RECENZIA: SteelSeries Aerox 5 Wireless - Priamo do stredu terča

RECENZIA: SteelSeries Aerox 5 Wireless - Priamo do stredu terča

 

Dánsky výrobca herných periférií, SteelSeries, krúži okolo konzumentov už viac než dve dekády. Akokoľvek dobre viem, že význam ich loga je úplne iný, tak práve toto krúženie a lákanie nových, aj stálych zákazníkov na ďalšie ich výrobky ako keby bolo priamo súčasťou toho ikonického terča z mesta Frederiksberg. Dnes si spoločne porozprávame o kvalitách ďalšieho hardvéru opatreného práve spomínaným logom. Tentokrát bude reč o bezdrôtovej hernej myši radu Aerox s číslovkou päť. Jej prednosti by sa dali jednoducho vyčítať už len z obyčajného pohľadu na samotný obal, každopádne tých výhod a možností, ktoré sa s týmto konkrétnym produktom spájajú, je tu predsa len o čosi viac.

Podobne ako séria Prime, tak aj Aerox prichádza s bohatou výbavou. SteelSeries Aerox 5 sa aktuálne začína predávať za sumu 150 eur, keďže ide vyložene o prémiové herné náradie, s akým sa nemusíte obávať vtrhnúť do víru profesionálneho elektronického športu. V balení okrem myši s celkovou váhou 74 gramov nájdete aj pletený USB-C kábel s dĺžkou 2 metre. A, ak ste to z posledných recenzií nedokázali vyčítať, tak SteelSeries v tomto smere konečne naplno prechádza na USB-C koncovky a vstupy, čo môžeme dozaista vnímať ako pozitívum – aby som bol férový, tak ani Logitechu sa u ich PRO myší akosi stále nechce preskočiť z micro USB na USB-C, čo je však možno otázka cielenej eliminácie vyššej váhy. No to je stále len moja domnienka.

Tak či onak, okrem vysoko kvalitnej kabeláže (ide o poddajnosť na štýl šnúrky do topánok) nám výrobca pribalil aj predlžovaciu spojku a samozrejme nezabudol na veľkostne stále neuspokojivý USB-C dongle v rámci 2,4 GHz prepojenia. Keď toto USB chcete zasunúť medzi zástup ďalších pripojených káblov alebo snímačov, často zistíte, že jeho proporcie vám v tom bránia a to buď úplne alebo minimálne čiastočne. Nerozumiem v čom je tak zásadný problém, ak napríklad Logitech zvláda vlastnú sekciu G myší vybaviť snímačmi tak malými, až sa v útrobách počítačov a laptopov doslova strácajú.

Transparentnosť

Keďže som už vyššie spomínal rad Prime, využijem ho aj ako jemný príklad odlišnosti dizajnového spracovania oproti novinke Aerox 5. Tam, kde Prime ide cestou minimalizmu bez pre niekoho zbytočných RGB prvkov, sa Aerox snaží o maximálnu transparentnosť a ponúka viac než len čiastočne otvorené šasi s celoplošným podsvietením. Doslova máte možnosť vidieť až do samotného „žalúdka“ tohto hardvéru a preto sa vývojári museli z dlhodobého hľadiska popasovať s problémom prenikania prachu a vlhkosti.

Keďže ide o produkt, za ktorý konzument musí dať nemalé peniaze, asi vás nijako nešokujem informáciou, že myš je opatrená stupňom odolnosti IP54, čo jej prináša akýsi štít v zmysle čiastočnej ochrany pred vnikom prachu a špiny, ako aj odolnosť voči tryskajúcej vode zo všetkých smerov. Preto ak ste konzument využívajúci ekosystém značky SteelSeries a chcete mať v rámci diskotéky všetky produkty zladené do posledného detailu, nákupom testovanej vzorky Aerox 5 neurobíte žiadnu chybu a svoju vášeň povýšite zase raz na novú úroveň. Prostredníctvom aplikácie SteelSeries GG ste schopní regulovať nielen RGB prvky (dokonca v troch pozičných úrovniach aj s časovým zámkom a sériou efektov), ale pochopiteľne dokážete nastavovať príslušné skratky na ploche deviatich tlačidiel (jedno z postranných kliká horizontálne a v oboch smeroch). Jediné, čo ma v zmysle podsvietenia trochu zaskočilo bola absencia svetla okolo pogumovaného rolovacieho kolieska. GG ďalej ponúka spoľahlivú správu DPI a senzitivitu je možné regulovať od 100 až do 18000.

Pozične je myš priamo šitá do rúk pravákov, keďže na svojej vnútornej strane servíruje palcu hneď štvoricu jednoducho oddeliteľných spínačov. Máme tu duo klasických, postranných tlačidiel doplnené o jedno pozdĺžne s obojsmernou interakciou a všetko uzatvára výzorom extravagantné strieborné tlačidlo na úrovni špičky palca. Práve tento spínač je pre svoju pozíciu trochu problematický, keďže sám nemám nejako krátke prsty a aj napriek tomu som sa počas hrania musel vyložene snažiť naň dosiahnuť, čo trochu degradovalo pohotovú rýchlosť. Posúvanie palca hore dole len aby som dané tlačidlo využil nie je znakom intuitívnosti a preto si vopred rozmyslite, či kúpu Aerox 5 chcete podmieniť práve primárnym využívaním kompletnej škály tlačidiel. Takto bohatá nádielka spínačov je však aj napriek všetkému priamou pozvánkou pre hráčov akčných i taktických značiek, kam samozrejme spadá MOBA, RPG, FPS a Battle Royale. Ani po mesiaci testovania som sa daný problém so strieborným spínačom nenaučil nejako eliminovať a preto som k nemu nakoniec priradil najmenej využívanú skratku pre prechod do inventára, na ktorú nebolo nutné siahať nejako často. Rozhodne si neviem predstaviť, že by som v tomto prípade použil makro ohrozujúce moju existenciu v nejakej expresne rýchlej akčnej videohre. Čo sa týka zvyšných spínačov na ľavom boku, tak aj tu to chcelo trocha praxe, predovšetkým vedieť odlíšiť vrchný rad od toho spodného, no časom som sa s tým dokázal popasovať a verím, že aj u vás doma to prebehne s rovnako pozitívnym výsledkom.

Ľahučká

SteelSeries Aerox 5 Wireless (zámerne udávam to „Wireless“, keďže v ponuke SteelSeries je aj lacnejšia a váhovo slabšia verzia s káblom) je skutočne ľahučká a dizajnom originálne spracovaná myš. Jej váha, jemne presahujúca hranicu sedemdesiatich gramov, napomáha expresným reakciám zápästia hráča a to bez akýchkoľvek dlhodobých problémov v rámci fyziológie. Plastové a vysoko odolné telo zdobia zo spodnej strany teflónové klzáky, vďaka ktorým je myš, položená na kvalitnej podložke, ekvivalentom mydla kĺzajúceho sa po ľade. V zmysle konektivity môžete počas práce využiť aj Bluetooth, avšak vyložene na hranie vám ostáva buď priame napojenie príslušnou kabelážou (vstup pre USB-C je atypicky zapustený do prednej časti), alebo už spomínaný USB dongle.

Apropo, ak by ste chceli myš pripojiť ku konzole PlayStation 5, či Xbox Series X, v oboch prípadoch vám to bude umožnené. Skúšal som týmto spôsobom ovládať niekoľko akčných titulov na oboch systémoch a všetky fungovali viac než obstojne a bez latencie – napríklad nové Halo sa hralo priam fantasticky. Batéria je schopná vás podržať 180 hodín, kde samozrejme rozhoduje spôsob pripojenia, ako aj úroveň osvetlenia, avšak tak či onak ide o dostatočný časový rámec na viac než len niekoľkodňové využívanie. Čo viac dodať? Nová číslovka z radu Aerox naplnila predpoklady pre dokonalé herné náradie, i keď mi počas testu pred oči vyskočili dva menšie, či väčšie problémy – ide logicky stále o uhol pohľadu a vaše preferencie. Prvým je proporčne zbytočne veľký USB dongle a druhým pozične prehnane vysoko umiestnené strieborné tlačidlo.

Naše hodnotenie

Dáni naďalej dobre vedia, ako sa produkuje prémiová herná myš.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • ochrana
 • RGB
 • spínače
 • softvér

Zápory

 • objemný USB dongle
 • ľavý spínač je prehnane vysoko

Informácie o produkte

SteelSeries Aerox 5 Wireless

 • Kategória: Myši
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 150 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk