RECENZIA: Panasonic TX-55JZ980B - Herných televízorov je už ako maku

RECENZIA: Panasonic TX-55JZ980B - Herných televízorov je už ako maku

 

Často sa hovorí niečo v tom zmysle, že zákazník má vždy pravdu a preto mu dajte to, čo chce, alebo si minimálne myslí, že to chce. V duchu týchto pokrokových praktík, hnaných predovšetkým chuťou zarobiť, sa tak kedysi úzko profilovaná ponuka produktov dnes už dá takpovediac namontovať nad hlavy obrovských más. S vývojom technológií v oblasti zobrazovacej techniky je bežný konzument konfrontovaný v čoraz častejších vlnách a vždy, keď pre neho nastane čas nákupu nového televízora, ho predajca s ochotou zahrnie pojmami, v ktorých sa často sám dokáže sotva zorientovať. Boli to krásne časy, keď sme prechádzali z CRT bubnov na HD dosky a rovnako tak krásne sme sa prehupli do 4K s dodatkom, že niekde za ramenom onoho predajcu už svieti neónová reklama na 8K. Pýtať sa, kde sa tento pokrok nesúci sa na ramenách technických skratiek zastaví, je v tomto momente úplne bezpredmetné, pretože akúkoľvek jasnú odpoveď sotva vieme predpovedať, v každom prípade s oveľa väčším prienikom videoherného biznisu práve do segmentu zobrazovacích technológií sa ponuka domácich televíznych prijímačov zase o kúsok viac rozštiepila. Dnes už nestačí dávať si pri kúpe TV pozor na bežné skratky formátu 2K/4K/8K, v ústach predajcov sa už totiž žongluje so zástupom ďalších pojmov, ktoré môžu vo finále zážitok z hrania ešte o kus viac umocniť. V nasledujúcom texte vám preto predstavím novinku od skúsenej spoločnosti Panasonic, ktorá sa do pomaly sa napĺňajúceho vreca s hernými televízormi rozhodla prispieť zaujímavým kusom elektroniky.

Budeme sa spoločne rozprávať o rade JZ980 s OLED panelom, ktorý na trh prišiel vo všetkých zásadných uhlopriečkach. Nám do redakcie dorazil model vo veľkosti 55 palcov a s otočnou kovovou základňou (táto konkrétna veľkosť vás cenovo príde na 1500 eur), avšak komu by tento rozmer nevyhovoval, môže siahnuť po menšej 48-palcovej verzii s držiakom v podobe dvoch nožičiek, alebo aj po obrovskej 65-palcovej ozrute – vyberie si jednoducho každý, či už sleduje filmy z kuchynského drezu, alebo z okraja leteckého hangáru. Výrobca zvolil OLED obrazovku s podporou dnes už tak trocha očakávaného, ale nie vždy samozrejmého HDR10+, rovnako poteší Dolby Atmos, 4K Ultra HD rozlíšenie, pričom to všetko je poháňané najnovším procesorom HCX Pro AI.

Toto sú však termíny, s ktorými by sa onen vyššie spomínaný obchodník sotva dostal do pevne zovretej peňaženky herne zameraného zákazníka, preto zoznam schopností testovanej TV v našom prípade ani zďaleka nekončí. Máme tu možnosť prepojiť dva zo štyroch HDMI vstupov s výkonnou hernou konzolou novej generácie a dosiahnuť tak 4K pri 120 Fps, navyše aj s hernými režimami VRR a ALLM (automatické nastavenie najnižšej latencie).

Čo je to VRR a prečo je dôležité mať ho vo svojom domácom televízore? Panely s jasne ohraničenou obnovovacou frekvenciou sú naučené zobrazovať jednotlivé snímky vo vopred daných intervaloch a v momente, keď je tento rytmus narušený, nastane problém. V hrách sa tento problém prezentuje sekaním a trhaním obrazu, čo je v očiach videoherných nadšencov vždy ekvivalentom číreho zúfalstva – hry bežia na úplne iných procesoch než televízna produkcia a je to akási ťažko predvídateľná sínusoida. A na to tu máme napr. práve VRR, čiže funkciu schopnú automaticky meniť obnovovaciu frekvenciu tak, aby k žiadnemu trhaniu či všeobecnému poklesu snímkovania nedochádzalo. Možno ste už počuli o termínoch G-Sync a FreeSync v podaní spoločností Nvidia a AMD, kde je termín VRR základným stavebným kameňom, avšak bežného nákupcu herného televízora nezaujíma nič viac než len to, aby za svoje ťažko zarobené peniaze dostal maximálnu možnú kvalitu. Podpora VRR u TV JZ980 je to, čo onú kvalitu prináša.

Next-gen

Počas testu som televízor prepojil s konzolami Xbox Series X a PlayStation 5. V prvom prípade je priama podpora funkcie VRR už všeobecne známa a vďaka tomu som si mohol užívať hranie Microsoft Flight Simulator mimo v jeho prípade štandardne uzamknutých 60 fps (pozor, nerozprávame sa o PC verzii, ale o verzii pre konzolu). Obraz bol tak oveľa krajší a čistejší, a to nehovorím o kvalitách OLED panelu v tmavšej svetelnej kulise. Samotný televízor môžete, samozrejme, prepojiť aj s výkonným stolným počítačom. V prípade PlayStation 5 je momentálne VRR oficiálne mimo podpory, hoci spoločnosť SONY už niekoľkokrát potvrdila, že sa v tomto smere chystá patričná zmena – ostatne podpora HDMI 2.1 u PS5 dávala v prípade VRR tušiť dodatočnú softvérovú korekciu ešte v čase, keď táto platforma nebola ani v predaji.

Akokoľvek vám vyššie spomínané pomôcky môžu doširoka otvoriť oči s vidinou celoplošne krajších zážitkov z hier, všetky funkcie musia byť podporované nielen samotným hardvérom, ale aj softvérom. Pri meraní vstupného oneskorenia (input lag) v hernom režime som sa pri Full HD rozlíšení dostal tesne pod hranicu 15 ms, čo síce nie je žiadna hitparáda, avšak rovnako nejde o nejakú prekážku pri hraní. Kto chce v tomto ohľade zariadenie na profesionálne online zážitky, musí siahnuť po monitore na to určenom.

Aby sme však pri opise kvalít JZ980 od Panasonicu neodplávali až príliš ďaleko od podstaty produktu samotného, vráťme sa trocha späť. Dizajn je v súlade s modernými „all black“ trendmi, preto tu máme celkovo minimálne rámiky pri pohľade spredu a v hornej polovici svojou šírkou výrazne tenké telo, ktoré sa však pri prechode nižšie rozširuje. Konektivita okrem všetkých štandardov umožňuje zapojenie HDMI v počte štyroch vstupov (HDMI 2.1 je tu hneď dvakrát), čo je určite dostatočná ponuka. Okrem toho je možné využiť trojicu USB portov, jeden optický zvukový vstup, ethernet, pričom logicky nechýba ani Wi-Fi, prípadne Bluetooth.

Poskladanie mi nezabralo viac než desať minút. Panel jednoducho zasuniete do kovového podstavca, utiahnete niekoľko pribalených skrutiek a ide sa na vec. Nečakane ľahké diaľkové ovládanie má vo vrchnej časti priestor vyhradený prevažne známym aplikáciám (Netflix, YouTube, Prime Video a niečo, čo sa volá Rakuten TV), avšak vás by mal zaujímať predovšetkým priamy odkaz na vami definovaný zoznam aplikácií. Funkcia my Home Screen vám totiž dáva prístup k všetkým nastaveniam už pomocou jedného jediného tlačidla a práve tam si môžete pripnúť všetko, čo počas sledovania televízora využívate najviac. Celkovo intuitívne rozhranie nenecháva priestor na tápanie a bezcieľne hľadanie konkrétnej položky. Páčila sa mi možnosť voľby relaxačných obrázkov alebo videí do pozadia, niečo ako je ambientný režim od konkurenčného Samsungu, a rovnako tak som hojne využíval hlasové ovládanie cez Google asistenta (pokecať môžete aj s Alexou, ale tá nie je môj typ) či zrkadlenie obrazu z telefónu do TV.

Všetky dôležité softvérové a praktické funkcie, ktoré dnes očakávate od moderného smart televízora, sú tu jednoducho prítomné a ešte o niečo naviac. Reakcia na príkazy zadané prostredníctvom diaľkového ovládača alebo pripojeného hardvéru je takmer okamžitá a preto sa nemusíte obávať žiadnych oneskorení. Panasonic ponúka formát Multi HDR, čo v sebe spája nielen už spomínané HDR10+ a preto sa rozprávame o výhradne prémiovej zobrazovacej technike, aká využíva umelú inteligenciu na analyzovanie obrazu a jeho čo najvernejšiu prezentáciu v závislosti od premietaného obsahu. Podpora pri kalibrovaní obrazu cez Dolby Vision IQ odvádza výbornú prácu a špeciálne, čo sa týka streamovacej služby Netflix – či už sledujete obraz v noci, alebo cez deň, prezentácia bude takmer totožná. A ako je na tom zvuk? Zostava integrovaných reproduktorov s výkonom 30 W, ktorý je rozdelený do dvoch liniek, je dostačujúca, avšak kto by chcel v tomto smere svoje uši potešiť niečím predsa len o trocha prémiovejším, bude si musieť priplatiť za soundbar.

Áno, nie?

Televízor Panasonic TX-55JZ980B je vďaka svojmu výkonnému procesoru schopný vyťažiť z daného 4K OLED panelu maximum (skutočne krásny a prirodzene svieži obraz) a ak práve pátrate po TV, ktorá je určená aj na hranie videohier, dozaista ostanete príjemne potešený. Podpora 4K pri 120 fps s VRR a ALLM prevalcuje aj nie práve hviezdne meranie input lagu a ak si k tomu ešte pridáme nádherne hladké a intuitívne menu plné funkcií, dostaneme vynikajúci televízor, ktorý ašpiruje na nejednu medailu.

Naše hodnotenie

OLED televízor s výrazným presahom do herného sveta.

Klady

  • obraz
  • HDMI 2.1
  • Dolby Vision IQ
  • vhodná pre hráčov

Zápory

  • Input lag mohol byť lepší

Informácie o produkte

Panasonic TX-55JZ980B

  • Kategória: Ostatné
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 1500 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Panasonic

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk