RECENZIA: TRUST GXT 845 TURAL - Vysoká kvalita za šialene nízku cenu

RECENZIA: TRUST GXT 845 TURAL - Vysoká kvalita za šialene nízku cenu

 

Už dlho sme nemali možnosť otestovať tak zaujímavý produkt za tak nízku cenu.

Holandská firma Trust nám už takmer 40 rokov prináša hádam všetky typy príslušenstva, ktoré si k PC, notebookom či dokonca mobilom dokážeme predstaviť. Od bežných myší a klávesníc cez herné stoličky a stoly až po externé nabíjačky pre mobilné telefóny, alebo aj zariadenia pre chytrú domácnosť. Väčšina produktov tejto spoločnosti predstavuje tzv. „budget“ riešenia a inak to nebude ani teraz. Bližšie sme sa totiž pozreli na jeden z najlacnejších herných setov myš + klávesnica na trhu.

TRUST GXT845 TURAL predstavuje set káblovej optickej myši a klávesnice. Samostatne sa tieto produkty nedajú kúpiť, teda minimálne nie oficiálnou cestou. Klávesnica je široká 47 cm, dlhá 17 cm a na výšku má v najvyššom bode od 4,5 do 5,5 cm v závislosti od preferencie a manuálneho nastavenia jednotlivca. Telo kombinuje plastovú a kovovú časť, kde na plastovom základe je pripevnená kovová časť. Klávesnica tak pôsobí naozaj kvalitným a hutným dojmom. Klávesy sú klasické, vysokoprofilové a fungujú na membránových spínačoch. Samozrejmosťou v herných perifériách je dnes už podsvietenie, ktoré nechýba ani na tejto klávesnici. Optická myš je 13,5 cm dlhá, 7,5 cm široká a takmer 4,5 cm vysoká. Rovnako ako klávesnica, aj myš kombinuje kovové časti s tými plastovými. Disponuje šiestimi funkčnými tlačidlami s možnosťou manuálneho prepínania DPI od 1000 až do 3200. Výrobca neudáva podrobnosti ohľadom optického snímača a ani spínačov, ako sme zvyknutí u drahších modelov konkurencie. Životnosť zariadenia je tak otázna.

Pri týchto lacných herných perifériách nastáva jedna dilema. Mali by sa hodnotiť na základe porovnania s hoci aj lepšími a drahšími kúskami, alebo by sme sa mali striktne držať pomeru cena / kvalita produktu? My sme sa jednoznačne rozhodli pre druhú možnosť, pretože aj keď obe zariadenia majú svoje nedostatky, tak za cenu okolo 25 eur za set ide o naozaj skvelú ponuku. V konečnom dôsledku sme boli veľmi milo prekvapení, čo všetko sa za tak nízkou cenou schováva.

Zhodou okolností sme v takmer rovnakom období mali možnosť otestovať aj jednu z noviniek od firmy MSI - Vigor GK71. Ide o klávesnicu v cenovej relácii okolo 100 eur. Pochopiteľne bola s jedinou výnimkou vo všetkých ohľadoch kvalitnejšia, ale najväčšia dilema nastala pri otázke – je lepšia až o 70 eur? Klávesnica od firmy Trust totiž v našich testoch takisto obstála dobre, pri pohľade na cenovku môžeme dokonca povedať, že veľmi dobre. Na zariadení sme v podstate nenašli žiadne vyslovene problémy. Väčšina vecí sú len subjektívne záležitosti, ktoré niekomu môžu prekážať, inému zas vyhovovať. Napríklad klávesy na membránových spínačoch vyžadujú pri používaní väčšiu silu ako tie mechanické a v našom konkrétnom prípade boli klávesy „caps lock“ a medzerník mierne rozhegané. Takisto čierna farba na klávesoch asi nepatrí medzi tie najkvalitnejšie, keďže už po rozbalení mali niektoré klávesy po bokoch zošúchanú farbu. Ďalším subjektívnym nedostatkom je fakt, že sa klávesnica dodáva len v US prevedení. Posledným, opäť raz subjektívnym aspektom ostáva podsvietenie. Klávesnica disponuje tromi prednastavenými kombináciami farieb s možnosťou trvalého svietenia alebo blikania. Možnosti podsvietenia sú tak obmedzené a kto si na to potrpí, bude sa musieť rozhliadnuť po iných produktoch.

Myš je na tom o trochu horšie. Stále síce ide o obstojné zariadenie v pomere k cene, za ktorú celý set zoženiete, ale už sme našli viac vecí, ktoré nám prekážali. Samotný dizajn myši je celkom dobrý, ale chýbala nám tam „podložka“ pod palec. V každom prípade je to však asi len o zvyku a preferenciách každého človeka. Počas hrania sa myš správala štandardne a bez problémov, reakcie a presnosť boli v poriadku. Problémom bolo DPI tlačidlo, ktoré akosi nefungovalo a na náš vkus je klikanie myši až príliš hlasné. Takisto podsvietenie myši sa nedá meniť a ani vypnúť, pričom dookola sa tam menia asi 3 – 4 farby.

Naše hodnotenie

Náročným hráčom táto ponuka určite neulahodí, ak však máte obmedzený rozpočet a hľadáte čo najlepší set klávesnice a myši za čo najnižšiu cenu, ste na správnom mieste. Kompromisom sa síce nevyhnete, ale za 25 eur pravdepodobne nič lepšie nezoženiete. Kvalitné spracovanie a spoľahlivosť sú predsa len tie najdôležitejšie veci a nejaké chýbajúce možnosti nastavenia podsvietenia hádam pri tej cene oželiete.

Klady

 • kvalitné spracovanie
 • mimoriadne nízka cena

Zápory

 • príliš hlasné klikanie myši
 • osekané možnosti RGB podsvietenia

Informácie o produkte

TRUST GXT 845 TURAL

 • Kategória: Myši, Klávesnice
 • Šírka: 499 mm
 • Výška: 205 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 90 mm
 • Hmotnosť: 1200 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 25 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Trust

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk