RECENZIA: TicWatch Pro 4G - Pol druhej

RECENZIA: TicWatch Pro 4G - Pol druhej

 

Každé jedno mesto a každá jedna dedina, nech už sa rozprávame o Slovensku alebo akejkoľvek inej krajine na svete, má dozaista minimálne jednu legendu spojenú s tamojším folklórom – samozrejme, často ich je oveľa viac a sú previazané na rôzne časové obdobia daného kraja, avšak pre potreby tohto článku nám postačí jeden vhodný a ideálny príklad. Po tom, ako mi distribútor po nejakom čase opäť doručil ďalšiu verziu hodiniek TicWatch na test, v hlave sa mi vynorila jedna síce krátka, ale aj napriek tomu všetkému intenzívna spomienka práve na takú legendu spojenú s mojím rodným mestom Malacky. Pochopiteľne, teraz by som vám mohol začať rozprávať obsiahly príbeh plný fráz a šťavnatých obratov, len aby som si už takto v úvode získal vašu pozornosť, ale, paradoxne, to vôbec nebude nutné. U nás totiž žil človek, ktorý mal priam čarovné náramkové hodinky. Kdekoľvek a predovšetkým kedykoľvek ste ho stretli a položili mu obligátnu otázku v zmysle „Prosím vás, pane, koľko je hodín?“, on sa dôležito zadíval na lesklý ciferník a suverénne odpovedal „Pol druhej.“ Pol druhej bola jeho ultimátna reakcia na akúkoľvek dennú či prípadne nočnú dobu, ktorá počas rokov existencie daného obyvateľa okresného mesta na Záhorí natoľko zľudovela, že sotva ste sa dokázali ubrániť chuti nespýtať sa pána na aktuálny čas, kedykoľvek ste ho čo i len zahliadli, ako sa prechádza po tamojších uliciach. Ťažko povedať, či z jeho strany išlo o permanentnú nechuť hovoriť okoloidúcim pravdu, alebo mu zaseknuté hodinky skutočne hlásili daný čas len na základe nejakej krutej životnej udalosti, v každom prípade legenda pretrvala dodnes a ja sa pri spomienke na ňu len márne snažím ubrániť úsmevu. Náramkové hodinky si za dobu svojej existencie sami o sebe prešli významnou evolúciou od slnečných verzií cez mechanické až po digitálne. V každej forme nám pomáhali a stále pomáhajú zorientovať sa v tom každodennom zhone za šťastnejším životom. Uvedená značka TicWatch z dielne spoločnosti Mobvoi je už dlhé roky pevnou súčasťou produkcie smart watch zariadení predávaných po celom svete a aj keď by práve s nimi na ruke onen pán z Malaciek mohol podľahnúť pocitu prezradiť svojmu okoliu ten správny čas, verím, že pri pohľade na aktuálny model by z jeho úst zase raz nevyšlo nič iné než len to magické pol druhej.

Dobre, dosť bolo vykrúcania krkov niekam do minulosti. Moju ľavú ruku cez dva mesiace zdobil uhľovo čierny kus kovu a ja mám potrebu vám povedať viac. Ak by som vás teraz poslal na oficiálnu webovú stránku výrobcu najvyššieho modelu radu TicWatch, snažili by sa vás tam presvedčiť, že nech už ide v skutočnosti po dizajnovej stránke o ďalšie kopírovanie jedného a toho istého šasi, v skutočnosti je nová verzia Pro jednak tenšia, výkonnejšia a hlavne vydrží viac než tie staršie. Toto sú totiž hlavné tri PR barličky namierené na potenciálnych kupujúcich, ktorých schopnosti vyznať sa v jednotlivých modeloch nemusia byť na tak vysokej úrovni, aby nekúpili nakoniec niečo úplne iné. TicWatch Pro 4G je totiž akási odbočka do strednej triedy. Začnime rovno tým výkonom, keďže ten asi v zmysle praktickosti a šetrenia času (neviem, či to je irónia alebo paradox) zaujíma každého najviac. Daná generácia radu Pro obdržala čip Qualcomm Snapdragon 2100, čo je, samozrejme, síce dostačujúci argument smerom ku komplexnému využívaniu, avšak oveľa radšej by som v hodinkách videl neskôr do modelu Pro 3 aplikovaný 4100. Tak či onak, výkon na to hlavné, čo s hodinkami bežne robíte, vám v tomto modeli pôjde takpovediac v ústrety.

Čo tu máme ďalej? Mobvoi už štandardne ponúka koncept dvoch vrstiev obrazovky, ktoré sa spúšťajú na základe výdrže akumulátora. Počas nepretržitej prevádzky môžete využívať na energiu úsporný FSTN LCD panel, ktorý je neustále aktívny, avšak zobrazuje len základné údaje, ako sú čas/dátum/stav batérie. V momente, keď pohnete zápästím do zorného uhla vašich očí alebo stlačíte jeden z dvoch mechanických spínačov na pravom boku, spustí sa výkonný AMOLED panel (400 x 400). Ten už, samozrejme, umožňuje všetky graficky jedinečné prezentácie, od príslušných aplikácií cez rozmanité ciferníky až po sledovanie videí a prezeranie fotografií. Tento kompromis medzi dvoma obrazovkami je pokusom firmy Mobvoi nájsť ideálny pomer medzi základnou funkciou času (pol druhej) a modernými požiadavkami zákazníkov.

LCD nemá podsvietenie

Osobne som síce funkcii duálnej obrazovky stále neprišiel tak úplne na chuť, ale uvedomujem si jej praktické výhody, a to hlavne pri nutnosti, aby hodinky vydržali v chode čo najdlhšie. Ak ste niekedy držali v rukách akékoľvek takto koncipované zariadenie, je vám jasné, že prostredníctvom jednoducho dostupného softvéru je dnes možné ruku si ozdobiť miliónmi rozličných štýlov samotných ciferníkov, preto sa v tomto smere nemusíme púšťať do ďalšieho rozboru. Wear OS vám dáva priestor na široké možnosti nastavenia od voľby automatického jasu (predmetné hodinky ho podporujú) cez virtuálnu SIM kartu až po u nás stále nepodporované platenie cez Google prostredníctvom NFC. Ak by som mal v tomto ohľade niečo vyložene vypichnúť ako negatívum, určite je to čiastočne skutočnosť, že celý menovaný operačný systém je stále v komplexnom procese vývoja a želal by som si oveľa častejšie zásahy zo strany vývojárov, než to v skutočnosti je. Stále však máte možnosť siahnuť po aplikáciách zameraných na aktívny fitnes, kvalitu spánku, navigáciu cez GPS, internet a mnohé ďalšie. Prostredníctvom vstavaného mikrofónu je možné vybaviť telefónny hovor bez akýchkoľvek komplikácií (kvalitou by som to pokojne prirovnal ku konkurenčným a oveľa drahším hodinkám od Samsungu). Ak už spomínam práve konkurenčné súperenie, do ktorého Mobvoi v tomto prípade prispel s kvalitným výrobkom, ich hodinkám nechýba takmer nič, čo má práve konkurencia. Schválne píšem takmer, keďže najväčšou slabinou daného modelu sa stáva batéria a spôsob jej dobíjania.

Majitelia starších verzií týchto hodiniek si asi už zvykli na stále sa nemeniacu kolísku pre nabíjanie, ktorá je z môjho pohľadu značne archaická, tak ich asi neprekvapí jej opätovné nájdenie v balení od TicWatch Pro 4G. Čo je však horšie, akumulátor s kapacitou 415 mAh nie je pri plnom vyťažení schopný vás podržať viac než dva dni. Výrobca síce udáva šialených 30 kalendárnych dní, ale tento údaj stojí a padá na režime zvanom essential, pri ktorom využívate len úsporný LCD displej bez operačného systému (čiže pol druhej, dátum a dovidenia). V takomto móde, bez možnosti zmerať si tep srdca alebo monitorovať kvalitu spánku, sa z moderných hodiniek razom prepadneme do roku 1500 pred Kristom, kde s kriedou v ruke čarbeme na bránu tamojšieho šamana prvý model slnečných hodín. Poteší však automatické spúšťanie šetriaceho módu zhruba na päťpercentnej hranici batérie – užitočné a praktické.

Rýchla odozva bez sekania

Na úplný záver, uznávam, že trocha netradične, som si nechal hodnotenie dizajnu a výber použitých materiálov. Tak trochu som celú recenziu chcel zakončiť na rýdzo pozitívnej vlne a vďaka práci konkrétnych dizajnérov to bude možné. TicWatch Pro 4G/LTE sú už na prvý pohľad skutočne luxusne pôsobiacimi hodinkami a ak dáme bokom inak kvalitný gumový remienok, ktorý je vhodný na cvičenie a potápanie, samotný ciferník je výkladnou skriňou pozitívnych argumentov. Robustný kus kovu s hrúbkou 12,6 mm a celkovými rozmermi 45,15 x 52,8 je vyrobený zo zmesi ocele hliníka a sklených vlákien. Vrchná časť má zrejme evokovať námorný kompas doplnený o dve postranné tlačidlá, kde jedno je vrúbkované a druhé plne hladké. Hodinky disponujú certifikátom IP68, čo ich predurčuje na pobyt pod vodou, ako aj v hustom a prašnom prostredí. Pokojne si tak môžete s hodinkami ísť dať pár bazénov bez toho, aby ste sa museli obávať o ich stav. Celá konštrukcia je navyše pyšná na vojenský štandard MIL-STD-810G, čo znamená, že šasi zvládne extrémne teploty a drsnejšiu manipuláciu.

TicWatch Pro 4G ma vo finále dokázali presvedčiť o svojich kvalitách a ak by som momentálne túžil vymeniť moje aktuálne smart hodinky za nové bez toho, aby som pri nákupe prekročil hranicu tristo eur, dozaista by som uvažoval práve o tomto produkte. Ide o plnohodnotné a rýchle zariadenie, ktoré v našich končinách výrazne brzdí stále nefunkčný Google Pay a aj dosť slabá výdrž batérie.

Naše hodnotenie

Nadpriemerne kvalitné smart hodinky, ktoré sú vhodné pre rôzne sorty spotrebiteľov.

Klady

 • dizajn
 • plynulosť chodu
 • odolnosť
 • dva displeje
 • eSIM

Zápory

 • batéria
 • nabíjanie

Informácie o produkte

TicWatch Pro 4G 2021

 • Kategória: Ostatné
 • Hmotnosť: 47,4 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Mobvoi

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk