RECENZIA: SteelSeries Aerox 3 Wireless 2022 - Toto som už niekde videl

RECENZIA: SteelSeries Aerox 3 Wireless 2022 - Toto som už niekde videl

 

SteelSeries, dánsky a celosvetovo populárny výrobca herného náradia určeného nielen pre profesionálov, sa nedávno rozhodol zreštaurovať svoje najpredávanejšie časti inak nesmierne bohatého portfólia. Výsledkom sa stala nová verzia bezdrôtovej myši (dostupná je aj káblová verzia) Aerox 3, o kvalitách ktorej sme si hovorili začiatkom práve končiaceho roka. V čom je edícia 2022 nová a oplatí sa do nej investovať aj v prípade, ak už máte doma pôvodný model? Na tieto otázky vám poskytne odpoveď nasledujúci súhrn mojich dojmov z nej.

Najskôr by som rád uviedol, že tých rozdielov je navonok skutočne extrémne málo a stačí už, aby ste si k sebe prirovnali balenia oboch modelov a sotva sa budete vedieť plne zorientovať. Jasne svietiaca oranžová farba, ktorá lemuje vnútri uložený obsah, vo mne bude už asi navždy evokovať čiernu skrinku z lietadla, v každom prípade - po jej otvorení na vás okrem myši samotnej vypadne aj kompletná kabeláž. Tá zahŕňa takmer dva metre dlhý, plne pletený a krásne ohybný USB-C kábel – v tomto smere je SteelSeries vždy jasnou zárukou kvality. Keď sa bližšie pozrieme na dizajn ako taký, ako píšem už vyššie, model 2022 by ste od toho staršieho sotva rozoznali. Prím tu aj naďalej hrá dierkované šasi s otvormi v tvare malých diamantov, ktoré v súvislosti s transparentnými ABS krytmi na oboch stranách zaručujú nízku váhu a oveľa lepšiu manipuláciu pri hraní a pracovaní. Po stránke dizajnu sa rozprávame o väčšom príklone k využívaniu v oboch rukách (okrem postranných spínačov permanentne uložených na ľavej strane), keďže myš je symetrickej povahy. Ak ste teda ľavák, nemusíte sa automaticky báť investovať tých sto eur do aktuálnej alebo staršej verzie, v tomto smere sú totožné.

Softvérom si výrazne pomôžete

K dispozícii máte šesť programovateľných tlačidiel vrátane priamej regulácie CPI a chirurgicky presného rolovacieho kolieska, s ktorým je radosť posúvať tie každodenné správy plné zúfalstva (indikácia irónie bola aktivovaná). Veľkostne je myš vhodná do proporčne stredných dlaní, ale keďže ja sám mám podstatne väčšie lopaty, zaujímalo ma, ako na tom budem s pocitmi počas celodenného používania. Keďže produkt váži len 68 gramov a na spodnej strane má extrémne kvalitné a takmer celoplošné teflónové plochy z PTFE (novinka oproti staršej verzii), po ploche stola sa kĺže ako s namydleným zadkom a aj preto som po dlhšom hraní nepociťoval nič negatívne. Toto je dozaista jeden zo zásadných argumentov, prečo uvažovať o investícii do 2022 formátu.

Bez zmeny, naopak, ostala certifikácia odolnosti IP54, ktorá v sebe zahŕňa prach, vodu, zvieracie chlpy, dokonca aj olej a iné sorty špiny. S ohľadom na čiastočne otvorené šasi je tento druh ochrany na mieste, veď si len spomeňte, čo sa vám už po krátkom čase nahromadí na stole a čo rozhodne nechcete, aby vám zničilo drahé herné náradie. Uvedenou ochranou disponujú aj úplne nové mechanické spínače Golden Micro, z ktorých som mal viac ako dobrý pocit – vydržať by mali osemdesiat miliónov kliknutí. Počas testu sa mi ani raz nestalo, že by som vyprodukoval nechcené dvojité kliknutie a rovnako tak som počas intenzívneho online boja nemal na koho zvaľovať slabé výsledky, samozrejme, okrem seba samého. A ako SteelSeries Aerox 3 Wireless 2022 pripojíte k jednotlivým zariadeniam? Opäť máte možnosť využívať na prácu Bluetooth a na hranie malým kľúčom realizované bezdrôtové pripojenie s označením Quantum 2.0. Spoľahlivosť oboch foriem je na vysokej úrovni a zhoduje sa s predchádzajúcim modelom danej myši.

Samozrejmosťou je prostredníctvom softvéru regulovateľné RGB osvetlenie a súčasne aj programovanie šestice tlačidiel. Mňa však zaujímalo predovšetkým to, ako bude šasi ochkať a aukať pri drsnejšej manipulácii, ktorá je počas hrania častým scenárom. Tvrdený plast v tomto smere odvádza výbornú prácu a nech už som na spínače a vlastne na celé telo myši tlačil akokoľvek intenzívne, Aerox 3 držal ako helvétska viera. Je, samozrejme, možné predpokladať, že čím dlhšie budete myš používať, o to skôr sa vám do jej útrob nasťahujú spomínané nečistoty, preto odporúčam fúkať a fúkať viac než inokedy. Ako arachnofobika ma priam až striasa pri predstave, ako si v bruchu niečoho podobného buduje rodinu celé stádo pavúkov.

Originálny SteelSeries snímač s názvom TrueMove Core dosahuje maximálnu citlivosť 8500 CPI pri rýchlosti 300 IPS a maximálnej vzorkovacej frekvencii 1000 Hz. V tomto smere by sme mohli namietať niečo v tom zmysle, že hoci sa nový Aerox navonok prezentuje ako profesionálna herná myš, isté atribúty ju ťahajú smerom dole. Na druhej strane si však treba uvedomiť, že ten, kto sa chce živiť hraním hier, si automaticky vyberá maximálny strop čo do možností a práve SteelSeries tu aj s ohľadom na cenu myslí na variant, ktorý je aj napriek tomu všetkému schopný uspokojiť aj náročných hráčov. Navyše, ak dáme DPI bokom a budeme sa sústrediť na všetky ostatné prednosti, spodné plochy z PTEE, váhu, perfektné mechanické spínače a dizajn mysliaci aj na ľavákov, máme pred sebou dozaista vhodného adepta na nákup.

Na záver som si nechal ešte rýchle zhrnutie výdrže vstavaného akumulátora. Dánsky konštruktéri uvádzajú údaj 200 hodín, ten však treba brať s istou rezervou, a to s ohľadom na spôsob pripojenia, mapovanie tlačidiel a, samozrejme, aj naše obľúbené RGB. Zároveň ale musíme brať na zreteľ, že už počas pätnásťminútového rýchleho nabíjania ste schopný si myš naplniť na ďalších štyridsať hodín, čo je jedna z ďalších predností tohto výrobku.

Dostali sme sa teda na samotný záver tohto testu, z ktorého sa budem spamätávať ešte niekoľko dní. Pýtate sa prečo? Ako počas recenzovania, tak aj počas písania som pracoval s vysokými teplotami a zababušený pod duchnou ako Černobyľ pod sarkofágom. Aj napriek tomu všetkému dúfam, že sme si spoločne prebehli všetky podstatné klady a súčasne aj negatíva, ktoré sa s novou verziou bezkáblovej myši Aerox 3 Wireless spájajú, a našli tak pre vás zaujímavé odporúčania, prípadne nápad na obdarovanie blízkeho – radosť im môžete urobiť aj po Vianociach.

Naše hodnotenie

Tento update rozhodne nie je vytvorený na kolene a bez výsledného efektu.

Klady

 • dizajn
 • batéria
 • ochrana
 • RGB
 • lepšie snímače
 • lepšie spodné lišty

Zápory

 • nejde vyložene o eSportové náradie

Informácie o produkte

SteelSeries Aerox 3 Wireless 2022 2021

 • Kategória: Myši
 • Šírka: 120,55 mm
 • Výška: 57,99 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 21,53 mm
 • Hmotnosť: 68 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk