RECENZIA: Adata SE770G 512GB - Šikovná obeť RGB mánie

RECENZIA: Adata SE770G 512GB - Šikovná obeť RGB mánie

 

Externé disky sú veľmi šikovným spoločníkom nielen doma, ale aj na cestách. Mať disk mimo počítača už neznamená len zálohovať si dôležité dokumenty do veľkých krabičiek pre každý prípad, no moderné externé disky za cenu len o čosi vyššiu ako kvalitné USB kľúče ponúkajú oveľa väčší úložný priestor. A kto často kopíruje väčšie súbory medzi počítačmi alebo nebodaj trpí nedostatočným priestorom na súkromnom či pracovnom notebooku, určite ocení nové externé SSD disky, na ktoré sa dáta nahrávajú a z ktorých sa čítajú za sekúnd, nie minút či nedajbože hodín.

S diskami od spoločnosti Adata, či už internými alebo externými, už máme v redakcii bohaté skúsenosti, ale toto je prvýkrát, čo som v ruke držal externý disk disponujúci dizajnom so zakomponovaným RGB podsvietením. Či ide len o dizajnovú vychytávku bez podstaty, alebo v Adata ponúkajú šikovného spoločníka, ktorý len podľahol RGB šialenstvu, sa dočítate nižšie.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenie v tmavostriebornom prevedení s tradičným pestrofarebným kolibríkom pôsobí moderne a poteší tiež logo hlásajúce do sveta, že tento produkt je kompatibilný s hernými konzolami PS5 a Xbox Series X a S. Na druhej strane, ktorý moderný disk nie je, všakže. Po otvorení krabičky v balení nachádzam okrem disku dva káble, jeden USB C - USB C a druhý USB C - USB A.

Okrem toho tu, samozrejme, nájdem aj malý letáčik s tradičnými informáciami a návodom. SE770G ponúka podlhovastý dizajn, ktorý je však menší ako tradičné 2,5-palcové disky, hoci je o čosi hrubší. Spodná strana disku je kovová a nachádzajú sa v nej otvory, vďaka čomu by sa nemal prehrievať, no na druhej strane bude disk asi náchylnejší na poškodenie tekutinami.

Komponenty disku a avizované parametre

Adata sa pri tomto disku rozhodla použiť architektúru 3D NAND, alebo skladané TLC, ktorá oproti predošlej 2D NAND technológii ponúka vyššiu hustotu dát s väčšou spoľahlivosťou pri nižšej spotrebe. Ponúkané kapacity sú v hodnotách 512 GB a 1 TB a obe sľubujú prenosové rýchlosti až do 1000 MB/s pri čítaní a 800 MB/s pri zapisovaní, čo je oproti bežným externým HDD naozaj priepastný rozdiel.

Presné a pravdivé čísla však ukázalo až testovanie, ktorému sa ani tento disk nevyhol.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD.

Naše hodnotenie

Adata SE770G 512GB vcelku príjemne prekvapil. Hoci nedosiahol avizované parametre v úplne každom teste (áno, som si vedomý, že Adata udáva rýchlosti „AŽ DO“, rovnako ako každá iná spoločnosť), pri dennom používaní bude často disk obmedzovaný skôr pripojením a rýchlosťou interných diskov ako svojimi schopnosťami. RGB dizajn je na ňom celkom vydarený, takže fanúšikom dúhových svetielok ho môžeme plne odporúčať. Hoci, samozrejme, existujú lacnejšie varianty s rovnakými rýchlosťami, len bez spomínaného podsvietenia.

Klady

 • unikátny dizajn
 • naozaj vysoké rýchlosti
 • kvalitné prevedenie
 • USB-C aj USB-A kábel v balení

Zápory

 • vyššia cena

Informácie o produkte

Adata SE770G 512GB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 99,5 mm
 • Výška: 18 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 57,5 mm
 • Hmotnosť: 136 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 80 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Adata

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk