RECENZIA: SteelSeriees QcK Prism Cloth 3XL

RECENZIA: SteelSeriees QcK Prism Cloth 3XL

 

Je to už rok, čo sme sa tu spoločne stretli, prihováram sa teraz priamo vám, milovníkom pokrývok herných stolov všetkých druhov a veľkostí, aby sme si na naň spoločne vyložili klady a zápory akéhosi kráľa všetkých podložiek - asi by v tomto prípade sedel lepšie titul kráľovnej. Dánsky výrobca profesionálneho herného náradia totižto v tom čase uviedol na trh produkt QcK Prism Cloth a keďže ja sám sa riadim heslom: čím väčší, tým lepší, požiadal som distribútora o test tej vôbec najväčšej verzie a teda 5XL. Výsledky môjho bádania si môžete prečítať v samostatnom článku, avšak aby som zachoval istý punc investigatívnej žurnalistiky krútiacej sa okolo hier a hardvéru, rozhodol som sa onoho distribútora osloviť ešte raz a tentokrát siahnuť po trocha kompaktnejších rozmeroch.

S týmto slona neprikryjete

Ešte než sa dostaneme k meritu veci a vysvetlím vám, prečo som vlastne začal testovať znova to isté, zopakujeme si spoločne pár známych faktov. Rad QcK Prism je dostupný v celkovo piatich veľkostných rozmeroch, pričom všetko začína pri podložke na pivo a končí pri plachte na skrytie slona afrického (to bol prípad môjho minuloročného testu). Verzia 3XL je štylizovaná do rozmerov 1220 x 590 x 4 mm s tým, že ona hrúbka štyri milimetre je rovnaká samozrejme u všetkých ďalších veľkostí. Tam, kde na test 5XL verzie som musel siahnuť po rustikálnom stole vhodnom na hostinu pre dvadsať ľudí, je už o dva rady nižší veľkostný variant predsa len prístupnejším kamarátom.

Podložka je vyrobená z prémiových materiálov, spodná pogumovaná strana zabraňuje akémukoľvek pohybu po stole, pričom vrchná sa stará o prívetivé prostredie pre jazdu vašich myší. Rovnako tak vás priam láka položiť si na ňu ruky - luxusný a hebký efekt, na ktorý si zvyknete už pri prvom pohladení. Okraje lemuje nylónová trubica schopná viesť RGB osvetlenie, ktoré naopak vychádza z malej plastovej základne umiestnenej na ľavej strane - z nej samozrejme vychádza rovnako dostatočne dlhá USB kabeláž.

Ako sme na tom po roku?

Dizajnový aspekt s jemne vykrojenými okrajmi mi bol sympatický už v roku 2020 a nič sa na tom nezmenilo ani v súčasnosti, ale keďže som chcel akýsi priami súvis v prípadnej degradácie kvality, siahol som po objednávke takmer totožného produktu. Zaujímalo ma, ako sa po dvanástich mesiacoch intenzívneho používania celá podložka takzvane zosunula, ak vôbec, a či sú tam navonok badateľné rozdiely. Jedného krásneho rána, zatiaľ čo vonkajšia snehová pokrývka dosahovala výškovej úrovne pol deci ostrého alkoholu, sa pred kanceláriou zjavil podivne nahnevaný zamestnanec istej nemenovanej kuriérskej spoločnosti, aby mi s hundraním vložil do rúk netypicky tvarovaný balík - neviem, jeden by si myslel, že ten predvianočný zhon im prospieva.

Balenie, až na proporcie čo do hrúbky a dĺžky, bolo samozrejme identické ako pri 5XL verzii. Výrobca z dánska si jednoducho potrpí na kvalitu aj v tomto ohľade. Po rozvinutí a letmom priložení okrajov novotou páchnucej QcK k už len páchnucej QcK som nezbadal žiadne zásadné rozdiely. Dajme teraz bokom skutočnosť, že staršia verzia by potrebovala trocha vydrhnúť a zbaviť sa škvŕn z nápojov a iných vecí a sústreďme sa na okraje. V tomto smere môžeme hovoriť o kvalite 1:1.

Dvojzónové RGB osvetlenie môžete regulovať cez SteelSeriees softvér

Všetky švy držiace niť ovinutú okolo trubice zotrvali na svojom mieste. Spodná pogumovaná časť nevykazovala žiadny stupeň opotrebovania a čo je zaujímavé, tak ani samotný tvar sa nijako nezmenil. Prečo píšem, že sa nezmenil tvar? V minulosti som totižto už mal tú česť s párom takto orientovaných výrobkov a bolo pomerne vtipné sledovať, ako sa textilné vlákna pod tlakom rúk rozťahujú a z XL verzie sa stáva pomaly ale isto XXL verzia (ako keď som si raz natiahol uniformu hviezdnej flotily z detských čias na moje proporčne oveľa objemnejšie telo).

Efekt rozťahovania sa však v prípade SteelSeries QcK Prism Cloth nekoná – to je ostatne ďalší argument, prečo ostať tejto firme verný. Hodnotiť samotnú tkaninu a jej vlákna schopné nechať myš krásne sa kĺzať a súčasne neskresľovať prácu optických snímačov hardvéru by bolo asi už úplne zbytočné. Kvalita RGB osvetlenia ostala nemenná a opäť som si mohol prostredníctvom prehľadného softvéru skorigovať svetlá s ďalším príslušenstvom od SteelSeries, dokonca nastaviť aj druh oznámení prichádzajúcich cez Discord - užitočná a dozaista praktická funkcia. Čo ešte viac dodať? Celý princíp zapojenia sa nijako nezmenil, avšak ten, kto sa chce pohrať s nastavením podložky, nájde v už spomínanej aplikácii všetko potrebné.

Tak zase o rok?

Nie, nemyslím si, že bude nutné sa o rok zase vracať k tomu istému a hľadať čo i len minimálne rozdiely v kvalite vyššie opisovaných podložiek. SteelSeries QcK Prism totižto ponúka vysoký štandard, ktorý môže vo finále zraziť dolu len zlá údržba zo strany konzumenta (sem tam je nutné ten prach zotrieť mokrou handrou, rovnako nie je vhodné na podložkách tohto formátu organizovať zabíjačky, hostiny ani rituálne obety kilových balení čipsov). To, k čomu boli dané produkty určené, sú však schopné zvládať dlhodobo a ako ste čítali v texte vyššie, zvládajú to s gráciou a štýlom.

Naše hodnotenie

Kvalitná celoplošná podložka, na ktorú sa môžete spoľahnúť aj z dlhodobého hľadiska.

Klady

 • materiál
 • odolnosť
 • spoľahlivosť
 • RGB a softvér
 • ideálna pre vašu myš

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

SteelSeriees QcK Prism Cloth 3XL

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 1220 mm
 • Výška: 590 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 4 mm
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk