RECENZIA: MSI Summit MS321UP - Fešný profesionál

RECENZIA: MSI Summit MS321UP - Fešný profesionál

 

Hoci veľa výkonných počítačových komponentov a príslušenstva, dostupného na dnešnom trhu, splní vysoké požiadavky hráčov rovnako ako profesionálov, niektoré produkty majú stále priveľké rozdiely, aby vyhovovali obom skupinám naraz. Profesionáli sa rovnako ako hráči často spoliehajú na výkonný procesor a nadupanú grafickú kartu. V rukách skúseného hráča je klávesnica či myš s množstvom makrotlačidiel podobne silnou zbraňou ako v ruke strihača videa či niekoho, kto pracuje s fotkami. Avšak pokiaľ ide o samotné zobrazovacie zariadenia, majú hráči a profesionáli mierne odlišné očakávania. Kde si herne zameraná osoba potrpí na rýchlu odozvu a vysokú obnovovaciu frekvenciu, bude profesionál bažiť po niečom úplne odlišnom. Aj preto sú na trhu nielen G-Sync/360 Hz/RGB monitory, ale aj kúsky ponúkajúce vysoký jas, možnosť jednoduchej kalibrácie farieb a vysokú presnosť zobrazovania. Privítajte MSI Summit MS321UP.

Do redakcie nám pomerne často zavítajú herne ladené kúsky od rozličných spoločností, ktoré sa najčastejšie predbiehajú v kategóriách odozvy a frekvencie. V dnešnej dobe je už takmer štandardom aspoň 165 Hz obnovovacia frekvencia a 1 ms (GTG) odozva. Oproti takým modelom vyznie „zastaraných“ 60 hertzov a 4 ms (GTG) odozva takmer smiešne. V MSI si však očividne sú vedomí toho, že tieto vlastnosti pre profesionálov nie sú natoľko dôležité, a keď si potenciálni majitelia prezrú všetky vlastnosti nového MSI Summit MS321UP, budú skôr ochotní zaplatiť jeho vcelku vysokú cenu.

Obal a jeho obsah

Monitory sú krehké zariadenia, najmä pokiaľ ide o kúsky s väčšími uhlopriečkami, a MSI Summit MS321UP medzi tie rozmernejšie – so svojím diagonálnym rozmerom 32 palcov – definitívne patrí. Preto bolo naozaj príjemné vidieť, že na to v MSI mysleli, a krabica, v ktorej sa ukrýval tento monitor, ma privítala naozaj robustným sendvičom z polystyrénu, v ktorom bol bezpečne uložený monitor, spodná časť podstavca a aj hlavný mechanizmus stojanu. V balení sa ešte nachádzajú aj všetky potrebné káble a pár brožúrok. A, takmer by som zabudol, ešte aj magneticky uchopiteľný kryt proti odleskom, ktorého inštalácia na monitor je blesková a nadmieru jednoduchá. Monitor celkovo pôsobí naozaj prémiovým a moderným dizajnom. Vďaka použitiu prevažne čiernej farby s detailmi v zlatej si MS321UP nájde svoje miesto ako na stoloch v pracovniach, tak vo veľkých kanceláriách.

Základná funkcionalita a konektivita

MS321UP je po stránke ergonómie vybavený postačujúco. Ponúka výškovú nastaviteľnosť 100 mm hore-dole, náklon -5° až +20° a otočenie na stojane -35°~+35°. Možnosť pretočiť obrazovku na stojato pre väčšie rozmery displeja logicky absentuje. Pokiaľ by ste predsa len túto funkcionalitu potrebovali, je možné získať ju vďaka podpore štandardného VESA 100*100 mm uchytenia. Po stránke pripojiteľnosti ma MS321UP mierne očaril. Na spodnej strane sa nachádza 3.5 mm combo audio jack, dva HDMI 2.0b porty, DisplayPort 1.2 (s podporou HDR), hrubé USB 3.0 na prepojenie s počítačom, USB 3.2 Gen1 Typ A na pripojenie periférií a taktiež USB-C konektor, ktorý vďaka zabudovanému KVM prepínaču a schopnosti nabíjať (5 V/3 A – ~15 W) obslúži aj druhé zariadenie ako laptop či ďalší počítač.

To však nie je všetko. Na ľavom boku sa nachádzajú ďalšie dva USB 3.2 Gen1 Typ A, 3.5 mm výstup na slúchadlá, separátny 3.5 mm vstup pre mikrofón a, ako čerešnička na torte, čítačka SD kariet. Vďaka USB prepojeniu monitora s počítačom získajú používatelia nielen funkcionalitu USB hubu, ale vďaka aplikácii ProductivityIntelligence od MSI je na monitor možné jednoducho nainštalovať nový firmvér alebo si ho nastaviť presne podľa svojich predstáv. Ovládanie bez inštalácie softvéru je, samozrejme, stále možné aj malým joystickom na zadnej strane, ktorý je umiestnený dostatočné nízko v blízkosti spodnej hrany, aby bol jednoducho dosiahnuteľný (na rozdiel od pár modelov iných značiek), ale s myškou to ide vždy jednoduchšie a rýchlejšie. Na záver musím ešte spomenúť makro tlačidlo nachádzajúce sa v ľavej časti spodnej hrany, ktoré je možné nastaviť nielen na spúšťanie ProductivityIntelligence aplikácie, ale aj na rýchle prepínanie profilov, vstupov či vychytávok, ktoré v MSI do tohto monitoru zabudovali.

Parametre a funkcionalita

Parametre tohto monitoru neprekvapivo oslovia skôr profesionálov ako hráčov, pretože 32-palcový IPS panel (In Plane Switching) s rozlíšením 4K (3840 x 2160) a Anti-glare povrchom poskytuje naozaj verné farby. So 136 % pokrytím sRGB a 95 % pokrytím DCI-P3 (CIE 1976) spektra síce papierovo nie je až tak vzdialený niektorým lepším herným kúskom, avšak v MSI tento monitor už pri výrobe kalibrovali na profesionálne použitie a priamo v softvéri monitoru je zabudovaná aj automatická kalibrácia. Na tú je síce potrebné špecializované vybavenie alias calorimeter, špecificky sú momentálne podporované dva modely – Portrait Displays C6 HDR2000 a X-Rite i1Display Pro, avšak prvý si je možné aj na Slovensku prenajať (keďže bežne stojí okolo 2000 eur) a druhý sa možno oplatí kúpiť za tých „smiešnych“ 280 eur, čo si zaň v obchodoch pýtajú.

Ceny tohto príslušenstva možno niektorých čitateľov odradia, avšak správne nakalibrovaný displej je v mnohých odvetviach práce s fotkami či videom absolútnou nutnosťou a návratnosť takejto investície je vcelku rýchla. Poteší tiež, že monitor prešiel certifikáciou VESA Display HDR 600, čo už sa dá považovať za funkčné HDR, a sám som pri používaní niekedy musel znižovať hodnoty jasu. Na plnohodnotné HDR s jasom 1000+ nitov a lokálnymi stmievacími zónami sa však tento kúsok stále nechytá. MS321UP prekvapivo disponuje aj podporou AMD FreeSync, čo však pri jeho 60 Hz obnovovacej frekvencii asi nebude príliš dôležité.

Softvér a bonusová funkcionalita

Bonusový softvér menom ProductivityIntelligence som pri tomto monitore už predstavil v jednom z predošlých odsekov. Možnosť ovládať nastavenia monitoru aj priamo z Windowsu však nie je jediný bonus, ktorý MS321UP ponúka. Výpočet všetkej bonusovej a na profesionálov zameranej funkcionality je pomerne dlhý – Intuitive Screen Assistance, PIP a PBP módy, továrenská kalibrácia zaručujúca delta-E (△E) ≤ 2 medzi farbami, čítačka SD kariet, zabudované mikrofóny s podporou ANC, svetlocitlivá dióda, vďaka ktorej dokáže monitor automaticky prispôsobovať jas podľa okolitého prostredia, či KVM funkcionalita. Nebudem však preberať všetky tieto funkcie, ale vyberiem pár najzaujímavejších. Intuitive Screen Assistance pozostáva z priamo v monitore zabudovanej funkcionality, schopnej premietnuť na obraz pravítko, zarovnávaciu mriežku či veľkosti papierov so správnymi pomermi strán.

Čítačku SD kariet sám využívam na takmer dennej báze a bolo mi oveľa príjemnejšie jednoducho strčiť kartu do boku monitora, ako hľadať externú čítačku a tú následne pripájať do PC. Na záver by som dodal, že funkcionalita KVM, ktorú na monitoroch začína ponúkať stále viac výrobcov, naozaj uľahčuje život majiteľom viacerých zariadení (PC a notebook/2 notebooky a spol.), keďže je vďaka nej možné pripojiť periférie z jedného zariadenia cez USB HUB na monitore, druhé zariadenie pripojiť cez USB-C konektor a jedným tlačidlom prepínať medzi ovládaním toho-ktorého zariadenia. V spojení s Picture in Picture a Picture by Picture funkciami sa tak z jedného monitora stane profesionálna multitasking stanica, schopná šrotovať všetky pracovné výzvy, ktoré pred ňu používatelia postavia.

Naše hodnotenie

MSI Summit MS321UP je nadmieru zaujímavý monitor. Samozrejme, zaujímavý je len pre špecifickú skupinu zákazníkov, čo mu však neuberá na šikovnosti. So svojimi parametrami si nájde miesto ako u amatérskych milovníkov práce s videom či fotkami, tak aj u profesionálov. Jediné, čo môže používateľov odradiť od jeho kúpy, je cena pohybujúca sa medzi 900 až 1000 eurami, avšak pre niekoho, kto si zarába prácou s médiami, nebude táto cifra až takým problémom.

Klady

 • IPS panel s 95 % DCI-P3/136 % sRGB pokrytím
 • KVM funkcionalita
 • HDR 600 certifikácia
 • OSD ovládateľné aj klávesnicou/myšou
 • funkcionalita zameraná na profesionálov

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

MSI Summit MS321UP

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 727,1 mm
 • Výška: 460,78 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 235 mm
 • Hmotnosť: 9700 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 950 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk