RECENZIA: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 PRO - Pokrok nabral strmší vzostup

RECENZIA: Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 PRO - Pokrok nabral strmší vzostup

 

Nechcem vás už nudiť svojimi pre niekoho sotva vtipnými príbehmi z čias, keď som si kúpil svoj prvý autonómny vysávač značky Samsung, to je ten čo vyzeral ako trilobit na steroidoch a akonáhle narazil na jeden malý tenučký kábel tak ho okamžite vykotilo ako tatrovku piesku v zákrute. Preto v súvislosti s testom nového automatického vysávaču značky Xiaomi prejdeme rovno k meritu veci. Firma Xiaomi je dnes už pomerne zavedenou aj v našich končinách, ostatne ich cenovo dostupné telefóny splnili funkciu PR lepšie než akýkoľvek hollywoodsky škandál na objednávku a aktuálne sa nám aj preto po chodníkoch s rachotom premávajú kolobežky ich výroby, do uší sa strkajú ich teplomery a ryžu nám varia ich... no veď viete ako to skončí. Xiaomi nám na znak tohto trendu pred časom do redakcie zaslala svoj Mi Robot Vacuum Mop 2 PRO, s ktorým som ja a moja rodina strávili pomerne príjemných štrnásť dní a v nasledujúcom texte si povieme, čo všetko tento pokrokom hnaný pomocník do domácnosti dokáže a či je schopný si, aj na pomery Xiaomi, svoju vyššiu cenovku vo finále obhájiť.

Zvládne 2cm vysoké prahy

Xiaomi v rámci svojho portfólia združuje niekoľko výrobcov autonómnych vysávačov a pre konzumenta tak môže byť trocha problém vyznať sa v jednotlivých skratkách a názvoch. Druhá generácia Mi Robot Vacuum Mop PRO však ostáva primárne výrobkom priamo od Xiaomi, a preto vás môže jemne šokovať nárast ceny na hranicu 400 Eur (oficiálna cenovka, aká sa nemusí zhodovať s ponukou v jednotlivých obchodoch). Sám som musel nejaký čas stráviť študovaním všetkých dostupných variant súčasnej generácie robotických vysávačov v tomto texte toľko spomínaného výrobcu, a práve Mi Robot Vavuum Mop 2 PRO je akýsi strop, čiže to najlepšie čo si priamo od Xiaomi môžete v súčasnosti zaobstarať – k dispozícii je ešte možnosť dokúpenia prídavnej stanice na automatické vyprázdňovanie, ktorá vás ale príde na ďalších 200 eur.

A v čom nastáva ten posun voči minulej generácii? Výrobca deklaruje oveľa vyšší výkon pri zbieraní nečistôt, zlepšenie v oblasti mapovania priestorov, v ktorých sa vysávač pohybuje a logicky aj vyššiu výdrž batérie – k tomu si ešte pripočítajte pokročilú schopnosť mopovania prostredníctvom vibrácií. Máme tu tak, minimálne na papieri, skutočne komplexného pomocníka na každodenné zbieranie všadeprítomného prachu/vlasov/omrviniek bez toho, aby ste nad ním museli chodiť a strážiť ho ako oko v hlave. Je však realita schopná snúbiť sa s predpokladmi?

2 krát netrafil

Prijali sme ho za nového člena rodiny. Dostal meno Elvis Cridlington. Pýtate sa, kto je Elvis Cridlington? Moja dcérka v súčasnosti podľahla kúzlu novodobej verzie aj u nás celkovo známej (kedysi bábkovej) rozprávky Požiarnik Sam, a práve tam vystupuje postava roztržitého, ale cez to všetko vtipného, Elvisa. Našej Nelke evidentne testovacia vzorka vysávaču Xiaomi vnukla spomienku na tohto trocha nemotorného Elvisa a to aj cez skutočnosť, že ho vlastne v akcii videla len niekoľkokrát – reč je teraz o vysávači. Tak či onak, Elvis ku nám dorazil s poriadne plným kufrom a okrem svojej maličkosti v rýdzo bielom prevedení si priviezol aj dokovaciu stanicu, náhradné kefy, či oddeliteľnú nádržku na vytieranie čistou vodou. Po dizajnovej stránke sa žiadne veľké zmeny nekonajú. Vysávač vyzerá stále ako obrovský okrúhly keks, avšak tentokrát už s malou vežičkou na hornej strane.

Tá je pre jeho schopnosť orientácie nesmierne dôležitá, keďže ide o radar s laserovým systémom. Vďaka nemu vysávač neustále skenuje všetko okolo seba a je preto schopný reagovať na akékoľvek náhle prekážky bez toho, aby do nich priamo vrážal – toto je skôr želanie výrobcu, keďže prax ukázala trocha iné výsledky, ale o tom si ešte povieme. Elvis sa síce nesnažil rozbiť veci okolo seba, avšak, keďže sám nie je vybavený žiadnou ToF kamerou, nedokáže si vytvoriť komplexnú 3D predstavu v zmysle rozpoznávania objektov, a preto jednoducho sem tam do niečo drcne. Len tak jemne. Práve vďaka laserovému systému navigácie sa vysávaču darilo čistiť náš skromný bytový priestor (aplikácia po zmapovaní ukázala niečo cez tridsať metrov štvorcových) a nevyrobiť pritom žiadnu katastrofu. V byte máme tri menšie koberce umiestnené všetky v obývačke a inak je zvyšok plochy tvorený tvrdou podlahou. V kúpeľni sa mu hneď pri prvom zoznamovacom procese zbierania prachu a vlasov podarilo zastrčiť si do zadku textilnú rohožku, a tak s ňou začal bez ostychu putovať po dome. Možno aj na základe tejto skutočnosti ho dcérka titulovala ako Elvisa. Pri každom ďalšom upratovaní som mu tak danú prekážku dával automaticky nabok a rovnako tak som zdvíhal stoličky v kuchyni, posúval hračky do kútov, či vopred pozametal bordel z pod klietky pre neporiadne veveričky. Pokrok síce za posledné roky nabral oveľa strmší vzostup, avšak stále sa tu nerozprávame o robotovi, ktorý je schopný reálne manipulovať s predmetmi a dávať ich zase nazad.

Aplikácia nie je v SK jazyku

Počas testovacej fázy sa Elvisovi nepodarilo dvakrát vrátiť domov, čiže až do dokovacej stanice. Paradoxne skončil vždy na tom istom mieste, a to asi dva metre od svojej garáže, kde si ustlal priamo pod skriňou. Ani raz mu nedošla energia v batérii, čo je pochopiteľné, keďže dve hodinky prevádzky na spomínanej ploche sotva miniete. Zvlášť, ak sa tu rozprávame striktne o vysávaní (30m2 zvládol obehnúť za necelú pól hodinku). Jeho sací výkon (3 000Pa) beriem ako dostatočný, keďže zvládal pozbierať aj hrubšiu špinu z koberca, kde sa naša Nelka s pečivom v ruke často dokáže poriadne vyblázniť. Spomínaných 3 000Pa je však v režime turbo a ide o jeden zo štyroch dostupných modusov vysávania. Máme tu ešte tichý pri 800Pa, štandard pri 1 000Pa a stred pri 1 800Pa. Osobne som vysávač otestoval vo všetkých režimoch a rozhodol som sa výkon nemeniť, keďže najúčinnejší zber prebiehal práve v moduse turbo a hluk tu nie je nijako vysoký. Kto by chcel naplánovať upratovanie vo večerných hodinách a súčasne nechať spať niekoho v dome, siahne logicky po tichom vysávaní, avšak nech neočakáva nejaké markantné výsledky čo do zberu nečistôt. Inak už James Wan nakrútil horor, v ktorom posadnutý vysávač vraždí nič netušiacich obyvateľov rustikálneho hotelu?

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 PRO nedisponuje automatickým rozpoznávaním povrchu, a tak nezvláda ani autonómne meniť výkon, čo by pri upratovaní medzi kobercami a tvrdou plochou bolo určite výhodné. S vysávaním v rohoch mu pomáha jedna inteligentne sa správajúca kefka a hlavne spomínaný radar a musím povedať, že aj keď sa z logických dôvodov vysávač nedokázal dostať do všetkých kútov, tam kam prenikol by ste sotva našli toľko špiny aby vás to donútilo zapínať klasický vysávač. Ten je síce stále nutné mať po ruke ale osobne by som ho vyťahoval tak raz za miesiac na generálne upratovanie a dennú starostlivosť nechal v rukách vášho osobného Elvisa.

Vytiera ale nečistí

Elvis dokázal do svojej celkovo malej nádobky na prach natlačiť aj veľkú hromadu vlasov. V našej domácnosti sa po zemi váľajú stredne dlhé varianty vlasov a s nimi nemal žiadny zásadný problém. Skúšal som mu však podhodiť aj dlhšie, umelé vlasy, a tu už pri väčšej koncentrácii nastal problém – spodná rotačná kefa sa nimi doslova zahltila a musel som ju vytiahnuť a ručne vyčistiť (v balení nájdete aj niekoľko praktických pomocníkov na údržbu). Ak je vaša manželka alebo manžel či potomok v zmysle vlasovej pokrývky obdarený ako Samson, bol by som pri voľbe tohto pomocníka rozhodne opatrný. Ja sám som plešatý ako koleno takže, kto sa smeje teraz, čo?! Presuňme sa ešte v krátkosti ku aspektu umývania. Do samostatnej nádržky s dostatočným objemom napustíte teplú a čistú vodu bez čistiacich prípravkov. Nádržku je nutné trocha neprakticky zasúvať do spodnej hrany vysávaču z miesta, kde sa reálne dobýja a preto musíte produkt vždy odtlačiť, zdvihnúť a otočiť. Elektronický systém púšťania vody na zem je možné regulovať v troch modusoch a veľkou výhodou sa stáva možnosť súčasne vysávať ale aj vytierať zem. Ak je zariadenie usadené vo veľkom priestore, umožňuje mu to behať hore dole a vytvárať písmeno Y.

Mopovanie realizuje pomocou vibrácií čo znie síce moderne a zaujímavo, avšak v praxi vám nedokáže vyčistiť žiadnu väčšiu zaschnutú špinu a to ani na druhý pokus – dokonca niekedy ani na tretí. Preto funkciu mopu berte skôr ako pekný doplnok s akým ohúrite suseda počas grilovačky, avšak nič, čo by sa dalo prirovnať k výkonu počas vysávania samotného. Veľkým problémom tu je neschopnosť detekcie kobercov a preto, ak si v inak prehľadnej aplikácii (pozor, je bez SK lokalizácie) nenastavíte virtuálne brány, Elvis vám začne umývať aj textílie ako keby sa nechumelilo – je to predsa len naozaj ten požiarnik. Problémom je aj nevyvážená schopnosť samotnú vodu utierať, keďže niekedy za sebou robot nechal značnú mláčku a inokedy povrch uschol ešte skôr, než ste si to stihli všimnúť.

Plánovanie poriadku

Mobilná aplikácia je veľkým pomocníkom a bez nej by tento konkrétny produkt bol sotva tak efektívnym pomocníkom. Vďaka nej môžete reálne naplánovať upratovanie na troch poschodiach. Je vám dovolené zmapovaný priestor editovať do toho najmenšieho detailu a pokojne vysávač poslať pracovať do oblasti s výmerou 1cm a obratom ho poslať domov bez akéhokoľvek vysvetlenia, zatiaľ čo sedíte v lietadle vzdialenom tisícky kilometrov. Pre každú miestnosť sa dá definovať formát čistenia (len vysávanie, len mopovanie alebo kombinovanie), a to všetko vo vami vyhradenom časovom horizonte. Softvér reaguje celkovo svižne a ani raz mi nezamrzol. Fakticky som bol s aplikáciou vo finále ešte o kúsok spokojnejší než s Elvisom samotným. Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 PRO je jasnou evolúciou voči predchádzajúcemu modelu a ide dozaista o praktického pomocníka do domácnosti, nech už vaše deti radi rozhadzujú hračky alebo drvia pečivo do kobercov. Jeho veľkou výhodou je vysoká výdrž batérie, sací výkon ako aj laserové skenovanie priestoru. Dokáže nepretržite zbierať prach a vlasy (prípadne chlpy, ak doma chováte zvieratá), začo mu dávam veľkú jednotku aj s hviezdičkou. Menej spokojný som však bol s jeho schopnosťou vytierania, ktorú by výrobca mohol pokojne vynechať a cenovka mohla zase klesnúť na prijateľnejšiu hranicu tristo eur. Xiaomi začína pomerne efektívne riešiť aj dostupnosť príslušenstva, ktoré rovnako slušne monitoruje, v zmysle času a používania, samotná aplikácia Home. Preto ak dôverujete tejto čínskej značke a chcete priamo od nich akýsi strop čo do autonómneho vysávania, nič lepšie než vyššie opisovaný produkt si do košíka hodiť nemôžete.

Naše hodnotenie

Elvis nám zaspieval tú svoju a lúčili sme sa s ním so slzami v očiach.

Klady

 • laserová navigácia
 • výkon a batéria
 • možnosti aplikácie
 • 95% spoľahlivosť
 • príslušenstvo

Zápory

 • mopovanie je len doplnok
 • nedokáže detekovať koberce

Informácie o produkte

XIAOMI MI ROBOT VACUUM MOP 2 PRO 2022

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 350 mm
 • Výška: 82 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 353 mm
 • Hmotnosť: 3700 g
 • Farba: biela
 • Orientačná cena: 400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk