RECENZIA: Fractal Design Lumen S36 RGB - Výnimočne účinný, no stále nie dokonalý

RECENZIA: Fractal Design Lumen S36 RGB - Výnimočne účinný, no stále nie dokonalý

 

Staršia, ale schopná rada chladiča Fractal Design Celsius je v obchodoch stále dostupná, no aj po viacerých vylepšeniach je presne to, čo napovedá prvé slovo tejto recenzie. Stará. Nie je preto prekvapením, že si pripravili novinku, respektíve trojicu noviniek spojených slovíčkom “Lumen”. Celsius a Celsius+ chladiče totiž ponúkali nadmieru šikovný dizajn, kvalitné prevedenie a ako sme si mali možnosť aj sami vyskúšať, veľmi dobré schopnosti chladenia. Na dnešnú dobu však ich výzor mierne pokrivkáva. Fractal Design síce nepriniesol odpoveď na niektoré konkurenčné kúsky, ponúkajúce nekonečné zrkadlá s podsvietením alebo rovno LCD panely zabudované do hlavy chladiča, no nový smer, ktorým sa Lumen uberá, určite ulahodí nejednému oku.

Spoločnosť Fractal Design je známa najmä svojím minimalistickým dizajnom a možno až miernou averziou voči prehnanému používaniu RGB podsvietenia na komponentoch.

Pokrok nezastavíš, a aj keď väčšina hráčov RGB k životu nepotrebuje, radi využijú možnosť zapnúť si ho. Chladiče z rady Lumen prinášajú nový, elegantný ale stále silný hráčsky štýl.

Obal a jeho obsah

Fractal Design = jednoduché balenie s minimalistickým dizajnom v kombinácii bielej a čiernej, s veľkým obrázkom samotnej pumpy a radiátora na prednej strane. Na obale nemôžu chýbať všetky základné informácie, napr. rozmery radiátora či podporované procesory, no inak nad balením netreba strácať čas a je lepšie sa hneď vrhnúť do odhaľovania toho, čo v sebe ukrýva. Všetky spomínané komponenty sú bezpečne uložené v kolíske z recyklovaného kartónu. Okrem toho sa v balení nachádza manuál a brožúrka s právnymi informáciami, vrecká so skrutkami, zadný držiak pre matičné dosky s Intel procesormi a úchyt pre AMD procesory.

Samozrejmosťou je tiež trojica Aspect 12 RGB PWM ventilátorov, vďaka ktorým sa rozžiari nielen hlava chladiča, ale aj radiátor. Dostupná je tiež verzia bez RGB, v ktorej sa nachádzajú „bežné“ FD Dynamic X2 GP-14 PWM ventilátory v celočiernom prevedení, pokiaľ si na ne až tak nepotrpíte.

Prvé dojmy a spracovanie

Tak, ako aj pri iných výrobkoch značky Fractal Design, aj tu bolo hneď pri vybaľovaní jasné, že ide o kvalitný kúsok. Nové Aspect ventilátory sľubujú chladiť ešte lepšie, ako doteraz používané Prisma kúsky a prevedenie podsvietenia v podaní celých lopatiek (nie len kruhu dookola) sa bude vynímať v takmer akejkoľvek skrinke. Prevedenie chladiča je na prvý pohľad kvalitné a premyslené. Hadice s dĺžkou až 40 cm sú mierne hrubšie oproti lacnejšie spracovaným modelom, no dajú sa stále dobre ohýbať a hlavne sú aj kvalitne opletené.

Radiátor ponúka dĺžku 360 mm, hrúbku 27 mm a šírku 120 mm, čo v spojení so vcelku hustým rebrovaním pomôže s rýchlym odovzdávaním naakumulovaného tepla. Pumpa sa tentokrát neukrýva v hlave chladiča, ale je zakomponovaná do radiátora. Ten, kto pochybuje o jej umiestnení, by mal myslieť na fakt, že sa takmer celá ukryje za stred ventilátora, takže nezaberá priveľa použiteľného rebrovania. Hlava chladiča ponúka vrchný kryt otáčateľný o 360° po 90° intervaloch, vďaka čomu bude možné toto chladenie nainštalovať v akejkoľvek konfigurácii. Kryt je mierne priesvitný a jemne zafarbený do medených odtieňov, po zapnutí LED diód žiari čisto vybranými farbami. Celkovo sa mi dizajn Lumen-u pozdáva, hoci nejde o žiadneho priekopníka.

Vylepšenia a (žiadny) softvér

Okrem pumpy zabudovanej do radiátora, otočného krytu na hlave chladiča a RGB ventilátorov neponúka Lumen takmer žiadnu bonusovú funkcionalitu. Pokiaľ chcete ovládať ARGB podsvietenie, musíte tak urobiť cez softvér na matičnej doske alebo kompatibilný ovládač. Pri zmene pumpy a ventilátorov sa treba spoľahnúť na softvér/hardvér tretích strán. Čo mi na Lumen S36 RGB mierne chýbalo oproti Celsius+ chladičom je absencia HUB-u, ktorý sa na modeloch nachádzal priamo na radiátore a vďaka ktorému bol manažment káblov naozaj jednoduchý. Ešte jedna vec ma na nich zamrzela. Pri použití úchytov na AMD platformu skrutky takmer dokonale zakrývajú dierku na hlave chladiča, do ktorej patria káble ovládajúce jej podsvietenie. Pred inštaláciou na dosku určite odporúčam tento káblik zapojiť, inak s ním budete bojovať ako ja niekoľko desiatok minút – dostanete ho tam iba v krkolomných uhloch.

Testovanie a namerané hodnoty

Nový Lumen S36 RGB dorazil do testovacieho počítača len chvíľu po jeho vylepšení, keď grafickú kartu Aorus RTX 2080 XTREME 8G vystriedalo delo s menom Gigabyte RTX 3080 Ti VISION OC 12G a asi dôležitejšie, už starší procesor AMD Ryzen 7 2700 nahradil Ryzen 7 5700G. Výsledky chladičov testovaných na predošlom hardvéri preto nie je možné používať na porovnávanie a v mnohých prípadoch ani replikovať, nakoľko sa drvivá väčšina vrátila výrobcom.

Pre porovnanie aspoň nateraz poslúži 240 mm verzia modelovej rady Kraken Z od spoločnosti NZXT. Časom sa tento zoznam určite rozrastie. Lumen S36 RGB bol otestovaný s termálnou pastou priamo od výroby (Kraken s aplikovanou pastou Arctic MX-4). Výsledky sú prezentované ako ΔT (Delta T), teda teplota CPU mínus izbová teplota, aby bolo možné porovnávať výsledky merané aj v teplejších mesiacoch. Hlučnosť bola meraná 1 meter od uzatvorenej skrinky.

Naše hodnotenie

Fractal Design Lumen S36 RGB je pri odstraňovaní tepla z procesoru naozaj šikovným spoločníkom. To je viditeľné na výsledkoch porovnania s menším 240 mm chladičom, aj pri rýchlej komparácii starších výsledkov Krakena na starom procesore a iných chladičov. Lumen je dizajnovo vcelku podarený, no podľa mňa mu chýba niečo navyše. Nepoteší ani mierne vyššou cenou, plus treba myslieť na tých pár maličkostí, ktoré sťažia život pri jeho inštalácii a používaní. Keby šlo čisto o výkon, odporúčam Lumen S36 RGB všetkými desiatimi, no ak vás zaujíma celková výkonnosť a spoľahlivosť, zoženiete ju aj lacnejšie. Pokiaľ vás však oslovil jeho dizajn, chybu s ním určite neurobíte.

Klady

 • na 360 mm chladič ide o veľmi dobrý výkon
 • kvalitné prevedenie
 • minimalistický dizajn
 • 5 ročná záruka od výrobcu
 • lacnejší variant aj bez RGB ventilátorov

Zápory

 • horšie riešený úchyt na AM4 platforme
 • menšia kompatibilita so skrinkami
 • prémiová cena

Informácie o produkte

Fractal Design Lumen S36 RGB

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 392 mm
 • Výška: 120 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus X570 Master
 • Procesor: AMD Ryzen 7 5700G
 • Pamäť: Kingston HyperX 3200 MHz 32 GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Lumen S36 RGB
 • Pevný disk: WD SN750 1 TB
 • Grafická karta: Gigabyte RTX 3080 Ti Vision OC 12G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2
Korekcia: Michaela Hudecová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk