RECENZIA: SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB - Schopná aj pekná, a to za rozumnú cenu

RECENZIA: SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB - Schopná aj pekná, a to za rozumnú cenu

 

Počítačové skrinky už roky nepripomínajú béžové kvádre určené prinajlepšom do kancelárií alebo na hodiny informatiky v malej dedinskej škole. Samozrejme, aj také sú ešte dostupné, no moderne pôsobiace skrinky zamerané nielen na vzhľad, ale aj na praktické využitie (navyše často s bonusovou funkcionalitou), sú čoraz atraktívnejšie. Značka SilentiumPC je v našich končinách možné poznať nielen vďaka ich chladičom, zdrojom či príslušenstve SPC Gear, ale aj vďaka skrinkám. Tentokrát sme mali možnosť pozrieť sa zblízka na kúsok s označením SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB.

Obdobie herných skriniek, ktoré ponúkali iba malé okienka z akrylátu, je dávno preč. Vďaka nim sa dalo nazerať do vnútra strojov, no sami počítačoví nadšenci boli nútení brať do rúk brúsku či nožnice na plech a podomácky si ich upravovať. Priehľadný akrylát sa v súčasnosti nachádza iba na tých najlacnejších kúskoch, ktoré často neponúkajú privysoký úroveň funkcionality, nieto kvality. SilentiumPC preto pri svojom produkte neváhal použiť bočnicu z temperovaného skla, a pritom zachováva cenovku celej skrinky stále na prijateľnej úrovni.

Obal a jeho obsah

Kto už v živote videl kartónovú krabicu, v ktorej sa bežne predávajú skrinky, si bude vedieť predstaviť, ako vyzeralo balenie tohto kúsku. Po rozrezaní lepiacej pásky držiacej krabicu pohromade potešil pohľad na polystyrénové „nárazníky”, ktoré síce neochránia tak, ako mäkšia pena, ale tentokrát postačil.

Skrinka je okrem toho chránená plastovým obalom, do ktorého je navlečená, a samozrejmosťou je taktiež nalepená ochranná plastová vrstva na sklenenej bočnici tak na jej vonkajšej, ako aj na vnútornej strane. V balení sa nachádza manuál a všetky doplnky ako skrutky, vymedzovacie vložky či dodatočné kábliky, ukrývajúce sa v plastovom vrecku pripevnenom vnútri skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Takmer okamžite po vybalení mi padli oči na viacero príjemných prekvapení. Na vrchnej strane skrinky sa nachádza magneticky pripevnený prachový filter. Poteší tiež tunel oddeľujúci hlavnú komoru skrinky, kde môžu byť osadené matičné dosky až do veľkosti ATX, od spodnej časti, kde sa ukryje zdroj a takmer všetky káble. Kryt je navyše perforovaný, takže sa netreba báť, že by sa v spodnej časti hromadilo príliš veľa tepla. Pozitívny bodík si zaslúži aj prachový filter na spodnej strane, na tie totiž pri lacnejších modeloch rôzne spoločnosti veľmi rady zabúdajú.

Predný panel ponúka overenú konektivitu, ktorú predstavujú dva USB 3.0 porty, 3,5 mm jack na slúchadlá a ďalší na mikrofón, a takisto tlačidlo reštartu, vypnutia/zapnutia a LED indikátor využitia disku medzi nimi. Dnes by som už uvítal aj USB-C konektor, avšak pri lacnejších riešeniach je jeho absencia stále ospravedlniteľná. Skrinka na prvý pohľad pôsobí profesionálne, hoci hmotnosťou ani stavbou nevzbudzuje príliš prehnané pocity kvality, no aj s tenším plechom a ľahšou stavbou nejde o žiadnu vetchú kvetinku, na ktorú by sa mali potenciálni majitelia báť dýchnuť. Pokiaľ teda nemáte v obľube pri inštalácií komponentov trénovať silu prstov. V tom prípade by som odporúčal zveriť inštaláciu niekomu kľudnejšiemu a slabšiemu.

Rozvrhnutie

Ventum VT4V EVO TG ARGB ponúka viac-menej tradičné rozvrhnutie svojho vnútra. Nenájdete tu žiadne vychytávky ako invertované uloženie zdroja, možnosť obrátiť uloženie dosky z jednej strany na druhú či veľké možnosti prispôsobiteľnosti. Avšak na tradičnom rozložení nemusí byť nič zlé, pokiaľ je prevedené kvalitne. Oberon vsádza na moderný prístup bez zabúdania na minulosť s malou kvapkou nostalgie. Vnútri sú napríklad nainštalované až štyri Stella HP ARGB 120 mm CF ventilátory (v rozložení z výroby sú tri ťahajúce vzduch dnu na prednej strane a štvrtý vzadu, ktorý funguje ako výfuk).

Všetky ventilátory disponujú 3 PIN koncovkou pripojiteľnou priamo na matičnú dosku, a ARGB koncovkou na ovládanie svetielok s možnosťou reťazového prepojenia viacerých komponentov. Ventum poteší aj fanúšikov vodného chladenia, keďže podporuje až 280 mm ventilátory v prednej časti a limitovanie aj na vrchu skrinky (tam však viac odporúčam 240 mm, z dôvodu interferencie s matičnou doskou a predným I/O panelom). Po stránke úložiskových možností skrinka ponúka dve pozície na 3,5/2,5-palcové disky a ďalšie 3 pozície na 2,5-kové disky, čo by malo postačovať aj náročnejším používateľom. Potenciálni majitelia sa môžu tešiť na maximálne 180 mm dlhé zdroje, max. 345 mm grafické karty a max. výšku chladiča procesoru obstojných 159 mm, bez nutnosti fungovať bez bočnice.

Inštalácia, možnosti manažmentu káblov a chybičky krásy

Každá skrinka, ktorá ponúka tunel ukrývajúci zdroj, uľahčí život hlavne tým lenivejším majiteľom. Napratať všetky káble dole bez toho, aby trčali po stranách dosky, nie je vôbec ťažké, a táto skrinka pomáha zjednodušovať manažment káblov aj šikovne umiestnenými miestami na uchytenie sťahovacích pások. Trošku zamrzí, že vstupné otvory pre káble vedúce k matičnej doske/grafickej karte nie sú zakryté gumenými krytkami, ale nejde o priveľký prehrešok. Inštalácia komponentov do skrinky sa takmer ničím neodlišuje od omnoho drahších riešení.

Poteší však perforovaný predný kryt, vďaka ktorému sa nebudú aj výkonnejšie komponenty vnútri skrinky dusiť a prehrievať. A naozaj príjemný je aj HUB, ktorý dokáže napájať až pätoro ventilátorov (aj PWM) a zároveň pri nich naraz ovládať podsvietenie. Sám mám sem-tam chuť na svetielka v počítači a každý zlepšovák zameraný na zjednodušenie ovládania treba pochváliť.

Naše hodnotenie

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB neohúri ultra pevnou konštrukciou z hrubých plechov ako niektoré značky. Ani modulárnosťou uloženia komponentov, vycibreným softvérom či extravagantným formátom. Na druhej strane poteší moderným, no zato nenápadným dizajnom, dobrým prietokom vzduchu so štvoricou ARGB ventilátorov priamo v balení a premyslenou bonusovou funkcionalitou. A to všetko za cenu okolo 70 eur, čo by z tejto skrinky mohlo urobiť favorita u mnohých potenciálnych „skladačov“ počítačov.

Klady

 • moderný dizajn
 • obstojná cena
 • bočnica z tvrdeného skla
 • dostatok pozícií pre disky
 • až štvorica ARGB ventilátorov v balení
 • zabudovaný HUB pre ventilátory

Zápory

 • menej kvalitné prevedenie a materiály
 • absencia USB-C na prednom panely

Informácie o produkte

SilentiumPC Ventum VT4V EVO TG ARGB

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 485 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 440 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SilentiumPC

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk