RECENZIA: SteelSeries Arctis 7P+ Wireless - Mám svoje biele obdobie

RECENZIA: SteelSeries Arctis 7P+ Wireless - Mám svoje biele obdobie

 

Posledné mesiace v mojom živote výrazne dominuje jedna jediná farba. Vídavam ju už od samého rána, kedy sediac v polospánku na toalete čučím na prasknutú dlaždičku a rovnako tak ju vidím v momente, keď otváram chladničku a nalievam mlieko do svojej obľúbenej šálky v tvare Kranga z TMNT. Tam to však ani náhodou nekončí. Biele svetlo je totižto deliacou čiarou medzi fatálnym pádom zo schodov a úspešným opustením budovy. Bielou nám cestári naznačujú, kde je stred vozovky, no a kde by sme dnes boli bez dokonalo bielych zubov, umelo dosadených do úst skrachovanej herečky z billboardu odkazujúceho na ďalší ekvivalent Ponziho schémy. Čo tam mám ďalej? Po bielej môžete siahnuť aj pri kúpe auta - väčšinou preto, že chcete ušetriť, a plné hrste bielej si užívate aj pri každej návšteve nemocnice. Úvodnú vetu preto musím korigovať. Nejde vlastne o dominanciu bielej ako farby, ale o moje vlastné vnímanie jej prítomnosti vo veciach a udalostiach okolo. Je to len pár mesiacov, čo som si sám kúpil vozidlo v onej farbe – áno, Škót je voči mne štedrosť sama. Z neba na nás aktuálne padajú snehové vločky, next-gen konzola od SONY vyzerá ako vietnamský biely Wi-Fi router a moje svedomie ponorené do bielidla je po vytiahnutí šedé ako Dorian – na isté veci už proste nezaberajú ani chemikálie. Aby toho nebolo málo, dánsky výrobca profesionálneho herného náradia nesúceho logo SteelSeries nedávno vydal špeciálnu verziu svojho vysoko kvalitného herného headsetu Arctis 7, a tak stačilo len letmé nazretie do ďalšej krabice od distribútora a do očí mi priam udrela... Veď vy už viete, čo príde.

Rok od vydania systému PlayStation 5 máte konečne možnosť si zakúpiť plnohodnotnú náhradu za originálny PlayStation Pulse 3D headset určený nielen pre tento hardvér a okúsiť tak oveľa vyššiu kvalitu bez limitov, čo do funkčnosti. Aj napriek môjmu, opäť trochu neštandardnému úvodu, musím kontext s bielou farbou uviesť na pravú mieru. SteelSeries Arctis 7P+ Wireless je dostupný v dvoch verziách a okrem vyššie toľkokrát spomenutej bielej máte možnosť si vybrať jej čierny protiklad. Cena stanovená na hranici dvesto eur dáva sama o sebe predzvesť prémiových nárokov, avšak nepredbiehajme a nechajme vaše konto ešte trochu odpočívať. Dáme si krátku retrospektívu. V roku 2020 prišiel SteelSeries s nápadom vyrobiť duo next-gen headsetov pre Xbox (7X) a PlayStation (7P), s tým, že už vtedy chceli tieto dve zariadenia doviesť do dokonalosti. Ako sa však vraví, dokonalosť je vec relatívna, obzvlášť v segmente neustále sa vyvíjajúcich technológií, a tak tu máme začiatok roka 2022 a Arctis 7P dostáva prívlastok Plus, rovnako tak ako jeho konkurenčný kolega. Mal som možnosť testovať bielu verziu pre PS5/PS4 s tým, že v prípade päťky sa rozprávame o podpore 3D zvuku. Medzi ďalšie novinky však spadá toľko žiadaná vyššia výdrž batérie, ako aj rýchlo nabíjanie prostredníctvom modernejšieho USB rozhrania.

V prvom rade pohodlie

Ak je jedna vec, čo súhrne definuje rad headsetov Arctis, tak je to rozhodne vysoký aspekt pohodlia. Kovový hlavový most s elastickou kladkou zabraňujúcou pevným častiam opierať sa o vaše telo sa v kombinácii so super jemnými krytmi nosníkov mušlí postarajú o odbúranie akýchkoľvek nepríjemných pocitov počas celodenného nosenia. Výrobca tu nešetrí na ničom. Výber materiálov podlieha prísnym normám a všetky mechanické časti, či už ide o otočné kĺby mušlí alebo samotný hlavový most sú na vysokej úrovni.

Jediné, čo by som možno videl radšej, je výmena klasických spínačov tlačidiel za dotykové ovládanie a rovnako tak nemusí byť úplne každému pochuti ovládanie hlasitosti a zmiešavanie zvuku z hry a z mikrofónu pomocou kolieska. Novinkou je možnosť nabíjať prístroj cez USB-C, čo podľa môjho názoru malo byť samozrejmosťou už vo verzii určenej pre rok 2020, avšak nebudeme to ďalej rozvádzať. Mikrofón sa aj naďalej zasúva priamo do mušle a má na sebe LED indikátor o stlmení snímania, či naopak, funkcie priameho zberu hlasu. Celý systém skrytia mikrofónu do šasi slúchadiel je praktický v tom zmysle, že keď sa rozhodnete headset pripojiť k mobilnému telefónu a vyraziť si von s pesničkou na perách, nebudete vyzerať ako pilot stíhačky s amnéziou. A ak už spomínam kompatibilitu s ďalšími prístrojmi, určite je nutné uviesť, za akých podmienok. Párovanie tu prebieha na základe 2,4 GHz USB kľúča v podlhovastom dizajne, ktorým môžete Arctis 7P+ previazať s PC, PS4, PS5, Nintendo Switch, či práve mobilným telefónom alebo tabletom. Využiteľnosť je vysoká a navyše kvalita zvuku nie je na základe aplikácie spomínaného kľúča nijako degradovaná.

Medzi ďalšiu novinku spadá navýšenie kapacity batérie. Pôvodná verzia ponúkala výdrž na hranici jedného celého dňa, čo bolo samo o sebe viac než dosť, avšak po novom to výrobcovia navýšili na úžasných 30 hodín, preto v tomto ohľade nemáte pred kúpou prečo váhať. Medzi funkcionalitu bolo zahrnuté aj zrýchlené nabíjanie, vďaka čomu dokážete už po 15 minútach dostať výdrž slúchadiel na celé 3 hodiny. Nastal čas začať riešiť jednu z hlavných predností 7P+ verzie a tou je, ako dobre viete využiť 3D zvuk s konzolou PlayStation 5. Táto technológia bola jednou z veľkých predností spomínanej platformy už počas jej uvedenia na trh, avšak jej striktná reprodukcia len prostredníctvom headsetu ju nedokázala dostatočne pretlačiť medzi všetkých majiteľov PS5 (nie každý chcel investovať ďalších 100 eur do headsetu). Aj keď môžeme o 3D zvuku čiastočne polemizovať, drvivá väčšina AAA hier na PlayStation 5, respektíve veľké exkluzivity, ponúka v súvislosti s 3D audiom jedinečný priestor na krásne zážitky. V tejto súvislosti som 7P+ otestoval prostredníctvom projektu Ghost of Tsushima, kde bolo krásne badať žijúcu prírodu a jej reakcie na moje kroky a rovnako ohromujúco pôsobili aj výbuchy v akčnej plošinovke Ratchet & Clank: Rift Apart. Takže áno, akokoľvek vám dnešné PR slogany o nových funkciách nemusia automaticky prehovárať do duše a považujete ich za klamlivé, v prípade 3D zvuku by som vám odporúčal si ho minimálne niekde vyskúšať a porovnať ten rozdiel. Navyše, prostredníctvom softvéru SteelSeries ste schopní si Arctis 7P+ nakonfigurovať k vami preferovanej dokonalosti a všetko tak uložiť priamo do profilu slúchadiel – toto je ďalšou veľkou prednosťou rokmi prevereného dánskeho výrobcu.

Mikrofón je v poriadku

Ťažko sa mi na predmetnej testovacej vzorke hľadali nejaké vyložené negatíva. Výsuvný mikrofón považujem za praktickú vec a oveľa lepšiu než v prípade verzií, kde máte možnosť mikrofón oddeliť od tela. Jeho kvalita počas snímania hlasu (100 - 6 500 Hz – 220 Ohm) sa nijako nemení od starších verzií Arctis a tak môžeme rovnako hovoriť o štandarde, ktorý u produktu v hodnote dvesto eur tak nejako očakávate, hoci by ste možno túžili ešte po menšom zlepšení, avšak kvalita je dostačujúca.

Menšie výhrady som mal práve k plastovým spínačom na tele mušlí, ktoré sa časom vedia trochu znehodnotiť a v súvislosti s tankovaním energie by som rád konečne u SteelSeries videl invenciu v podobe bezdrôtového nabíjania. Všetko ostatné je však na úrovni prémiovej kvality a špeciálne v súvislosti s využitím po boku konzoly PlayStation 5, pre ktorú bola nová verzia Arctis 7P+ dizajnovo prispôsobená. Biela je v tomto prípade jednoducho znakom luxusu, aj keď vám to možno z úvodu práve sa končiacej recenzie nebolo hneď jasné. Mám biele obdobie. Som v karanténe, vonku sneží a ešte teraz cítim tú bielu tyčinku, čo mi medik zasunul cez nos až niekam do žalúdku.

Naše hodnotenie

Zabudnite na originálny SONY headset a k svojej PS5 si kúpte Arctis 7P+.

Klady

  • dizajn
  • 3D audio
  • softvérová podpora
  • pohodlie
  • batéria

Zápory

  • plastové spínače

Informácie o produkte

SteelSeries Arctis 7P+ Wireless

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Farba: biela
  • Orientačná cena: 200 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk