RECENZIA: Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor - Za málo peňazí veľa muziky?

RECENZIA: Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor - Za málo peňazí veľa muziky?

 

Od momentu, kedy sa celosvetovo známa spoločnosť Xiaomi rozhodla skúsiť preraziť aj na scéne s hernými monitormi už ubehlo pár rokov - debut sa datuje na 2019. Preto je možno trochu paradoxné, že až dnes vám máme možnosť ponúknuť test ich prvej lastovičky v rámci tohto strategicky dozaista rozumného kroku. Isté veci však potrebujú svoj čas a keďže Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor sa na našej scéne začal naplno distribuovať len nedávno, určite nám celé to časové posunutie dokážete odpustiť. Osobne som sa nemohol dočkať toho momentu, až mi kuriér dodá predmetnú vzorku (za čo aj touto formou ďakujem lokálnemu distribútorovi) a ja sa budem môcť pustiť do práce, ktorej výsledky si spoločne preberieme v nasledujúcich riadkoch.

Rozsah nastavenia pozície obrazovky je výborný

Xiaomi samozrejme dnes už vyrába všetko. Ich logo nájdete na telefónoch, kamerách, ryžovaroch, čističkách, vysávačoch, oblečení, a tak ďalej. Ide o spoločnosť so širokým ekosystémom a preto prínos v oblasti monitorov nebude žiadnym prekvapením ani pre ľudí, ktorí ich poznajú tak maximálne z reklamy na telefóny. Tak či onak, spomínaný panel prichádza na naše územie s uhlopriečkou veľkou 34 palcov a tak ako už napovedá samotný názov, ide o zakrivený a ultra široký panel (1500R). Cenovka sa momentálne pohybuje na hranici 500 eur, čo je u monitoru s Quad HD rozlíšením a obnovovacou frekvenciou 144 Hz dozaista atraktívna cenovka.

Než však v tomto smere pôjdeme hlbšie, poďme sa pozrieť na dizajn a veci s ním spojené. Xiaomi sa rozhodlo vytvoriť krásny, čierny, plne minimalistický monitor, osadený na pohyblivom ramene s horizontálnym i vertikálnym posunom. Monitor jednoducho vybalíte z (prekvapivo malej) krabice aj nainštalujete, zvládnete to bez akýchkoľvek ťažkostí. Na zadnej strane sa nachádza magnetmi uchytená plastová krytka s organizátorom kabeláže, tiahnuca sa priamo cez kovové rameno, ktoré samo o sebe nie je nijako široké a teda nezavadzia klávesnici, či myši používanej tesne pod hranou.

AMD FreeSync podpora

Pod krytkou nájdete 2x HDMI (2.0b), dva vstupy pre DisplayPort (1.4) a výstup určený pre slúchadlá – ich prístupnosť je štandardná a dajú sa nahmatať aj „naslepo“. Nie je asi nutné znovu opakovať, že výrobca v tomto hardvéri jasne cieli na frázu „cena verzus výkon“, pretože monitor označili ako najdostupnejší ultrawide variant a neponúkajú žiadnu formu HDR. Podtrhávajú to ostatne aj prémiovým spracovaním v rámci použitých materiálov a v nemalej miere aj tenkými rámikmi šasi. Ovládacia schéma v podobe piatich tlačidiel, pomocou ktorých môžete prepínať jednotlivé softvérové nastavenia, sa nachádza na zadnej strane a oceňujem svetelnú indikáciu o aktuálnom stave prístroja, na ktorú často lacnejšia zobrazovacia technika zabúda. Kto by chcel monitor inštalovať prostredníctvom VESA držiaku, nebude mať v tejto súvislosti s daným produktom taktiež žiadne problémy. Xiaomi v prípade obrazovky siahlo po zakrivenom VA od Samsungu a svojim majiteľom servíruje dnes čoraz hojnejšie využívaný pomer strán 21:9 s už spomínaným rozlíšením 3440 x 1440. Čo sa týka jasu, rozprávame sa o priemernom údaji 300 nitov, čo však v prostredí interiéru samozrejme bohato postačuje a v danej cenovej relácii by ste si v tomto smere mohli sotva priať niečo lepšie.

Odozva na úrovni prijateľných 4 ms

Povrch obrazovky je matný a tak zásah od slnečných lúčov neznamená automaticky problém. Už v základnom nastavení sa panel dodáva ako hotový produkt, vhodný nielen na hranie, ale, vďaka svojim proporciám palcov a celkového pomeru, aj na kancelársku prácu. Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor som postupne skúšal prepojiť s výkonným notebookom, ako aj nemenej schopným desktopom. Čo sa týka DP rozhrania, všetko bežalo ako švajčiarske hodinky, nebola dokonca nutná ani kalibrácia obrazu a hĺbkové ladenie. Čakajú vás krásne, vyvážené farby a vysoký kontrast bez rušenia – palec hore za konštantné podsvietenie bez známok výkyvu. Kto by uvažoval o kúpe tohto konkrétneho zariadenia ako doplnku k domácej konzole, radšej by sa však mal obzrieť niekam inam.

Po spárovaní s PlayStation 5 a Xbox Series X cez HDMI nebolo možné dosiahnuť viac než Full HD obraz. Xiaomi jednoducho s týmto konkrétnym panelom cieli výhradne na PC scénu. Ja už viac ako rok v kancelárii naplno používam „veľrybiu plutvu“, čo je moje interné pomenovanie 49 palcového monitoru od Samsungu s pomerom 32:9 a preto viem doceniť kancelárske využitie širokých, zakrivených obrazoviek. Kúpou monitoru od Xiaomi môže vaša práca na internete (aj mimo neho) zažiť razantný skok a ušetríte si tak stovky kliknutí na nové záložky, či neustále prepínanie okien – o výhodách celistvosti prezeraného obsahu ste už dozaista počuli. Škoda len, že sa panel nedá otočiť vertikálne.

Dobrý aj na Netflix

Ak sa rozhodnete spustiť nejakú stream službu formátu Netflix a pochopiteľne budete musieť prejsť do pomeru 16:9, monitor na základe svojich už vyššie vymenovaných predností zvláda viac ako príjemne zhmotniť váš obľúbený film alebo seriál – animovaná Castlevania to v mojom teste doslova krvavo odkývala. Avšak až pri hrách s možnosťou využitia vyššieho snímkovania dostáva kúpa predmetného hardvéru ten správny význam. Zvlášť, ak daný softvér dokáže využiť veľkosť samotného panelu. Jediné negatívum v súvislosti s používaním na PC ostáva v absencii HDR, ktoré by výrobca dozaista do svojho prvého herného monitora dokázal dať, avšak to by sme sa teraz nerozprávali o jednom z najlepších panelov v danej cenovej relácii.

Naše hodnotenie

Komplexný herný monitor, vhodný aj na kancelársku prácu.

Klady

  • prémiový dizajn
  • 144 Hz
  • výborné nastavenie už v základe
  • cena

Zápory

  • bez HDR
  • nie je vhodný na konzoly

Informácie o produkte

Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor

  • Kategória: Monitory
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 500 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Xiaomi

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk