RECENZIA: Nacon RIG 800LX V2 - Plnohodnotný konkurent k oficiálnym slúchadlám od Xboxu

RECENZIA: Nacon RIG 800LX V2 - Plnohodnotný konkurent k oficiálnym slúchadlám od Xboxu

 

Herné slúchadlá sú bezpochyby jedným z najdôležitejších prvkov každého hráča, ktorý sa usiluje o plnohodnotný zážitok z hrania, prípadne mu záleží na kvalitnej online komunikácii so svojimi kamarátmi. Ako sa doba posúva vpred, káblové príslušenstvá sa sťahujú do úzadia a bezdrôtové pomôcky sa stávajú pomaly ale isto populárnejšími. Určite je to aj vďaka narastajúcej kvalite týchto zariadení. Dôkaz o tom, že vás nezavádzam, predstavujú tieto slúchadlá určené pre zariadenia od Microsoftu. Svojím futuristickým spracovaním nikoho neurazia a výdržou batérie určite nesklamú ani jedného hráča zo zeleného tábora.

Príjemný vzhľad

Reč je o hernom headsete pre poloprofesionálnych hráčov od firmy Nacon, ktorú niektorí čitatelia budú poznať pod menom Plantronics. Headset nesie názov RIG 800LX V2 a ide tak už o druhú verziu tohto zariadenia. Hneď na prvý pohľad je vidieť, že tu Nacon stavil na futuristický dizajn rovnako ako pri starších modeloch z rodiny headsetov RIG. Našťastie nie taký násilný, ako tomu býva pri lacných napodobeninách zo supermarketov za pár drobných, ale skôr taký sviežo hranatý, ktorý sa proste hodí na stojan do každej domácnosti. Čo ale tento look dokáže ponúknuť okrem vizuálu?

RIG 800LX V2 prichádzajú opäť so svojským systémom predlžovania slúchadiel pre rôzne veľkosti hlavy. Reč je o systéme troch dier na držiaku pri oboch mušliach. Keď chcete zmeniť veľkosť, musíte mušľu vytiahnuť z diery a opäť vopchať do ďalšej podľa požadovanej veľkosti. V jednoduchosti by sa to dalo prirovnať k podobnému systému, ako majú opasky, no viac ťažkopádnemu. Pre svoju interpretáciu tohto „nadčasového“ dizajnu sa Nacon rozhodol pre plastové prevedenie. Aj keď vďaka tomu headset pôsobí trochu krehko, napomáha to celkovému dojmu, že skoro nič neváži.

Konektivita a spoľahlivosť v jednom

Hneď prvá prekvapivá vec bola, že slúchadlá sa bez akýchkoľvek problémov dokázali spárovať s mojím Xboxom a rovnako aj notebookom. Poďakovať za to môžeme hlavne externému BT receiveru, ktorý je pribalený v krabici s headsetom – našťastie nie je iba vo forme USB kľúča. Teda aspoň pre mňa našťastie, pretože niekto oceňuje práve kompaktnosť. Ja som rád za to, že receiver je na asi metrovom kábli a mohol som si ho tak vytiahnuť spoza televízora dopredu bez toho, aby sa mi z Xboxu vytiahol alebo ešte horšie, začal mi ťahať so sebou konzolu.

Ďalšia vec je kvalita prenosu cez BT. Nebudem vás asi zaťažovať úplnými detailmi pomocou čísel a napíšem, že slúchadlá sa mi za celý mesiac ani raz neodpojili od zariadenia a to ani po tom, čo som s nimi chodil do iných miestností v byte (či už za zavreté dvere alebo rovno dve steny). Zvuk z konzoly mi naďalej išiel do slúchadiel a ja som nezaznamenal žiadnu stratu kvality. Ako na tom je ale výdrž batérie pri tak častom využívaní? Bohužiaľ musím napísať, že mesiac asi nie je dostatočne dlhá doba na otestovanie takej kapacity, akú ponúka tento headset. Pri úplnom nabití vydrží niečo cez 24 hodín nepretržitého používania, ale to je niečo, čo asi človek s normálnym životom nemá ako plnohodnotne využiť. Ja som tak slúchadlá za celý mesiac nabíjal asi len trikrát a fungoval som bez akýchkoľvek obmedzení.

Zvuk je naozaj stavaný na hranie

Pri otázke zvuku budem úprimný. Za také peniaze, aké zaplatíte za tento headset, som čakal možno niečo lepšie. Nechcem napísať, že pri hraní by sa jednalo o nekvalitný zvuk, ale pri všetkom ostatnom to bolo také „neslané“. Na hudbu som už za niekoľko minút radšej použil môj domáci headset.

Čo ale dokáže naozaj zvýšiť kvalitu zvuku je podpora Dolby Atmos a jeho pribalená aktivácia v krabici. Vďaka priestorovému zvuku, ktorý s tým dosiahnete, budete v hre naozaj počuť kroky svojich nepriateľov s úplnou presnosťou.
Ďalšia vec je mikrofón. Ten je odnímateľný a pri zaklapnutí sa automaticky vypína. Jeho zvuk nemôžem zhodnotiť veľmi pozitívne, aj keď má v sebe integrované potlačovanie šumu. Stále sa jedná o mikrofón v headsete a to býva často kameň úrazu pri každých nie high-endových slúchadlách. Jeho zvuk mi príde dosť plechový a nevýrazný. Mimochodom, nahrávku tohto mikrofónu si môžete vypočuť na našej stránke Gamesite.sk, kde sme s ním nahrávali 107. časť nášho pravidelného podcastu.

Posledná vec je ešte ovládanie priamo na ľavej mušli. Klasicky tam nájdete ovládanie hlasitosti, balansovanie zvuku medzi hrou a zvukom z voice chatu ale aj prepínač pre spárovanie, ktorým sa rovnako slúchadlá aj vypínajú. Na pravej mušli sa nachádza ešte tlačidlo na prepínanie medzi štyrmi prednastavenými módmi s rôznymi vyváženiami ekvalizéru.

Naše hodnotenie

Nacon RIG 800LX V2 je vcelku podarený headset. Cenovka začínajúca na 150€ mi príde trochu prehnaná a to z jedného jednoduchého dôvodu. Oficiálny bezdrôtový headset od Xboxu sa predáva za 2/3 ceny – príde mi rovnako kvalitný a dizajnovo bližší konzole, pre ktorú sú vytvorené.

Klady

 • dosah BT je na domáce použitie bezchybný
 • ľahké
 • súčasťou balenia je aktivačný kód pre Dolby Atmos

Zápory

 • vyššia cena
 • plastové prevedenie
 • plechový zvuk mikrofónu

Informácie o produkte

Nacon RIG 800LX V2 2021

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: cca 300 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 149,99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Nacon

Zobraziť viac

Korekcia: Michaela Hudecová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk