RECENZIA: Evolveo G750 - Obstojný a nenápadný

RECENZIA: Evolveo G750 - Obstojný a nenápadný

 

Poskladať výkonný a hlavne spoľahlivý počítač nie je iba otázkou kompatibility komponentov, ako napríklad procesoru a RAMky s matičnou doskou, alebo výkonu grafickej karty. Pre naozaj bezproblémové fungovanie sa pri skladaní treba pozerať už na základy, ako je dostatočné vetranie a najmä postačujúci zdroj, ktorý dokáže napájať všetky komponenty bez zlyhaní dlhé roky. Zdroje sú málokedy „sexy“ či efektné, hoci aj v tomto smere sa v posledných rokoch udiali veľké zmeny, no správny výber zdroja môže hráčom aj nehráčom z dlhodobého hľadiska ušetriť kopu peňazí a starostí. Dobrý počítačový zdroj totiž často prekoná životnosť komponentov, napr. grafických kariet či procesorov, a tak nie je zriedkavé, že kvalitný zdroj kúpený 5 či 10 rokov dozadu môže putovať z jednej konfigurácie do druhej. Spoločnosť Evolveo síce nepatrí medzi ospevované značky s miliónmi fanúšikov po celom svete, ale v minulosti už dokázala, že v jej ponuke sa nachádzajú aj kvalitné kúsky. Preto sme neváhali a využili sme možnosť otestovať zdroj menom Evolveo G750.

Dobrý zdroj by mal pozostávať z kvalitných komponentov, ponúkať štandardizované hodnotenie 80Plus a jeho výkon by mal reflektovať samotné počítačové komponenty, ktoré bude napájať. Je, samozrejme, možné použiť zdroj s výkonom 1200 – 1600 W na napájanie počítača s Ryzen 3 či Intel Core i3 procesorom a niekoľko rokov starou grafickou kartou (iná sa asi v dnešnej dobe ani nedá zohnať), avšak prečo by ste mali platiť za zdroj toľko ako čo za celý zbytok počítača. Nie, v dnešnej dobe je stále 650 – 750 W tak akurát pre jeden (výkonnejší) procesor a modernú grafickú kartu, pokiaľ nejde o špičku ako RTX 3090 či RX 6900 XT.

Čo je to 80Plus hodnotenie

Na úvod pár slov o 80Plus hodnotení. Ide o úspešné dokončenie radu štandardizovaných testov a na základe ich výsledkov je následne zdroju udelená určitá známka/garancia, že daný model poskytuje udávaný výkon pri rozdielnych hodnotách záťaže. Neznamená to síce, že zdroj, ktorý nemá akékoľvek hodnotenie 80Plus, je zlý, ale v prípadoch, keď ide o správnu funkcionalitu hardvéru, je lepšie mať záruky. Najnižším stupňom je 80Plus, ktorý garantuje účinnosť minimálne 82 % pri 20 % zaťažení, 85 % pri polovičnej záťaži a 82 % pri plnom vyťažení. Už to je vcelku úctyhodné, no ďalšie stupne tieto čísla ešte dvíhajú. Hlavné triedy, ktoré možno nájsť na bežných zdrojoch, sú Bronze, Silver a Gold. No tie naozaj kvalitné a výkonné kúsky siahajú ešte vyššie a pýšia sa hodnotením 80Plus Platinum alebo Titanium. Osobne pri výbere zdroja odporúčam kúsky s aspoň 80Plus Gold hodnotením, keďže sa cenovo aj výkonom nachádzajú v zlatom strede, kde si môžu byť potenciálni záujemcovia takmer istí kvalitou a dlhodobou výdržou.

Obsah balenia a prvé dojmy

Zdroj Evolveo G750 ku nám dorazil v balení, ktoré nie je určené priamo pre retail, v obyčajnej kartónovej krabici, takže nevieme zhodnotiť jeho dizajn ani bezpečnosť pri prevoze, avšak zdroje patria medzi menej krehké počítačové komponenty a potenciálni zákazníci by nemali naraziť na problémy ani pri menej šetrnej preprave.

Vnútri kompaktnej krabice sa nachádza hranatý zdroj, vcelku vítaný odklon od dizajnového smerovania starších modelov Evolveo zdrojov, ktoré ponúkali zaoblené hrany. Okrem zdroja sú v balení, samozrejme, aj všetky káble, ktoré by mohli budúci majitelia potrebovať. Na spodnej, respektíve podľa natočenia vrchnej, strane zdroja sa nachádza ventilátor čiernej farby, v tomto prípade 140 mm kúsok schopný semipasívneho fungovania.

Ponuka káblov, modulárnosť a inštalácia

Od moderných zdrojov, určených pre náročnejších používateľov, je očakávaná aj plná modulárnosť, čo znamená, že všetky káble, a nie iba tie „menej“ dôležité, je možné od zdroja odpojiť.

Prečo by aj mali majitelia moderných počítačov ukrývať vo svojom počítači zastarané molex káble, ak ich nepotrebujú? Evolveo pri zdroji G750 našťastie plnú modulárnosť ponúka a, keď už spomínam molex, netreba sa báť, G750 stále ponúka aj tento štandard. Celkovo sa v balení G750 nachádzajú 1x 20 + 4 Pin kábel pre pripojenie matičnej dosky o dĺžke 550 mm, jeden 4 + 4 + 4 Pin 600 mm napájanie procesora, 2x PCI-E (6 + 2) + (6 + 2) Pin 500 + 150 mm pre grafické karty, jeden Molex + Molex + Molex + FDD, pár káblov s 3x SATA a na záver jeden Molex + SATA + SATA.

S takouto výbavou je možné zapojiť aj tie najvýkonnejšie matičné dosky a pokojne k nim pridať aj dve obstojné grafické karty. Čo sa týka inštalácie, tá prebehla bez akýchkoľvek problémov, najmä vďaka kompaktným rozmerom zdroja a umiestneniu zásuviek konektorov do strednej časti zdroja. Jedno veľké plus si G750 zaslúži tiež za prevedenie kabeláže v čisto čiernej farbe bez rôznych žltých, zelených či modrých káblikov, ktoré by inak kazili výsledný dojem z počítača.

Technické špecifikácie a komponenty

Formát zdroja je takmer tradičný ATX so šírkou 150 mm a výškou 86 mm, pričom dĺžka je 155 mm. Váha zdroja bez káblov je 1,46 kg a modulárne káble spolu s napájacím vážia dokopy takmer 700 gramov. Po stránke hlavnej funkcionality ponúka G750 všetky základné aj rozšírené druhy ochrany: ochranu pred prepätím, podpätím, skratom či vysokou teplotou. Model G750 tiež ponúka systém semipasívneho chladenia, ktorý dokáže vypnúť ventilátor v prípadoch, keď nie je potrebný. Pri používaní však nebolo zdroj vôbec počuť ani v pokoji, ani pri záťaži, keďže ho úspešne „prehlušili“ ostatné komponenty.

Pasívne funguje zdroj do 30 % záťaže a následne zapína spomínaný 140 mm ventilátor, ktorého presný model je Evercool EFS-14E12H. Na vnútorných komponentoch vidieť, že Evolveo G750 nie je tým najprémiovejším kúskom na trhu, kondenzátory značiek ako Teapo, ChengX či JURCC a mosfety od Shanghai Wayon neočaria, počas životnosti tohto zdroja by však mali poslúžiť dostatočne.

Naše hodnotenie

Spoločnosť Evolveo je na stredoeurópskom trhu už vcelku ustálený hráč a hoci zatiaľ neponúka ultra prémiové produkty s predimenzovanými komponentami, je niekedy úplne v poriadku siahnuť po kúsku, ktorý je možné popísať ako „obstojný“. Zdroj Evolveo G750 sa nehodí do mega výkonných počítačových zostáv, ale svojou cenou a modulárnosťou si určite nájde miesto nielen v kancelárskych, ale aj v herných zostavách.

Klady

 • obstojné komponenty
 • plná modulárnosť
 • nenápadný dizajn
 • 80Plus Gold certifikácia
 • semipasívny ventilátor
 • čierne káble bez pridania iných farieb

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Evolveo G750

 • Kategória: Zdroje
 • Šírka: 150 mm
 • Výška: 150 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 86 mm
 • Hmotnosť: 2410 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Evolveo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk