RECENZIA: Lenovo Legion 5 Pro - Takmer plnohodnotná náhrada desktopu

RECENZIA: Lenovo Legion 5 Pro - Takmer plnohodnotná náhrada desktopu

 

Dostupnosť grafických kariet a ďalších počítačových komponentov je stále biedna a ak nejaký obchod aj ohlási naskladnenie, vysoký dopyt vyženie cenu do horibilných súm. Už si ani nepamätám, kedy som niekomu radil so skladaním herného desktopu. Pred pár rokmi to bol minimálne jeden, dvaja ľudia mesačne. Pri pohľade na ceny grafík stále častejšie radím, aby sa ľudia poobhliadli po výkonnom notebooku, ktorý budú môcť aspoň pár rokov používať na hranie a vďaka prenosnosti ho so sebou môžu brávať aj na cesty. Preto ma potešila možnosť odskúšať si nový počin z dielne Lenovo, ktorý pod menom Legion 5 Pro ponúka veľa vecí, na ktoré si mohli fanúšikovia tejto značky navyknúť, ale aj viacero príjemných prekvapení.

Modelov Legion 5 a Legion 7 sa u nás v redakcii za posledné roky premlelo celkom dosť. Od lacnejších kúskov, zameraných na milovníkov e-športových titulov, po naozaj „nadupané“ stroje. Legion 5 Pro sa drží odskúšaných koľají, ktoré položili jeho predchodcovia, no prichádza s viacerými zmenami, ktorými mieri nielen na milovníkov hier, ale aj trochu náročnejších užívateľov.

Už osvedčený dizajn

Legion 5 Pro ponúka, rovnako ako jeho predchodcovia, tmavošedé telo, no tentokrát sa v ňom nenachádza 15,6 palcová obrazovka s pomerom strán 16:9, ale úplne nový displej s označením WQXGA. To znamená pomer strán 16:10 a rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov. Obrazovka je stále takmer úplne bezrámčeková a plnohodnotná klávesnica ponúka RGB podsvietenie pre každú príležitosť. Porty sú, ako je pri Legion notebookoch už tradíciou, poväčšinou v zadnej časti, len s pár vyvolenými konektormi na bokoch. Vo vrchnej časti veka sa ešte nachádza aj webkamera, na rozdiel od staršieho modelu Legion 5P, kde absentovala.

Tradičné Legion rozloženie a konektivita

Telo Legion 5 Pro stále ponúka rozloženie, pri ktorom sa pánty obrazovky nachádzajú asi centimeter a pol od zadnej časti, na ktorej sa nachádza už spomínaná väčšina portov. Pri prvom náhľade, ešte v roku 2018, keď som mal možnosť zúčastniť sa novinárskeho predstavenia nového Legion radu, moje srdce zaplesalo radosťou. Veľa hráčov pri svojich notebookoch musí stále trpieť, že im z bokov notebooku trčí 5 káblov, z toho tri priamo do miest, kde zvyknú mať myšku. Na ľavej strane ponúka Legion 5 Pro jeden USB-C port a Combo Audio Jack, na tej pravej nájdete USB 3.2 Typ A port spolu s hardvérovým tlačidlom na vypnutie webkamery.

Ethernet, ďalší USB-C (tentokrát aj s podporou Power Delivery 3.0), trojica USB 3.2, HDMI a napájancí port, všetky sa nachádzajú vzadu. Áno, možno sa pri pripájaní nového hardvéru budú majitelia musieť načiahnuť, či nakloniť za notebook, alebo nedajbože sklopiť jeho obrazovku, no osobne si myslím, že toto riešenie je stokrát lepšie, ako limitovať si priestor na pohyb s myšou. Ako to už pri notebookoch s procesormi od spoločnosti AMD býva, podporu Thunderboltu budú potenciálni majitelia hľadať márne, avšak vďaka dostatočne silnej grafickej karte RTX 3060 nebude potrebné pripájať k tomuto modelu dodatočné externé grafické karty.

Vyvážený výkon a hardvér

Nami testovaný model niesol presné označenie 16ACH6H/82JQ00XSCK a hoci neohúri tým najúžasnejším výkonom, poskytuje rovnováhu v použitých komponentoch, ktorá je často lepšia, než hrubá výpočtová sila. Osemjadrový procesor AMD Ryzen 5800H si poradí aj s náročnejšími hrami, vďaka základnému taktu 3,2 GHz, s turbom až 4,4 GHz, v spojení s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 3060 6G a 16 GB RAM. Všetky hry si budú môcť hráči uložiť na 1TB NVMe SSD disk. Tu už nejde o vstupnú bránu do sveta menej náročných online hier, ale o plnohodnotnú náhradu staršieho desktopu.

Preto nie je prekvapením, že obrazovka sa môže pochváliť až 165 Hz obnovovacou frekvenciou, matným povrchom a veľmi príjemnou svietivosťou, až 500 nitov, vďaka čomu by na nej malo byť možné hrať aj na silnejšom svetle.

Obstojné prevedenie

Legion 5 Pro má oproti svojim „menej pro“ bratom o čosi väčšie a o čosi ťažšie telo, no netrpí žiadnym problémom s prehýbaním. Vďaka použitiu zliatin kovov pôsobí naozaj prémiovo. Klávesnica je tiež naozaj kvalitná a vďaka programovateľnému RGB som si písanie tejto recenzie užil aj v noci. Trackpad sa mi oproti starším modelom tiež zdal o čosi lepší, minimálne použiteľný, čo je len dobre.

Záverom ešte rýchlo k reproduktorom. Síce boli schopné vydávať dostatočne hlasné zvuky bez toho, aby zneli príliš skreslene, a ponúkli aj nejaké basy, no nie je to až taká sláva, skôr ľahký podpriemer. Nepostačia na diskotéku, no na pozretie filmu vo dvojici, či menšej skupinke by mohli poslúžiť.

Prekvapivo dlhá výdrž

Legion 5 Pro ma nadmieru prekvapil svojou batériou. Áno, som si vedomý, že hardvér sa neustále posúva, nielen čo sa týka vyššieho výkonu, ale aj lepšieho energetického manažmentu, no 8 hodín bežného fungovania (surfovanie na internete) a viac ako 11 pri ľahšom používaní by som od herne zameraného notebooku nečakal. Samozrejme, pri plnom zaťažení sa batéria vybije stále veľmi rýchlo, no bez hrania bude na cestách naozaj obstojným spoločníkom.

Testovanie

Nižšie si môžete prezrieť grafy, ako sa Legion 5 Pro popasoval s testami v hrách, aj syntetických benchmarkoch. Poznámka: Legion 5 Pro by mal byť podľa stránok obchodov dodávaný s operačným systémom Windows 11, no nami testovaný kúsok mal nainštalovaný Windows 10. Tento fakt by však nemal mať na výsledky testovania priveľký dopad.

Naše hodnotenie

Suma okolo 1 500 eur nie je málo. Pokiaľ sa ale celkovo pozrieme na trh s počítačovými komponentami, nie je 1 500 eur za obstojne výkonný, prémiovo pôsobiaci a kvalitný počítač také tragické. Samozrejme, kto by chcel ušetriť pár stoviek eur a nestratiť príliš veľa výkonu, môže siahnuť aj po verzii s procesorom Ryzen 5 a totožným zbytkom parametrov, ale osem jadier je predsa len osem jadier. Lenovu sa podaril ďalší kúsok a iba si upevňuje svoju pozíciu na poli s hernými notebookmi.

Klady

 • vyvážený hardvér
 • dobré chladenie
 • väčšina portov na zadnej časti
 • osvedčený dizajn
 • jednoduchá možnosť vylepšenia

Zápory

 • podpriemerné reproduktory
 • hlasnejšie ventilátory
 • agresívne obmedzenie procesoru pri tichom režime

Informácie o produkte

Lenovo Legion 5 Pro 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 356 mm
 • Výška: 264,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 26,85 mm
 • Hmotnosť: 2540 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1500 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk