RECENZIA: Viewsonic M1+ - Filmový večer kdekoľvek

RECENZIA: Viewsonic M1+ - Filmový večer kdekoľvek

 

Obrazovky a pohyblivé obrázky sú na každom rohu, takmer v každej domácnosti a v každom vrecku. Televízory, monitory a smartfóny sú primárnym zdrojom pozerania obsahu a nie je na tom nič zlé. Niekedy to však chce trochu zmeny, napríklad ísť do kina a vidieť film na veľkom plátne. Alebo mať taký zážitok aj doma. Či na cestách? Vďaka moderným projektorom je toto všetko možné, hoci často treba tie správne podmienky, pokiaľ človek nechce minúť tisíce a tisíce eur. Spoločnosť Viewsonic sa okrem monitorov už viac ako 35 rokov špecializuje aj na dizajn projektorov a kúsok s názvom Viewsonic M1+, ktorý sme mali možnosť vyskúšať, zaujme viacerými vlastnosťami – ako očakávanými a výrobcom deklarovanými, tak aj nechcene otestovanými. Viac však až v samotnej recenzii.

Mať doma, alebo aj vonku projektor už, našťastie, nie je iba výsadou boháčov, ktorí si môžu dovoliť domy so súkromnými kinosálami a profesionálnym vybavením. Už dávno sa v obchodoch nachádzajú cenovo dostupné projektory, ktoré ponúkajú kvalitný obraz, obstojnú funkcionalitu a nevypustia dušu po roku používania. Spoločnosť Viewsonic ponúka veľké množstvo rozličných projektorov, no model M1+ je zameraný na nadšencov, ktorí si pozrú film, video, alebo vypočujú skladbu rovnako radi doma aj vonku.

Obal a jeho obsah

Projektor je dodávaný v prémiovo pôsobiacom obale čiernej farby, na ktorom sa nachádzajú základné údaje ako meno produktu, spomenutie známej značky audio vybavenia Harman Kardon, či linkami načrtnutý výzor samotného produktu bez jeho ukázania v celej kráse. Po otvorení tvrdého kartónového sendviča majiteľov privíta brožúrka a filcová kapsa ukrývajúca kompaktný projektor, pričom pod ňou sa nachádza viacero priehradiek s príslušenstvom, nabíjačkou, USB-C káblom a diaľkovým ovládačom.

Prvé dojmy a spracovanie

Projektor v striebornej farbe je tak akurát kompaktný, aby sa bez problémov „stratil“ v ruksaku alebo na poličke v byte, disponuje zaujímavo riešeným pántom, vďaka ktorému je otočiteľný o 360° stupňov a tým pádom je použiteľný v takmer akejkoľvek situácii. Telo projektora je z veľkej časti perforované, vďaka čomu nie je chladenie interných komponentov príliš hlučné, ako to môže byť pri niektorých väčších projektoroch. A perforovanie tela tiež pomáha s vypúšťaním úctyhodných zvukov, ktoré vydáva dvojica 3W reproduktorov ladených už spomínanou spoločnosťou Harman Kardon.

Softvér a vychytávky

Samotný projektor by bol funkčný a, samozrejme, fajn, ale v dnešnej dobe sa spoločnosti predháňajú v tom, kto ponúkne viac bonusovej funkcionality a lepší softvér. Viewsonic M1+ beží na open-source systéme Aptoide, ktorý funguje na báze Androidu. To by mohlo znieť fajn, open-source zväčša znamená väčšiu voľnosť a podporu, avšak ponuka podporovaných aplikácií je značne limitovaná. Netflix, Spotify, Plex a pár ďalších si svoju cestu na M1+ nájde, ale AppleTV, HBO Max či Disney+ absentujú. Samozrejme, vždy je možné M1+ prepojiť s iným zariadením pomocou WiFi a Bluetoothu, ale mne sa najviac osvedčilo používanie microSD karty a USB kľúča, na ktorý som dopredu nahral veci, ktoré som si chcel pozrieť alebo vypočuť.

Deklarované parametre a schopnosti

Viewsonic M1+ je prenosný mini LED projektor s natívnym rozlíšením WVGA (854x480 pixelov), ale tohto rozlíšenia sa netreba desiť, v praxi podporuje 1080P, teda 1920x1080 pixelov. S dvojicou zabudovaných 3W Harman Kardon reproduktorov dokáže sprostredkovať filmový večer ako doma, tak aj vonku a vďaka použitiu RGB LED lampy, ktorá je schopná až 300 lumenov svietivosti, ponúkne životnosť až 30 000 hodín. Zabudovaná batéria s kapacitou 12000 mAh deklaruje výdrž až 6 hodín, no pri tejto dobe treba očakávať svietivosť skôr okolo 150 lumenov namiesto maximálnych 300. Viewsonic M1+ ponúka vcelku bohatú konektivitu od HDMI 1.4 portu, microSD čítačky, 3,5 mm jacku cez USC-C a USB 2.0 až po bezdrôtové WiFi a Bluetooth 4.2. Na projektore sa nachádza indikátor nabitia a štvorica tlačidiel, avšak na plnohodnotné ovládanie definitívne odporúčam použitie pribaleného diaľkového ovládača. S rozmermi 151 x 124 x 40 mm sa v praxi zmestí nielen do ruksaku, ale asi aj do kabelky, čo z neho možno urobí dobrú voľbu pre ženy orientované na biznis, ktoré potrebujú prezentovať za akýchkoľvek podmienok. Na záver, Viewsonic M1+ by mal zvládnuť pracovať v teplotách od 0°C do 40°C a vlhkosti od 0% do 90% (bez kondenzácie), no nedisponuje žiadnym IP certifikátom. Čím sa dostávam k malému hups, trapasu, alebo takpovediac priekaku, ktorý sa mi pri testovaní tohoto produktu podaril.

Prekvapivo odolný

Načrtnem situáciu, resp. príbehovo poviem, čo sa udialo. Testovaný projektor som okamžite po príchode kuriérom rozbalil, pokochal sa jeho moderným vzhľadom a opýtal sa partnerky, či nemá chuť si znovu pozrieť film Encanto (definitívne legálne kúpený). Keďže som pleb, ktorý po 1. na pozeranie preferuje monitor alebo televízor a po 2. nemá v domácnosti žiadnu voľnú stenu, na ktorú by mohol nasmerovať projektor, sme si vďaka 360°pántu na projektore užili filmový podvečer na plafóne. Na druhý deň som si povedal, že by sa pred ďalším testovaním patrilo urobiť pekné produktové fotky. Keďže som sa z priestorových dôvodov musel zbaviť foto-stola a vonku pekne svietilo slnko, presunul som sa s obalom a projektorom von a podujal sa fotiť. Nad malým jazierkom, ktoré sa na našom pozemku nachádza. Asi sledujete, kam bude tento príbeh pokračovať. Definitívne som ten deň pojedol ľavú kašu, takže… Veľké čľup. Zhrozenie. Lovenie. Beh…

Hovorí sa, že namočený hardvér treba dať vyschnúť do ryže. Asi najlepším, hoci spätne možno najhorším faktom bolo, že akurát v týždeň testovania tohto projektora som s mojou lepšou polovičkou adoptoval kocúra. Čo znamenalo, že sa u mňa doma nachádzalo plné balenie sypkej zmesi bentonitu do mačacieho záchoda. Kašlať na ryžu, projektor som zasypal kilom zmesi. Ibaže Viewsonic M1+ nie je možné úplne vypnúť (bez toho, aby bol sám vybitý). To znamená, že zariadením aj pri „vypnutom“ alias stand-by stave stále tečie prúd a pre namočené, resp. utopené produkty nie je veľa vecí horších. Preto som si neplánovane vyskúšal expresnú demontáž, odpojenie batérie a opätovné zasypanie bentonitom.

Po hodine modlenia sa a googlenia putoval projektor (samozrejme, bez batérie) do rúry, kde si ďalších pár hodín hovel na teplote 50°C. Najprv dobrá správa. Projektor bol po tejto skúške ohňom, teda vlastne vodou, plne funkčný. Tou zlou správou bolo (čo už možno mohli pochopiť čitatelia, ktorí mali to šťastie spoznať vlastnosti bentonitu), že vysušujúci materiál, ktorým som celý projektor zasypal, je na báze ílu. Ten sa rozmočený veľmi rád lepí. Preto sa musím ospravedlniť, že na fotkách projektora je vidno biele fľaky alebo sú niektoré miesta zanesené bielym materiálom. V každom prípade, je to stále lepšie ako znefuknčniť takmer 400-eurový produkt. V živote sa mi, samozrejme, podarilo pokaziť, utopiť či inak znehodnotiť pár kúskov elektroniky, no tento pocit nie je nikdy príjemný, najmä pokiaľ ide o zapožičaný produkt, prípadne produkt, ktorý by mal putovať ku koncovému majiteľovi. Nateraz to však vyzerá, že projektor stále netrpí žiadnymi neduhmi a mal by fungovať aj naďalej.

Postrehy z používania

Keď som si už vylial srdce a priznal sa, aký nemotorný viem byť, treba napísať niečo viac k pocitom z používania projektora. Doma mám jeden malý DLP projektor značky Acer K11 ešte z roku pána, ktorý ponúka „brilantné“ rozlíšenie 858x600 s pomerom strán 4:3, svietivosť 200 lumenov (heh, možno v snoch), jeho chladenie napriek malým rozmerom hučí ako štartujúci tryskáč a treba ho mať pekných pár metrov od steny pre obraz väčší, ako je môj 32” televízor.

Samozrejme, je stále použiteľný, no v porovnaní s ním mi pripadal Viewsonic M1+ ako raketoplán stojaci pri voze, ktorý ťahá oslík. M1+ síce neponúka 4K rozlíšenie, 3D obraz či rýchlu odozvu a väčšie ako 60Hz snímkovanie, ale na filmové večery a hranie oddychových hier je naozaj borec a po jeho odskúšaní mi sám od seba začal vŕtať chrobák v hlave, či vlastne chcem v spálni televízor, alebo by sa mi viac oplatilo kúpiť tento projektor a plátno.

Naše hodnotenie

Viewsonic M1+ síce nie je dokonalý produkt, ale ide o naozaj kompaktný projektor, ktorý je možné použiť takmer kdekoľvek. Kto sa nechce viazať na domov, ľahko si ho vezme do ruksaku a s 3 až 6-hodinou výdržou (predĺžiť ju viete vďaka obyčajnej power banke) bude naozaj skvelým spoločníkom kdekoľvek. Obraz vyzerá naozaj dobre (samozrejme, nie na plnom slnku), reproduktory hrajú hlasno a kvalitne a bonusová funkcionalita s obstojnou konektivitou sú tiež veľkým plus. Tak ako jeho neočakávaná odolnosť voči kúpaniu v jazierku.

Klady

 • kompaktné telo
 • moderný dizajn
 • kvalitné reproduktory
 • obstojná výdrž batérie
 • dobrý 1080P obraz
 • prekvapivo vodoodolný

Zápory

 • horšie ovládanie bez diaľkového ovládača
 • limitovaná ponuka aplikácií
 • cena

Informácie o produkte

Viewsonic M1+

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 146 mm
 • Výška: 40 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 126 mm
 • Hmotnosť: 750 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Viewsonic

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk