RECENZIA: ViewSonic Elite XG270QG - Hviezda medzi QHD monitormi

RECENZIA: ViewSonic Elite XG270QG - Hviezda medzi QHD monitormi

 

Sú spoločnosti, u ktorých sa začínam usmievať ešte skôr, než by to niekto dokázal poznať len na základe mimiky mojej tváre. Nesmejem sa však z dôvodu, že by išlo vyložene o niečo vtipné, ale skôr inštinktívne očakávam, že ma daná firma opäť niečím príjemne prekvapí. Takouto značkou je aj známa továreň na spoľahlivé herné monitory s názvom ViewSonic, ktorá pred vyše rokom aktualizovala svoju ponuku zobrazovacej techniky radu Elite a za skratkou XG270QG s úspechom ukryla malý veľký poklad. Pokiaľ sa snažíte bedlivo sledovať vývoj monitorov na súčasnej scéne, určite ste schopní vyvodiť prednosti panelu so 4K rozlíšením pred QHD či nebodaj klasickým Full HD. Aj tu však platí, že výrobca sa snaží neraz zámerne namiešať veľký koktail plný skratiek a vo finále berie integráciu HDR skôr len ako PR lákadlo než ako niečo, čo sa v praxi dá využiť. V prípade nasledujúcej recenzie preto chcem vyzdvihnúť predovšetkým to, čo konzument reálne docení a nie to, čo tam je skôr na okrasu. Vysoký kontrast IPS panelu sa v tomto prevedení rozprestiera na rozmerovo dostatočnej a jemne zakrivenej ploche 27 palcov, s obnovovacou frekvenciou 165Hz a tradičnou softvérovou oporou od AMD. Aby však ten úsmev nenabral až prehnanú sínusoidu hneď v úvode, patrilo by sa dodať, že toto všetko môžete mať doma len v prípade, ak sa rozhodnete investovať sumu 650 eur, čo je s ohľadom na vyššie vymenované fakty a veľkosť uhlopriečky možno jemne prestrelené.

Novinka od ViewSonic, ktorá zďaleka nie je určená len na hranie hier (ostatne, strávil som pri nej desiatky hodín písaním textov), prichádza na trh s QHD rozlíšením (2560 x 1440). Samotný IPS panel je prvým dôvodom, prečo veriť komplexnej sýtosti obrazu. To, čo mi asi najviac vyrazilo dych krátko po tom, ako som monitor vybalil z tradične rozmermi predimenzovanej krabice, bola intenzita jasu. Očarujúci kontrastný pomer prekladaný rovnako vysokou obnovovacou frekvenciou preto pri tomto výrobku berte ako balzam na oči, pomocou ktorého sa môžete ponárať do nezabudnuteľných zážitkov v hrách, prípadne topiť v nemilosrdnom tempe pracovného procesu – voľba je na vás.
Keď už spomínam celkové balenie, bolo by vhodné spomenúť aj ďalšie poznatky z nezabudnuteľného dobrodružstva v krajine papiera a molitanovej peny. ViewSonic, tak ako aj vo zvyšku portfólia svojich výrobkov, opäť siahol po netradičnom dizajne samotného stojanu. Ide o jednu celistvú kovovú nohu ústiacu do zadného polohovateľného ramena, ktorej predná časť síce presahuje hranu obrazovky, ale keďže je tenká, tak na stole vlastne vôbec neprekáža. Panel ako taký k ramenu pripnete jednoduchým mechanizmom s automatickým uzamknutím proti nechcenému vypadnutiu a keďže monitor je možné uchytiť aj o stenu, určite vás poteší integrácia VESA štandardu.

Plastové telo monitora síce môže pôsobiť o trocha mohutnejším dojmom, než sme zvyknutí u iných výrobcov, ale je to skôr len o zvyku a zžití sa s daným hardvérom sediacim na pracovnom/hernom stole. Na rozdiel od príbuzného a dizajnovo odlišného modelu s koncovkou QC (ten má VA panel) je tento konkrétny monitor možné otočiť aj na biznis štýl, čo beriem ako veľké pozitívum. Celkové schopnosti stojanu ďalej siahajú do tradičného posunu hore a dole s patričným náklonom medzi -5 a 20 stupňami, čo je na hranie určite maximálne dostačujúce.

Celkový dizajn monitora beriem ako uspokojivý, hoci by som si asi vedel predstaviť možno o trocha tenšie vyhotovenie plastového šasi hlavného panelu. Čo sa mi však pozdávalo, a niekto to môže, pochopiteľne, brať za samozrejmosť, bola možnosť vkusného usporiadania kabeláže pomocou výrezu v stojane a špeciálna klapka určená na tenší kábel, ktorá je zasadená do spodnej hrany celého monitora. Keď už si takto spoločne takpovediac vykrúcame krky, aby sme spočítali všetky tie vstupy v rámci konektivity, určite je vhodné spomenúť dva svetelné RGB pásy, ktoré autori umiestnili priamo na spodnú hranu. Ich funkcia (okrem navodenia tej správnej atmosféry v priestore) je aj praktická, keďže si takto môžete aj v totálnej tme nahmatať predmety umiestnené pod obrazovkou – v mojom prípade to bol mobilný telefón a pohár whisky. Ďalšie (už menej užitočné) svetielka sa nachádzajú priamo na zadnej strane, pričom poteší možnosť zosynchronizovania so softvérom od firiem ako Razer, Cooler Master či HyperX. Ako spodná, tak aj zadná RGB linka sa okrem toho dá prispôsobovať priamo prostredníctvom rozhrania v monitore, ktorého ovládanie pripadlo na malý joystick umiestnený presne v strede spodnej hrany obrazovky. O ňom si však ešte v tomto texte čo to povieme neskôr. Čo sa týka vstupov, ViewSonic Elite XG270QG disponuje jedným DisplayPortom a jedným HDMI 1.4, po boku ktorých nájdeme duo USB-A 3.1 a 3,5 mm výstup pre slúchadlá.

Štandardné prechádzanie do menu tu zastupuje uvedená páčka na spodnej strane. Elite XG270QG je v prvom rade určený na gaming a s touto skutočnosťou sa spája aj desiatka špeciálnych prednastavených módov pre zobrazovanie, ktoré už poznáte tradične pod skratkami ako FPS, MOBA alebo Battle Royale – v tomto smere opäť žiadna novinka. Za ňu však môžeme považovať duo režimov priamo určených na hranie prostredníctvom domácich konzol, čo nie je práve zavedený štandard. Ovládanie menu by si asi zaslúžilo o trocha lepšiu reakčnú dobu, ale opäť tu pravdepodobne hľadám zámerne aspoň ono minimum kritiky, aby som vo finále mohol povedať niečo v tom zmysle, že nič nie je dokonalé.

Nasleduje menší part pre menej skúsených používateľov. Toľko prepieraný softvér je schopný kalibrovať obraz v rôznych stupňoch zadania a aj keby ste presne nevedeli, čo znamená napr. funkcia PureXP (redukcia rozmazávania), stačí všetko nechať na továrenských nastaveniach a prípadnú neprirodzenosť eliminovať tradičným štýlom pokus/omyl. Nikto učený z neba nespadol, nemusíte sa preto báť trocha pohrať s nastavením a skúsiť do celej tej alchýmie preniknúť o niečo hlbšie. Nechcem vás teraz zahltiť ďalšou vlnu možností v nastavení, keďže ich tu je logicky oveľa viac, ale buďte si istí, že hoci táto dnes už sotva novinka z radu Elite cenovo možno nie úplne dosahuje na prémiové herné monitory, v mnohom im môže s prehľadom konkurovať.

Nech už som monitor napojil na akýkoľvek v danom momente testovaný herný notebook (mám ich tu vždy po ruke niekoľko) alebo ho spároval s desktopom s odlišnou grafickou kartou, testovaná vzorka z továrne firmy ViewSonic si s mojimi požiadavkami poradila bez jediného problému. Opäť vám tak musím pripomenúť ten neviditeľný úsmev na duši, čo pri logu ViewSonic bežne mávam. Tento 27-palcový herný monitor značky Elite u mňa trónil viac než dva týždne. Za ten dlhý čas som na ňom nenašiel výraznejší nedostatok, ktorý by ma oprávňoval vás od jeho prípadného nákupu odhovárať, ba naopak. S úžasnou paletou plnou zaujímavých funkcií, kde dominuje výborné podanie farieb a kvalita IPS panelu s obnovovacou frekvenciou 165Hz, tu máme potenciálny nákup pre každého, komu momentálne vŕta v hlave chuť zaobstarať si spoľahlivý a komplexný herný monitor. Bol by som síce rád, ak by cenovka išla o trocha nižšie, ale na druhej strane – za kvalitu sa v tomto prípade oplatí prihodiť nejaký ten groš navyše, ide predsa o investíciu do budúcnosti a nie do niečoho, čo po mesiaci poletí z domu.

Naše hodnotenie

Jedna z najrozumnejších volieb v rámci herných monitorov s rozlíšením 1440p.

Klady

 • výborná vizuálna prezentácia
 • obnovovacia frekvencia
 • kvalitný stojan
 • takmer nulová latencia
 • DCI-P3
 • vhodný na sledovanie televíznej produkcie

Zápory

 • aj dnes je cena stále vyššia

Informácie o produkte

ViewSonic Elite XG270QG 2022

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 614 mm
 • Výška: 571 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 265 mm
 • Hmotnosť: 7700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 650 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ViewSonic

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk