RECENZIA: Acer Swift X - Výkonný notebook na hry a prácu

RECENZIA: Acer Swift X - Výkonný notebook na hry a prácu

 

Spoločnosť Acer sa môže pochváliť obrovským výberom notebookov rôznych sérií, z ktorých je momentálne najrozšírenejšia a najznámejšia séria Swift. Produkty z nej sa chvália kvalitným kovovým spracovaním, vyváženým a očarujúcim výkonom, nadpriemernou výdržou batérie a v neposlednom rade aj hrúbkou, ktorá určite poteší nejedného zákazníka. Modelov v tejto sérii je, samozrejme, viac, no náročnejší používatelia upriamia pozornosť práve na Swift X a jeho rôzne konfigurácie. Ten ponúkne špičkové nové technológie, vynikajúci nový hardvér a množstvo ďalších zaujímavých vecí. A v tejto recenzii sa pozrieme na zúbok práve jednému z variantov tohto modelu.

SPRACOVANIE

Úmyslom radu Swift je čo najlepšie spracovanie, kvalita materiálov a hlavne čo najmenšia hrúbka a nízka hmotnosť. Presne to sa výrobcovi v tomto modeli podarilo. Zariadenie je vyrobené prevažne z kovu, čo síce zákazníkom nenapomáha myslieť si, že notebook je z hľadiska hmotnosti optimálny, no opak je pravdou. Ide o 16-palcový a pomerne veľký stroj s hmotnosťou prekvapivých 1,9 kg a hrúbkou pôsobivých 18,9 mm. Swift X pôsobí naozaj kvalitne a odolne, no stále si treba dávať pozor na displej, ktorý je vďaka svojej minimálnej hrúbke celkom ohybný a môže vyvolávať menší pocit krehkosti. Bežný používateľ by však s týmto problém mať nemal.

DIZAJN

Čo sa týka dizajnu, zariadenie na papieri môže pôsobiť ako herný notebook, no na prvý pohľad by to asi nikto nečakal. Notebook vyvoláva pocit profesionality, elegancie a jednoduchosti, v čom spočíva celá jeho krása. Amatér by si najskôr myslel, že ide o obyčajný kancelársky laptop, no vo svojom vnútri má naozaj dych berúci hardvér.

Spomeniem aj podsvietenú klávesnicu, ktorá svojím osvetlením, našťastie, nijako nebije do očí, no v tme naozaj pomôže. Tiež by som rád vyzdvihol aj vkusné umiestnenie rozsiahleho touchpadu, ktorý pri hraní hier a aj pri práci zbytočne neprekáža pohybu rúk. Výrobca si zaslúži pochvalu za dbanie na každý detail, ktorý zákazníkovi uľahčí prácu a ušetrí miesto, ako je napr. umiestnenie tlačidla zapínania na klávesnicu, nie vedľa, a aj snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza pred numerickou klávesnicou.

DISPLEJ

Notebook disponuje Full HD IPS displejom s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a o veľkosti 16-palcov, ktorý má okolo seba úzke a elegantné rámiky tvorené plastom. Ničím špeciálnym síce nevyniká, no farebná hĺbka a ostrosť obrazu sú veľmi dobré. Vzhľadom na hardvér by niekto mohol očakávať vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja, no tu absentuje, čo je celkom škoda.

ZVUK

Po zvukovej stránke má Swift X určite čo ponúknuť. Ide o kvalitný stereo DTS Audio systém so zaujímavou technológiou Acer PurifiedVoice™ a technológiou AI Noise Reduction. Prvá z nich sa stará o čistotu hlasu, čo je využiteľné najmä pri rôznych internetových hovoroch a videokonferenciách, druhá zas slúži na tlmenie zvukov pozadia, aby ste lepšie počuli to, čo chcete a ostatné rušivé zvuky sa automaticky stlmia.

Z používateľského hľadiska reproduktory hrajú celkom dobre, dosahujú vyvážené stredy a výšky, pričom hĺbky síce nie sú práve najsilnejšie, ale sú aspoň presné a čisté.

BATÉRIA

Vzhľadom na vysokú spotrebu výkonného hardvéru nie je výdrž batéria práve najvyššia, no môžete sa spoľahnúť, že notebook vydrží pokojne pracovať dlhé hodiny. S uvádzanou výdržou na jedno nabitie, ktorá je stanovená na približne 7 hodín, som sa nestretol, no 6 hodín je celkom reálny odhad. Ten sa mi podarilo dosiahnuť s režimom šetrenia energie a len pri bežnom používaní internetového prehliadača, písaní vo Worde a iných jednoduchých činnostiach, pri ktorých hardvér nepociťoval veľkú záťaž. Spomeniem ešte, že ide o štvorčlánkovú Li-Ion batériu s podporou rýchleho nabíjania do 90 W.

KONEKTIVITA

Aj napriek veľkosti zariadenia by ste tam veľké množstvo konektorov hľadali márne. K dispozícii máte jeden USB 3.2 typu C Thunderbolt 4, jeden HDMI 2.0, 3,5 mm audio jack a dvojicu konektorov USB 3.2 typu A. Zákazník by mohol očakávať trochu viac možností na pripojenie, no bežnému používateľovi by mala takáto konektivita stačiť.

VÝKON

Zariadenie beží na najnovšom operačnom systéme Windows 11 Home, o ktorého plynulý chod sa stará štvorjadrový procesor 11. generácie od Intelu, konkrétne Intel Core i7- 11390H s taktom 3,40 GHz. Tomu napomáha dnes už takmer štandardných 16GB operačnej pamäte RAM typu LPDDR4X, o čo najrýchlejšie grafické zobrazovanie a výkon v hrách sa zas stará grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti s pamäťou 4GB. Všetky informácie budete mať bezpečne uložené na PCIe NVMe SSD disku s kapacitou 1024GB.

Ak sa však nerozumiete hardvéru a zaujíma vás skôr skutočný výkon v hrách a pri práci, preto tento kúsok som podrobil dvojici benchmarkov PCMARK a 3DMARK, pričom v nich získal veľmi slušné skóre. Na zariadení som taktiež vyskúšal AAA titul Shadow of the Tomb Raider – ten je známy svojím skvelým grafickým spracovaním, ktoré potrápi aj tie najvýkonnejšie počítače. Pri hre sa mi na maximálnych detailoch nepodarilo dosiahnuť viac než 30 FPS, no po menšom znížení detailov na akýsi kompromis medzi vysokými a strednými som výkon vytiahol bližšie k 50 až 60 FPS, čo bolo omnoho hrateľnejšie a titul stále vyzeral veľmi dobre.

POUŽÍVANIE

Z hľadiska používania by som toto zariadenie rád pochválil. Naozaj som počas celej doby testovania mal pocit, akoby som pracoval na stolovom počítači, a to ako výkonom, tak aj rýchlymi dobami odozvy a plynulosťou, ktorá ma len uisťovala o kvalite notebooku. Na pohodlí pridávali aj jednoduché gestá ovládania na touchpade a svižná čítačka odtlačkov prstov. Zaujímavosťou pri Swift X je aj pokročilý systém chladenia, vďaka ktorému som aj po hodinách hrania hier nedosiahol privysoké teploty, ktoré by ma od ďalšej námahy zariadenia odhovárali.

Naše hodnotenie

Notebook Acer Swift X a všetky jeho konfigurácie sú pre mňa jednými z najlepších notebookov na trhu a to nielen ich spracovaním a elegantným dizajnom, no aj lákavým vnútrom a komfortom pri práci, ktorý sa len tak nevidí. S cenovkou pohybujúcou sa okolo 1471 eur tak ide o skvelé zariadenie vyššej strednej triedy, ktoré síce neponúka žiadne výrazné prémiové črty, no na bežné používanie a hranie menej náročných hier úplne stačí.

Klady

 • cena
 • spracovanie
 • dizajn

Zápory

 • ohybný displej
 • výdrž batérie

Informácie o produkte

Acer Swift X 2022

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 367,8 mm
 • Výška: 236,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,9 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: šedá ocel
 • Orientačná cena: 1471 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk