RECENZIA: Creative T60 - Majú ešte 2.0-ky zmysel?

RECENZIA: Creative T60 - Majú ešte 2.0-ky zmysel?

 

V dnešnej dobe, v ktorej sa už slová ako soundbar pomaly udomácnili v slovníku slovenského pravopisu a keď si poriadny zvuk bez subwoofera v podstate ani nevieme predstaviť, uviedla spoločnosť Creative na trh veľmi „klasický“ produkt v podobe 2.0 reproduktorov s označením T60. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že éra takýchto produktov je už za nami, lenže inžinieri v Creative ich prispôsobili najnovším požiadavkám trhu a chcú nám dokázať, že „dva bodka nulkám“ ešte neodzvonilo. Sú totiž vybavené Bluetooth 5.0, majú zaujímavý surround systém, funkciu Noise Clean, funkciu Clear Dialog, ktorá zosilňuje hovorené slovo v hrách, filmoch a pri telefonovaní, a disponujú aj priamym vstupom na mikrofón i výstup na slúchadlá – skutočne rozumné riešenia.

Obal a jeho obsah

Reproduktory prichádzajú zabalené tradične v papierovej krabici. Okrem nich a produktovej dokumentácie balenie obsahuje ešte AC adaptér, AUX kábel, predlžovačku na AUX kábel, USB C na USB C kábel a redukciu z USB A na USB C. Zaujímavo riešený je práve napájací adaptér, má totiž vymeniteľné koncovky, pričom v balení sa nachádza koncovka ako pre európsky štandard, tak aj anglický.

Prvé dojmy a spracovanie

Reproduktory majú vzhľadom na svoje relatívne kompaktné rozmery 157x92x199 mm a to, že ich telo je vyrobené z tvrdého plastu, slušnú váhu 1,9 kg. Pravý reproduktor je dominantný, pretože obsahuje všetky ovládacie prvky a aj konektivitu. Na prednej strane sa nachádza potenciometer hlasitosti a tri tlačidlá, ktoré ovládajú viaceré funkcie. Tlačidlo zapnutia/vypnutia slúži tiež na výber zdrojového signálu a je dopĺňané farebnou LED diódou, ktorá používateľovi signalizuje, čo sa práve deje (svietenie červenej – zariadenie je vypnuté, svietenie fialovej – vstup USB, blikanie modrej – párovací mód Bluetooth, svietenie modrej – vstup z pripojeného Bluetooth zariadenia, svietenie azúrovej – vstup cez AUX). Stredné tlačidlo na prednom ovládacom paneli má na starosti zapínanie a vypínanie funkcie Surround, čo je simulácia priestorového zvuku.

T60-ky majú na zadnej strane slúchadlový výstup, podržanie stredného tlačidla funguje ako prepínač signálu a určuje, či majú hrať slúchadlá, alebo reproduktory. Pravé tlačidlo na prednom ovládacom paneli ovláda funkciu Clear Dialog. Na zadnej strane reproduktora sa nachádza podobný výduch, aký mávajú subwoofery, a panel konektivity. Cez tento 3,5 mm jack sa pripájajú slúchadlá, ďalej mikrofón, USB C zariadenie, 3,5 mm AUX kábel, ľavý reproduktor a napájanie. Dizajn týchto reproduktorov je veľmi vydarený, optický prejav na stole pôsobí vyvážene a mierne – nekričia, ani sa nestratia, na pracovnom stole vyzerajú vyslovene dobre. Veľmi elegantný dojem a tiež pocit prémiového produktu v nás zanechala membrána reproduktora, ktorá má nádhernú jemne zlatistú farbu.

Používanie

Z hľadiska funkčnosti toho tieto reproduktory ponúkajú celkom veľa. Funkcionalita počas hlasovej komunikácie je prakticky rovnaká, ako sme zvyknutí pri malej USB zvukovke Creative Play! 4. Používateľ si cez aplikáciu Creative vie nastaviť funkciu NoiseClean - citlivosť vstupného signálu a filtrovanie nežiaducich zvukov obojstranne (aj na vstupe od používateľa, aj na vstupe u ostatných účastníkov komunikácie) - a VoiceDetect, čo je automatické vypínanie mikrofónu, keď nerozprávame. Funkcia Clear Dialog zasa zvýrazní hovorené slovo pri podcastoch, filmoch či videách. Táto je aktivovaná pravým tlačidlom na prednej strane reproduktora, o jej stave nás informuje biela LED dióda nad tlačidlom.

Najzaujímavejšou funkciou pre zvuk je však Surround mód. Zvukový prejav týchto reproduktorov bez jeho zapnutia je, žiaľ, veľmi priemerný, zvuk je totiž príliš umelý vo všetkých frekvenčných pásmach. Poslucháč síce cíti tlak z prednej časti reproduktorov a aj zozadu, kde sa nachádza basový výduch, avšak zvuk znie neprirodzene, akoby boli reproduktory umiestnené za nejakou prekážkou, ktorá ho utlmuje. Zvuk nám pripadal veľmi komprimovane. Dokonca aj pri prehrávaní súboru FLAC má poslucháč pocit, akoby počúval 128 kbps mp3-ku. Zapnutím Surroundu sa zvuk veľmi zlepší a reproduktory doslova „ožijú“, stále však nedosahujú kvalít lepšieho soundbaru, resp. iného audio zariadenia. Náš náročný testovací playlist T60-ky teda absolvovali a dosiahli priemerný výsledok. Chýba im teda subwoofer? Tlak zo zadnej strany majú naozaj pekný a basy sú dostatočne výrazné, avšak veľmi umelé. Z hľadiska výkonu im teda určite nechýba, avšak subwoofer by basy dokázal reprodukovať oveľa prirodzenejšie, čo by kvalitu zvuku posunulo o niekoľko úrovní vyššie.

Naše hodnotenie

Creative T60 sú 2.0 reproduktory, ktoré z hľadiska funkčnosti ponúkajú všetko, čo používateľ v aktuálnej dobe potrebuje. Zo zvukovej stránky sme však neboli nadšení, keďže zvuk je umelý a nevyvážený. Pre nenáročných poslucháčov ale dokážu odviesť vynikajúcu službu.

Klady

  • dizajn
  • funkcionalita

Zápory

  • priemerný zvukový prejav
  • regulátor hlasitosti by mohol byť podsvietený

Informácie o produkte

Creative T60 2021

  • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
  • Hmotnosť: 1900 g
  • Orientačná cena: 85 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk