôr ma potešili jej rozmery, ktoré vďaka tomu boli celkom malé, konkrétne 361,5 x 140 x 42,5 mm.

Naše hodnotenie

Klávesnica GK630K je podľa mňa vcelku vydarený kúsok za primeranú cenovku, ktorému by k dokonalosti stačilo len trochu znížiť hlučnosť klávesov. Ak ale na tento nedostatok neprihliadate, alebo vám jednoducho nevadí, ide o produkt vyrobený pre vás.

Klady

 • skvelé spracovanie
 • elegantný dizajn
 • používanie

Zápory

 • hluk

Informácie o produkte

SPC Gear GK630K Tournament Kailh RGB

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 361,5 mm
 • Výška: 140 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 42,5 mm
 • Hmotnosť: 915 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 53 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SPC Gear

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk