RECENZIA: Sennheiser HD 350BT - Niekto tu tuším poriadne šetril

RECENZIA: Sennheiser HD 350BT - Niekto tu tuším poriadne šetril

 

Z továrne nemeckej spoločnosti Sennheiser už za dobu jej viac než sedemdesiat ročnej existencie vyšiel vláčik preplnený audio technikou, z ktorej posledné vagóny sa vám snažíme mapovať aj prostredníctvom našich testov. Aktuálne sa v tejto súvislosti dostali mne osobne do rúk bezdrôtové slúchadlá s označením HD 350BT, svojou cenou spadajúce skôr do nižšej triedy. Aj keď daný model sa na trhu pohybuje už takmer dva roky, jeho predaj je stále aktuálny a preto určite nebudete mať nič proti, ak sa o kvalitách týchto slúchadiel porozprávame trocha viacej. Ostatne, v súčasnosti sú stále v procese takzvané povianočné výpredaje, a preto nie je nikdy na škodu mať prehľad, čo z ponúkanej elektroniky stojí za vaše peniaze a čo si naopak nezaslúži ani len vašu pozornosť.

Absencia ANC nemusí byť problém

Predne by bolo určite dobré spomenúť skutočnosť, že aj keď som ja sám slúchadlá HD 350BT zaradil do tej lacnejšej kategórie, výrobca v ich prípade sľubuje zvuk porovnateľný s prémiovými modelmi, avšak pochopiteľne ochudobnený o niektoré funkcie a predovšetkým o výber tých najkvalitnejších materiálov. A posledná menovaná skutočnosť vám doslova buchne do očí už pri prvom rozbalení, keďže hlavový most je zo svojej vnútornej strany, to je tá ktorá sa opiera priamo o hlavu, vystlaný neuveriteľne tenkou vrstvou peny. K dopadom takéhoto konštrukčného rozhodnutia vám ale poviem viac až o pár riadkov nižšie. Začnime predovšetkým opisom dizajnu ako takého. Sennheiser v tomto prípade ponúka dve farebné prevedenia (čierna a biela) z čoho mne, ako vidíte na priloženej fotodokumentácii, zaslali na test celkom sympatickú čiernu. Na prvý dotyk tu jasne absentuje akýkoľvek pocit prémiového produktu, keďže celé šasi je zmesou plastu, gumy a koženky. Cez to všetko oceňujem minimalistický dizajn, ako aj konštrukčnú možnosť poskladania, na základe čoho sa so slúchadlami oveľa lepšie cestuje. Za predpokladu, že sa ako tak orientujete v tom nekonečnom portfóliu bezdrôtových slúchadiel v tomto texte už neraz spomínaného nemeckého výrobcu, určite vám samotné spracovanie verzie HD 350BT môže pripomenúť jeho staršie modely. Plast, z ktorého sú vyrobené neprešiel žiadnou povrchovou úpravou, a tak je na dotyk jasnou indíciou k cenovej hladine pohybujúcej sa výrazne pod sto euro. Všetko zlé je ale na niečo dobré a na základe vymenovaných materiálov je celková váha len 238 gramov, čo je u uzatvorenej konštrukcie s plnohodnotnými mušľami a 32mm meničmi dozaista dobrý údaj. To by však nesmel byť hlavový most tak tenký, minimálne v prípade kontaktnej hrany. Pri dlhšom nosení som totižto doslova cítil tlak z vrchnej časti a keďže sám nemám na hlave takmer žiadne vlasy, v tomto koncepčnom spracovaní evidentne nebudem cieľová skupina radiaca sa medzi spokojných zákazníkov. Treba však dodať, že efekt pohodlia nie je v prípade samotných mušlí nijako narúšaný, a ak by som mal na hlave čiapku alebo aspoň nejaké vlasy, asi by som v tejto sekcii nebol až tak kritický. Keďže ale nebudem jediný plešatý človek na Slovensku a v Čechách, považujem kvalitu spracovania vrchnej časti konštrukcie za nízku a problematickú.

Skladacia konštrukcia poteší

Náušníky síce výrobca nevystlal pamäťovou penou ale cez to všetko je reakcia výplne pružná a koženka obopínajúca tradičný oválny tvar samotných mušlí vám uši nijako nepodráždi. Inkriminovaný hlavový most netlačí obe strany k ušiam nejako razantne, ale cez to všetko tu môžeme hovoriť o slušnom pasívnom odhlučnení ruchov z okolia. Keďže test slúchadiel prebiehal počas zimy a vonku sa úroveň teplomera bežne dostávala do mínusových hodnôt, ocenil som istú úroveň tepla, ktorú klapky na uši dokázali vyprodukovať sami o sebe. Toto sezónne pozitívum sa však môže obrátiť vo váš neprospech v momente, keď sa vonku výrazne oteplí, alebo v situáciách, kedy máte slúchadlá nasadené v dobre vykurovanej miestnosti – môže nastať efekt potenia uší. A ako je na tom interakcia?

Bluetooth slúchadlá Sennheiser majú celú ovládaciu schému rozloženú na spodnej hrane pravej mušle. Okrem spínaču určeného na zapnutie a vypnutie tu máme párovacie tlačidlo pre BT, ako aj pružnú páčku obstarávajúcu korekciu hlasitosti a všetko to uzatvára interaktívne tlačidlo určené na prijatie alebo odmietnutie telefonického hovoru. Naučiť sa ovládanie na základe hmatu chce trocha praxe, ale nejde o nič komplikované – osobne som ocenil takmer nulovú možnosť nechceného stlačenia, ktorú však často produkujú skôr dotykové ovládače než tie fyzické. Na pravej strane sa potom nachádza USB-C port, prostredníctvom ktorého ste schopní akumulátor nabíjať aj v zrýchlenom režime. Celková výdrž presahuje výrobcom udávanú hranicu tridsiatich hodín a to výrazne – podarilo sa mi dostať na 35 hodín. Treba ale dodať, že prístroj nemá fyzický vstup pre 3.5 mm jack, a preto ho pri slabej batérii nemôžete využiť ako káblový headset či slúchadlá.

Frekvenčný rozsah 18 až 22 000 Hz

Vrátim sa teraz späť ku funkcii hovorov. HD 350BT má vstavaný mikrofón a ten dokáže obstojne prenášať váš hlas v pokoji interiérov ale akonáhle sa presuniete von, jeho schopnosť byť užitočným pomocníkom rapídne klesá. Monitorovanie hovoreného slova sa neustále bije s ruchmi v okolí a výsledok je na druhej strane linky reprodukovaný v dosť nešťastnej podobe. V danej cenovej relácii a v segmente, v akom sa tieto slúchadlá pohybujú, je to podľa môjho názoru problém. Naopak, čo sa mi páči, je napríklad užitočná funkcia informovania o aktuálnom stave batérie vždy v momente, keď prístroj zapínate a rovnako hlasová indícia v zmysle počtu prevádzkových hodín do úplného vypnutia prístroja. Bezdrôtové pripojene prostredníctvom technológie Bluetooth 5.0 v tomto prípade poberie aj kodeky aptX Low Latency, čím sa počas sledovania videí/filmov/seriálov nemusíte trápiť posunutým zvukovom voči video materiálu – tento aspekt som overoval pomerne často a všetko fungovalo na výbornú. Dosah slúchadiel voči zdroju signálu prekročil hranicu dvadsiatich metrov v tradičnom murovanom dome, aj keď toto je údaj silne individuálny, pretože ak by som slúchadlá testoval vonku a riskoval tak scenár, pri akom mi niekto ukradne mobil položený na kontajnery, určite by som nameral viacej (ako vidíte jeden suchý vtip som si predsa len neodpustil). Zariadenie je možné spárovať s aplikáciou Smart Control fungujúcou nie len cez Android ale aj iOS. V jej prípade sa však rozprávame o silne orezaných možnostiach čo do nastavenia slúchadiel, keďže tu nenájdete nič praktické, čo by vám pomohlo dostať funkčnosť na užitočnejšiu úroveň – vypnutie spätnej väzby, ktoré by zlepšilo kvalitu telefonovania, ani nehľadajte. Cez softvér nie je možné okrem chabého nastavenia ekvalizéra robiť nič iné, a aj samotná regulácia EQ je vlastne len akási povrchná krivka bez reálneho dopadu na prezentovaný zvuk.

Poďme sa teraz pozrieť na tú už v úvode spomínanú prémiovú kvalitu, ktorou sa Sennheiser v PR letákoch tak rád oháňa. Tam, kde konštrukčné limity bijú do očí a softvér neponúka žiadnu pestrosť, sa opis prezentovaného zvuku u týchto slúchadiel môže hrdo postaviť ako záchranca celého finálneho hodnotenia. Sennheiser jednoducho stále vie, ako sa reprodukuje zvuk a toho dôkazom je detailná a hutná porcia tónov, ktorá necháva značnú časť vyššie vymenovaných negatív aspoň na nejaký moment za sebou. Basová linka je síce nevýrazná, ale tá pestrosť stredných a nízkych tónov vám to hravo vynahradí – no aj tu záleží od povahy reprodukovaného zvuku. Výrobca možno preto účelovo ignoroval akékoľvek možnosti nastavenia cez aplikáciu, keďže ladenie poskytol sám už v základnej forme.

Sennheiser HD 350BT preto kupujte v prípade, ak chcete niečo kompaktné na prenos za ako tak prijateľnú sumu, avšak súčasne myslite na jeho niekoľko zásadných nedostatkov. Softvérové úpravy sú na bode mrazu, mikrofón v exteriéri nevyužiteľný a spätná väzba snímajúca okolité ruchy komplikuje telefonovanie aj v uzatvorených miestnostiach. Pre ľudí s minimálnou vlasovou pokrývkou sú navyše tieto slúchadlá pri dlhodobom nosení problémom, keďže spodná časť hlavového mosta je vyplnená len tenkou vrstvou peny.

Naše hodnotenie

Výrobca v tomto prípade prináša viac ako uspokojivý zvuk, avšak zvyšok je už menej povzbudivej povahy.

Klady

 • cena
 • kvalita zvuku
 • výdrž batérie
 • skladnosť

Zápory

 • hlavový most
 • aplikácia
 • mikrofón
 • spätná väzba

Informácie o produkte

Sennheiser HD 350BT 2022

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: 238 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 70 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sennheiser

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk