RECENZIA: Creative Outlier Sports V2 - Takmer bezchybné slúchadlá na cesty aj prácu

RECENZIA: Creative Outlier Sports V2 - Takmer bezchybné slúchadlá na cesty aj prácu

 

Bezdrôtové slúchadlá sú dostupné už nejaký čas, no ich vývoj bol ešte pred pár rokmi veľmi pomalý a tie kvalitnejšie kúsky si mohlo dovoliť len pár vyvolených ľudí. Dnes je možné zohnať funkčné bezdrôtové slúchadlá aj za menej ako desať eur. To, že si ich viete kúpiť aj tak lacno, ale neznamená, že by ste to mali urobiť. Môžete totiž natrafiť napríklad na problémy s vypadávaním signálu, slabú výdrž batérie, prípadne nekvalitnú konštrukciu, ktorá neodolá ani jarnej prehánke. Technológie, ergonómia a kvalita však pokročili aj pri „cenovo dostupnejších“ produktoch, ktorých cenovka nezačína nad 100 eurami, pričom jedným z týchto zaujímavých riešení sú produkty od spoločnosti Creative.

Slúchadlá od spoločnosti Creative síce nie sú úplným kryptonitom pre hardcore audiofilov, no aj mierne náročnejším fanúšikom čistého a kvalitného prednesu hudby už viacero modelov tejto značky určite učarovalo. Creative Outlier Sports V2 odškrtávajú veľa políčok zo zoznamu vecí, ktoré by správne slúchadlá mali mať, no jedna vec sú papierové parametre a druhá je to, ako fungujú v reálnom svete. Preto si tento model prešiel dvojtýždňovým testovaním v rôznorodých situáciách, keď od neho bolo vyžadované vždy niečo iné. Či už išlo o relaxačnú prechádzku, dôležité pracovné stretnutia, alebo vychutnávanie hudby „na plné pecky“, Outlier Sports V2 dostali zabrať. A ako sa im darilo? To si môžete prečítať nižšie.

Obal a jeho obsah

Creative do vcelku kompaktnej krabičky s vkusným, hoci ničím výnimočným dizajnom zmestila nielen slúchadlá a obal na nabíjanie/prenášanie, ale aj pár brožúrok, USB-USB C kábel, vymeniteľné štuple do uší rôznych veľkostí a aj praktický popruh so suchým zipsom, do ktorého sa obal akurát zmestil. Spomínaný popruh však možno nie je až tak praktický, ako by mohol byť.

V Creative ho asi koncipovali ako držiak na tašku alebo bicykel, pričom keby bol o čosi dlhší, bolo by ho možné pripnúť aj na ruku. Po vložení nabíjacieho obalu do popruhu už na moju ruku pohodlne nepasoval, ale to bolo možno zapríčinené mojimi väčšími rukami a „útlorukejší“ budú mať pre popruh viac využitia, ako som mal ja.

Prvé dojmy a spracovanie

Začnem asi samotným puzdrom, v ktorom je slúchadlá bezpečné skladovať, prenášať a nabíjať, keď práve nie sú využívané. Obal je vlastne kovová vonkajšia tuba, z ktorej sa vysúva plastová časť s dvomi pozíciami – špecificky pre pravé a ľavé slúchadlo. Slúchadlá sú vo svojich preliačinách držané magneticky a nabíjané kontaktom s dvoma kovovými výstupkami. V precízne tvarovaných jamkách držali aj pri rýchlejších a silnejších pohyboch pevne, hoci sa mi párkrát stalo, že keď som ich usadil naozaj jemne, nedošlo k dostatočnému kontaktu s puzdrom a ostali pripojené na mobil, prípadne počítač a ďalej hrali namiesto toho, aby sa nabíjali.

Stráviť dve sekundy skontrolovaním správneho usadenia však nebude taký veľký problém. Ako som už v texte spomínal, puzdro slúži nielen ako ochrana pri prenášaní, ale aj ako dobíjacia stanica. Tá má batériu s kapacitou 450 mAh, čo pri 80 mAh kapacite každého zo slúchadiel znamená dve aj niečo plné nabitia. O samotnej výdrži si ale povieme až nižšie.

Ergonómia, pripojiteľnosť a zvuk

Prispôsobenie mojím ušiam nebolo potrebné, keďže mi veľkosť gumených štuplov už osadených na slúchadlách pasovala perfektne. V balení sú, samozrejme, aj menšie a väčšie vložky, takže Outlier Sports V2 by mali sedieť drvivej väčšine ľudí. Samotná veľkosť slúchadiel mi sprvoti prišla trochu väčšia, no po osadení do uší príliš nevytŕčajú a čo je hlavné, pevne držia na svojom mieste a takmer dokonale odhlučňujú okolité zvuky aj bez funkcionality ANC (Active Noise Cancellation – Aktívne rušenie zvukov). Ovládanie je riešené dotykovo, čo je skvelá správa pre všetkých, čo si neradi vrážajú slúchadlá hlbšie do uší pri stláčaní fyzických tlačidiel. Ja som však musel konzultovať manuál, aby som z Outlier Sports V2 vyťažil maximum. Podržaním prsta na slúchadlách je možné ich vypnúť/zapnúť a následne prepnúť do párovacieho režimu. Po spárovaní sa ovládanie delí na tri módy – pri prehrávaní, počas pauzy a mód telefonovania, pričom radšej, ako by som tu mal vypisovať všetky ich možnosti, odporúčam budúcim majiteľom tiež prelistovať manuál. Po určitej dobe je už ovládanie intuitívne, jednoduché a hlavne presné.

Čo sa pripojiteľnosti týka, prvotné spárovanie s mobilom nepredstavovalo žiadne problémy, hoci je treba myslieť na to, že Outlier Sports V2 sú stereo slúchadlá, kde každé dokáže fungovať samostatne, je preto potrebné so zariadeniami spárovať obe. Bolo naozaj príjemné môcť podľa potreby využívať len pravé, alebo ľavé slúchadlo, na rozdiel od výrobkov od iných spoločností, pri ktorých jedno slúchadlo (spravidla to pravé) vždy funguje ako hlavné a bez jeho zapnutia druhé nebude hrať. Vďaka tejto funkcionalite je tiež možné teoreticky využívať jeden pár slúchadiel dvomi ľuďmi na dvoch separátnych zariadeniach. Menšie problémy som mal pri pripájaní slúchadiel na počítač a notebook, ale to bolo spôsobené skôr hlúpo koncipovaným systémom párovania, ktorý používa Microsoft Windows 10. Na záver, čo sa zvuku týka, hoci som už po predošlých skúsenostiach nečakal nič svetoborné, Outlier Sports V2 veľmi príjemne prekvapili. Prednes hudby bol naozaj kvalitný pri každej úrovni hlasitosti a ohúrili ma nielen naozaj citeľné basy, ale aj vcelku vysoká hlasitosť, na ktorú som bol doteraz zvyknutý skôr pri drôtových slúchadlách pripojených do zosilňovača.

Parametre

Spoločnosť Creative do týchto slúchadiel osadila grafénové membrány s priemerom 5,6 mm. To síce nie je ohurujúca veľkosť, ide však o kvalitu meničov a tie počas počúvania nikdy nesklamali. Každé slúchadlo tiež ponúka dva mikrofóny, čo ocenia všetci milovníci telefonovania alebo používania bezdrôtových slúchadiel počas pracovných stretnutí. Vďaka absencii drôtov som počas testovania strávil dosť času napríklad za kuchynskou linkou pri príprave jedla, zatiaľ čo som zreteľne a hlasno počúval dôležité informácie od kolegov.

Ďalšie parametre slúchadiel predstavuje citlivosť na hodnote 42 dB/mW a rozsah 20 - 20000 Hz, váha 6 gramov pri slúchadle a 72 gramov obalu. O konektivitu sa stará Bluetooth 5.0 poháňaný Qualcomm čipom s podporou kodekov aptX a AAC, vďaka čomu si budú Outlier Sports V2 rozumieť ako s Android smartfónmi, tak aj s Apple produktami. O Windows, Mac a Ubuntu zariadeniach nehovoriac. Mierne zamrzí absencia ozajstnej odolnosti voči vode a prachu, no certifikácia IPX5 ochráni aspoň proti nadmernému potu či ľahšiemu dažďu.

Stabilita signálu a výdrž

Slúchadlá majú avizovanú výdrž 12 hodín, avšak záleží nielen na hlasitosti prehrávanej hudby/zvuku, ale ako som zistil, tak aj na žánri hudby. Pri počúvaní basovo ťažších kapiel na plnú hlasitosť sa mi darilo vyťažiť zo slúchadiel niečo nad 7 hodín, no pri bežných pracovných stretnutiach a jemnejšej hudbe (bez nutnosti mať ju na „plné gule“) šla výdrž často nad 11 hodín.

A keďže puzdro zvládne nabiť slúchadlá viac ako dvakrát, je bezpečné zobrať si ich aj na dlhšie cesty či dovolenku bez veľkých starostí o to, že by majiteľa nechali niekde v štichu. Slúchadlá nesklamú ani po stránke dosahu a stability signálu. Po pár dňoch používania som sa pristihol, že som si v rámci domu odbehol do druhej časti a počúvajúc obľúbenú hudbu som si zrazu uvedomil, že môj mobil ostal okolo 10 metrov a jednu nosnú stenu ďalej. Signál bol stabilný aj vonku a nevypadával ani medzi viacerými ľuďmi s bezdrôtovými zariadeniami.

Naše hodnotenie

Creative Outlier Sports V2 nepatria do tej najlacnejšej sorty slúchadiel, avšak to je logické, keďže kvalitou a zvukom patria k, trúfam si povedať, špičke. Aspoň čo sa bezdrôtových štupľov týka, samozrejme. Maličké meniče sa nikdy nevyrovnajú audiofilným celo-ušákom, ktoré sú pripojené do zosilňovača. Outlier Sports V2 aj napriek tomu nadmieru prekvapili všestrannosťou, dlhou výdržou a vysokou hlasitosťou pri zachovaní čistého prednesu zvukov.

Klady

 • moderný dizajn
 • veľmi dobre pasujú
 • po čase jednoduché na používanie
 • kvalitný zvuk a basy
 • vysoká hlasitosť bez skresľovania
 • dlhá výdrž
 • stabilný signál a dlhý dosah

Zápory

 • iba IPX5 odolnosť voči vode

Informácie o produkte

Creative Outlier Sports V2 2021

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Hmotnosť: púzdro 60 g, slúchadlá 6 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 75 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk