RECENZIA: Philips Fidelio T1 - Klenot v ušiach?

RECENZIA: Philips Fidelio T1 - Klenot v ušiach?

 

Poznáte príbeh istej mladej a odvážnej Leonory? Trpiacej manželky, ktorá vyráža na záchranu svojho neprávom väzneného muža a nebojí sa postaviť a vyzvať na súboj to najväčšie zlo, aké kedy chodilo po našej planéte? Milovníci opery v tomto úvode do ďalšieho hardvérového testu určite bleskurýchlo identifikovali naratív zo slávneho klenotu z hlavy Ludwiga van Beethovena, opery Fidelio a pre tých z vás, ako sa povie, nepobozkaných týmto dielom z roku 1805, mám len odporúčania, aby ste tento deficit čo najskôr zmazali – ostatne teraz, keď už padla opona utkaná z hrubej vrstvy protipandemických opatrení, by sa patrilo vpustiť do duše trocha tej kultúry. Zatiaľ čo si ja v duchu vyleštím svoju imaginárnu medailu za propagáciu umenia, pozvoľna popostrčím písmenká k nejakej pointe. Philips si na nás aj tento rok nachystal ďalšiu poctu sofistikovanému podaniu hudby prostredníctvom štupľov do uší a v zmysle svojich ďalších slúchadiel zostáva pod radom Fidelio. V nasledujúcom texte sa porozprávame o produkte s kódovým označením T1, v súvislosti s ktorým by som už takto na štarte rád zvolal niečo ako „Bravo!“, avšak v jemnom, starosvetskom duchu.

Ešte než začnem opisovať pomerne bohatú výbavu základného balenia, určite je na mieste spomenúť cenovku. Fidelio T1 sa u nás predáva za sumu približne 300 eur, čím už v úvode môže odrádzať mnohých potenciálnych zákazníkov. Samotná prémiová cena má však svoje opodstatnenie, ktoré si pochopiteľne v tejto recenzii ešte bližšie rozoberieme. Začnime spomínaným balením. Okrem samotného puzdra s vlastným akumulátorom a v ňom umiestnených štupľov vás v balení čaká kabeláž s USB-C koncovkou a predovšetkým obrovský počet gumových násad. Je ich celkovo šestnásť a po stránke kvality dosahujú súčasný strop – veľkostne musia trafiť každé jedno ucho, nech už má akékoľvek atypické rozmery. Čo už však nemusí trafiť „do čierneho“ je samotný dizajn slúchadiel ako takých. Ak ste si doteraz mysleli, že bezdrôtové štuple do uší sa začínajú na seba podobať, ako keby ich jedna mater mala, tento Fidelio vám vaše tvrdenie rozkopne ako futbalista tretej okresnej ligy čerstvo vyrytý krtinec. Telo slúchadiel svojím tvarom pripomína prevalcovanú tabletku, ku ktorej niekto nápadito prilepil gombík a aby to malo praktické využitie, nezabudlo sa na miniatúru záchodového kolena. Výsledok vyzerá svojsky a sotva by ste k nemu v rámci konkurencie dokázali nájsť niečo čo i len trochu podobné.

Mne sa páčia

Áno, netradičná vizuálna stránka mi padla do oka a rovnako tak dobre aj do ucha. Prémiový akcent podtrháva použitie chladného hliníku, ako aj viditeľnej diódy so signalizáciou pripojenia pre obe slúchadlá samostatne. Obe plochy štupľov sú plne dotykové a dokážu identifikovať interakciu aj za nepriaznivého počasia. V jeden moment som si produkt zobral na test von a počas bicyklovania začalo bez akéhokoľvek varovania pršať. Fidelio T1 má certifikát odolnosti IPX4 a tak zvládne prežiť striekanie vody zo všetkých uhlov a tiež identifikovať vaše príkazy nezávisle na tom, koľko vody alebo potu je nanesených na spomínaných dotykových snímačoch. Je však zaujímavé, že v inak pomerne bohatej škále príkazov chýba možnosť priameho ovládania hlasitosti. Alternatívou je v tomto prípade voľba hlasového asistenta, či už priamo od Googlu alebo Applu.

Apropo, ak som atypickú veľkosť slúchadiel označil za sympatickú, rovnaký názor v zmysle veľkosti puzdra by ste z mojich úst sotva počuli. Miesto toho, aby sa výrobca snažil objemné proporcie štupľov skryť v čo najmenšom obale, on ich natlačil do obrovského (52 x 85 x 32 mm) oválu, ktorý by ste rozhodne nechceli nosiť vo vrecku upnutých nohavíc. Dokonca aj keď som si puzdro zasunul do náprsného vrecka zimnej bundy, mal som problém predstierať, že ma na hrudi nič netlačí. Vo všetkom sa však dá nájsť aspoň nejaká výhoda a v tomto prípade je to veľkosť akumulátora. Puzdro je schopné dotlačiť do slúchadiel úžasných 35 hodín, komplementárne k 13 hodinám v nich samotných. Tieto údaje však podliehajú vypnutému ANC (active noise cancellation). Kto by chcel naplno využívať aktívne potlačenie okolitých ruchov, musí si vystačiť so zhruba 10 hodinami v štupľoch a jedným celým dňom v puzdre. Myslím, že napriek všetkému ide o poriadnu nálož hodín plných hudby, ktorú by ste sotva dokázali minúť na jedno posedenie. Z dlhodobého hľadiska musím za pohodlnosť počas nosenia testovaného hardvéru dať suverénne palec hore, keďže ani po dlhom čase som nepociťoval žiadne nepohodlie a nemusel som si do ucha liať tekutý dusík s cieľom uľaviť svojim ušiam.

Nastal čas oprieť sa o zvuk a teda aspekt, na základe ktorého by sa spotrebiteľ mal v konečnom dôsledku vlastne aj rozhodovať. Vyššie proporcie prinášajú v šasi slúchadiel priestor pre integráciu meničov (10 mm) s výrazným presahom do komplexného audio spektra. Hlavné trio pilierov, od basovej linky, cez stred, až po výšky, si plní svoju prácu na výbornú a pokojne sa môžeme rozprávať o krásne čistom prejave bez akýchkoľvek nedostatkov. Po dlhej dobe som testoval bezdrôtové slúchadlá, pri ktorých moje sluchy nezvládli vydržať maximálne nastavenie výšky zvuku. Najhranejšia skladba na počet opakovaní? No Time To Die od Billie Eilish. Kapitolou samou o sebe je aj dnes už čoraz viac žiadaná funkcia ANC. Jej potenciál doceníte až po stiahnutí príslušnej aplikácie Philips Headphones do telefónu, či tabletu, kde si ako užívateľ môžete definovať všetky potrebné aspekty. V základe si prepínate medzi štyrmi predvoľbami v rámci ekvalizéru. Máte šancu nastaviť intenzitu potlačenia okolitých ruchov na základe miesta používania, tak, aby ste počas jazdy vo vlaku nevnímali cvakajúce koľajnice, či v aute neregistrovali škriekajúce deti na zadnej sedačke – keď už hudba z Bonda, tak som si dovolil jeden klasický anglický vtip tak suchý, že by si ho James nemusel ani trepať, ani miešať. Samozrejmosťou je aj zvýšené snímanie okolitých ruchov pre lepšiu komunikáciu s nasadenými slúchadlami, kedy mikrofón zvláda reagovať viac ako rýchlo a ktorú ste schopní ovládať priamo pomocou dotykovej interakcie na tele štupľov. Kto by sa nechcel otravovať s manuálnym ovládaním, môže všetko nechať na pomerne dobre fungujúcej automatike s adaptívnym prispôsobovaním na základe situácií priamo v teréne, hoci ja som ostal verný vlastným zásahom.

Podporované kodeky LDAC, AAC a SBC

Bezdrôtové slúchadlá T1 z radu Fidelio dokážu odobriť svoju cenovku a právom sa titulujú ako prémiový výrobok. Paradoxne jediné, čo im môže robiť problémy dostať sa reálne k vám domov, je ich nie zrovna ortodoxný a minimalistický dizajn, keďže proporčne sú jednoducho veľké a to nielen slúchadlá, ale aj nabíjacie puzdro.

Napriek tomu však dokážu ponúknuť krásny a organický zvuk plný detailov, bezproblémové vybavenie telefonátov s elimináciou vetra na pozadí, pohodlie pri dlhodobom používaní, komplexnú ANC a výbornú výdrž batérie. Zamrzieť môže nedotiahnutá aplikácia a už toľko spomínané rozmery.

Naše hodnotenie

Opera do uší a v istom slova zmysle aj do očí.

Klady

 • netradičný dizajn
 • spracovanie
 • komplexný zvuk
 • batéria
 • obsah balenia

Zápory

 • softvér potrebuje dotiahnuť
 • cena dáva možnosť nazrieť aj ku konkurencii

Informácie o produkte

Philips Fidelio T1

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 109 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Philips

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk