RECENZIA: MSI PRO DP130 11th - Snaha sa cení

RECENZIA: MSI PRO DP130 11th - Snaha sa cení

 

Stolné počítače alias desktopy používa stále veľká časť technologického osadenstva. Hoci sa desktopom, aspoň tým kancelárskym, v mnohých smeroch vyrovnávajú aj notebooky a určitú dobu to vyzeralo tak, že im idú po krku tablety, skriniek umiestnených na alebo pod stolom sa tak skoro nezbavíme. Či už ide o čistú zábavu, spojenie príjemného s užitočným, alebo pracovnú rutinu, dobrý počítač dokáže pomôcť v každej situácii. Spoločnosť MSI má vo svojom portfóliu množstvo produktov, niektoré zamerané čisto na hráčov, iné skôr profesionálne. A už podľa mena je možné uhádnuť, pre akých používateľov je primárne určený desktop s menom MSI PRO DP130 11th.

Zariadenia značky MSI z radu PRO sú určené primárne na prácu a v rukách profesionálov by si mali poradiť aj s tými najkomplikovanejšími úlohami. MSI PRO DP130 11th síce nie je žiadne monštrum – a teraz nemám na mysli len kompaktnejšie rozmery – ale ako pracovný nástroj by toho mal ponúknuť dosť.

Obal a obsah

PRO DP130 11th dorazil v tradične obyčajnej kartónovej krabici s nalikovanými grafikami, ktoré zobrazujú samotný počítač. Vnútri balenia sa nachádza čierna skrinka uložená v mäkkej pene, spolu s ďalšou kartónovou krabičkou s príslušenstvom. To sa skladá z dvoch plastových nožičiek, vďaka ktorým získa PRO DP130 11th stabilitu vo vertikálnej pozícii, napájacieho kábla, dvoch SATA káblov na rozšírenie úložného priestoru a tiež štvorice plastových držiakov pre ďalšie disky. Samozrejmosťou sú tiež brožúrky s manuálom a právnymi informáciami.

Rozmerná kompaktnosť

Keď už som na začiatku recenzie spomenul kompaktné, respektíve „kompaktnejšie“ rozmery, MSI sa pri tomto produkte chváli 13-litrovým objemom, no nie je až tak dôležité, aký objem počítačová skrinka má, ale ako s ním nakladá. Po vybalení skrinky som ju rovno otvoril a išiel sa „pokochať“ hardvérom, ktorý sa v nej nachádza. Kto by čakal, že sa bude naozaj kochať, bude definitívne sklamaný.

Vnútri sa totiž nachádza všedne vyzerajúca, no stále schopná matičná doska MSI H510M Pro, ktorá je osadená procesorom Intel Core i5-11400F so základným Intel chladičom, osamelým modulom 8GB DDR4 3200 MHz RAM, 256 GB M.2 diskom WD SN530 a podvyživene vyzerajúcou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1030. To všetko je poháňané 350W zdrojom značky FSP. Samozrejme, chápem, že PRO DP130 11th nie je žiadne herné delo, no prvá vec, čo ma zarazila, bol obrovský objem nevyužitého priestoru v samotnej skrinke. Mám podozrenie, že bez väčších obťaží by bolo možné celý počítač zmestiť do skrinky s objemom pod 10 litrov a mierne nechápem, prečo sa v MSI rozhodli vydať touto cestou. Moderný dizajn, ktorý sa hodí do takmer každej kancelárie alebo domova, však PRO DP130 11th nie je možné uprieť.

Šikovný v kancelárii aj doma

Na čo všetko sa teda PRO DP130 11th hodí? Po pozretí si komponentov by som nad týmto zariadením premýšľal primárne v spojení s prácou a kanceláriami. Avšak počas testovania som si uvedomil, že vďaka dedikovanej, hoci nie veľmi výkonnej grafickej karte je možné PRO DP130 11th použiť aj na miernu zábavu.

Dostatočne silný procesor si hravo poradí so všetkými Excel tabuľkami či prezentáciami, zabudovaná WiFi 6 anténa zase poteší pri umiestnení mimo káblov a hoci veľmi nemám rád základné Intel chladiče procesorov, musím poznamenať, že pri tomto procesore si poradil aj s náročnejšími úlohami bez toho, aby ho bolo počuť. Tichá pracovňa, alebo kancelária sú teda vďaka PRO DP130 11th zaručené.

Testovanie

Počítač so zameraním na prácu neradno testovať čisto hrami, preto si PRO DP130 11th prešiel skôr testami produktivity v podaní programu PCMark 8. Tiež som mu dal zabrať stress testami vďaka programom Furmark a Aida64 a, samozrejme, otestovať som musel aj rýchlosti úložného priestoru. Pred testami bol počítač resetovaný do továrenských nastavení, boli naň nainštalované všetky nové Windows updaty a tiež aj najnovší Nvidia driver.

Plný malých sklamaní

Dúfal som, že si tento desktop obľúbim. Už dlhšie sa rozhliadam po cenovo dostupnej, no kvalitnej voľbe pre môjho otca, no nechcelo sa mi preňho počítač skladať po komponentoch. Je to predsa len príjemné, keď si človek kúpi jeden produkt, s ktorým ak sú problémy, dostane niekedy aj obratom náhradu – na rozdiel od nutnosti zisťovať, ktorýže to komponent vlastne robí šarapatu. MSI PRO DP130 11th však v mnohých smeroch mierne sklamal, resp. aspoň nedosiahol moje očakávania. To, že sú skladané počítače od veľkých spoločností často dodávané len s jedným RAM modulom, hoci je dokázané, že bez Dual-Channelu v množstve situácií trpí výkon, je už takmer akceptované. Nechápem ale hlúposti ako 256 GB disk rozdelený na dve partície. Rozdeľovať disk sa možno oplatilo ešte v dobách harddiskov, no v dnešnej dobe tento prístup okrem vyvolania dojmu, že sa v počítači nachádzajú dva disky, nemá zmysel.

Nepotešil ani už spomínaný prázdny priestor vnútri skrinky. V roku 2021 taktiež nechápem absenciu USB-C portu, a to nielen na prednej strane, ale aj na zadnej. Namiesto toho je v PRO DP130 11th PCIe karta s COM portom. Na jednej strane chápem, že COM port využijú zákazníci v obchodoch, skladoch, alebo so špecializovanými (staršími) zariadeniami, no nemohla tam radšej byť USB-C karta a COM port mohol byť v ponuke ako voliteľná možnosť? Na záver – a sľubujem, že som sa naozaj snažil nebyť takto negatívny – musím spomenúť cenu tohto produktu. Cenu vždy zisťujem až po celkovom otestovaní produktu. Je mi jasné, že niekedy je už pri skúšaní vidno, že daný produkt nebude lacný, no pri PRO DP130 11th bol opak pravdou. Keď som ho doskúšal, tipoval by som ho na 700 až 800 eur. Odporúčaná cena pre PRO DP130 11th však začína na sume 920 eur. Toto je aspoň informácia priamo zo spoločnosti MSI. Sám neviem, či 920 eur je odporúčaná cena najnižšieho modelu, alebo už tohto, keďže na slovenskom trhu zatiaľ PRO DP130 nie je možné nájsť. Ak nižšieho modelu s i3 alebo nedajbože Pentium procesorom, potom je to naozaj hrôza. Pokiaľ nami testovaného modelu, stále to nie je žiadne terno, keďže pri zložení rovnakej konfigurácie (s lepším zdrojom a aj som zaplatením PLNEJ ceny za Windows 10) skončí cena na cca 700 eur.

Naše hodnotenie

MSI PRO DP130 11th nie je zlé zariadenie. Funguje, ako má, obsahuje obstojné komponenty a kúpiť už zložený počítač môže mať svoje výhody oproti skladaniu PC na kolene. Trpí však veľkým množstvom chybičiek krásy, ktoré dokážu nalomiť nadšenie potenciálnych majiteľov. A s povestným posledným klincom do rakvy v podaní mierne prestrelenej ceny nemôžeme PRO DP130 odporúčať. Buď si treba počkať na to, kým bude v akcii, alebo sa porozhliadnite po iných alternatívach.

Klady

 • profesionálny vzhľad
 • obstojný hardvér na kancelársku prácu
 • zabudovaná WiFi
 • dedikovaná grafická karta

Zápory

 • iba Single Channel RAM
 • skrinka priveľká na použitý hardvér
 • vysoká cena
 • absencia USB-C

Informácie o produkte

MSI PRO DP130 11th 2021

 • Kategória: Osobné počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 430,2 mm
 • Výška: 340 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 97 mm
 • Hmotnosť: 4530 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 920 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk