RECENZIA: SONY SRS-XB13 - Kompaktný a sympatický

RECENZIA: SONY SRS-XB13 - Kompaktný a sympatický

 

Na scéne s prenosnými reproduktormi sa dnes dá nájsť obrovský pretlak produktov, z ktorých často vytŕča viac potenciálna sila PR oddelenia strojcov než kvalita samotná. Čo sa týka spoločnosti SONY, ktorú vám asi nemusím nijako predstavovať, výroba reproduktorov spadá do silnej tradície. V ich podaní by ste mohli na scéne nájsť prenosné Bluetooth zariadenia na šírenie zvuku a komunikáciu v nekonečných veľkostných a výkonnostných verziách, o čom vás určite presvedčili aj naše staršie testy. Dnes sa však nebudeme sústrediť na nič cenovo prehnané a proporčne objemné, reč bude o kompaktnom a už na prvý pohľad sympatickom mini reproduktore s označením XB13.

Ak vo vás celkový názov tohto hardvéru evokuje niečo známe, môže to byť z dôvodu jeho nástupnického práva. XB13 totiž aktuálne prichádza na trh, aby nahradil staršiu verziu XB12, No a rovnako ako tá, ani novinka vás nebude stáť viac než šesťdesiat eur. Čo však v tejto cenovo prijateľnej relácii dostanete? Aktívny reproduktor s výkonom 5W, ktorý je možné využívať aj na hlasovú komunikáciu, ale ktorého najsilnejšia stránka tkvie v zvukovej prezentácii a dostatočnej výdrži vstavanej batérie. Musím povedať, že v danej kategórii som od japonského výrobcu očakával oveľa vyššiu cenovku, keďže konkurencia si v podobnej konfigurácii často pýta dvakrát toľko peňazí – čiže za danú cenu je tu z môjho pohľadu adekvátne zdvihnúť palec až k nebesiam. Poďme sa teraz pozrieť na jeho dizajnovú stránku, ktorá nemusí sadnúť úplne každému. V zásade ide o 250 gramov vážiacu tubu z tvrdeného plastu, ktorú výrobca obalil gumou s adhéznou funkciou. A aby bol prístroj ideálny aj na trocha hektickejší prenos, nezabudlo sa na látkový úchyt pre zápästie či len tak voľne do ruky, prípadne o batoh. Celkové rozmery sú tak skutočne kompaktné. Reproduktor je vysoký len 7,6 cm a keďže zvuk z neho lezie výhradne z vrchnej a spodnej strany, môžete si ho umiestniť do rôznych zdanlivo šialených pozícií bez toho, aby došlo k degradácii audio prezentácie. To, čo však verziu XB13 odlišuje od staršieho modelu, je certifikácia IP67, čím sa prístroj stáva odolný voči vode (znesie pokojne aj ponorenie) a prieniku prachových či iných mikročastíc.

16 hodín v chode

Daný reproduktor vyzerá tak trocha ako malá plechovka s nápojom, čo môže evokovať menší retro štýl, ale mne to prišlo prinajmenšom sympatické. Basová linka vychádza zo spodnej hrany, kde sa nachádza niekoľko na to určených otvorov, zvyšok zvuku sa tiahne cez vrchnú kovovú mriežku. Na jednej z jeho okrúhlych strán nájdete vcelku logicky rozmiestnené tlačidlá pre zapnutie a spárovanie s mobilným či iným zariadením schopným spracovať BT signál. Ak by som mal v tomto ohľade niečo vyložene vypichnúť, tak je to samotné zapínanie a vypínanie. Trocha som očakával, že tento proces obstará niekoľkosekundové podržanie príslušného tlačidla, avšak realita je taká, že na rozbehnutie vám stačí len jedno prosté stlačenie – celý proces to tak urýchli. Mimochodom, ak by ste chceli k svojmu telefónu (iOS alebo Andorid) pripnúť hneď dva tieto reproduktory na dosiahnutie stereofónneho výsledku, dostupná je aj táto možnosť. Výrobca do zariadenia integroval špeciálny procesor určený na šírenie zvuku v 360° uhle a ten tiež môžeme pripísať na zoznam pozitív. Ak by som mal nejako stručne kategorizovať celkovú kvalitu audio prezentácie, povedal by som niečo v zmysle, že XB13 ide na strednej a jemne neutrálnej vlne. Výšky sú príjemne dopĺňané nie práve výrazným, ale stále dobre čitateľným basovým partom. To síce môže najprv evokovať menšiu plochosť, na tú si však po čase dozaista zvyknete. Treba si uvedomiť, že sa tu rozprávame o hardvéri určenom predovšetkým na prenos a len sotva by ste od zariadenia s daným výkonom mohli očakávať autentické zážitky. Vyložene však zamrzí celkovo slabá výška zvuku samotného, čo sa v exteriéri, resp. v otvorenej prírode môže časom ukázať ako problém.

XB13 som vytiahol do záhrady a behal okolo neho ako splašený, len aby som zhodnotil kvalitu prezentácie z rôznych uhlov. Nedá sa tvrdiť, že išlo o nejaký konzistentný zážitok, oveľa lepšie si prístroj viedol v uzatvorenom priestore. Ak tento reproduktor použijete v spoločnosti niekoľkých kamarátov niekde okolo ohniska, určite ho všetci docenia, musia však sedieť v jeho bezprostrednej blízkosti. Vôbec najhoršou funkciou sa nakoniec ukázala byť, paradoxne, možnosť telefonovania. Kvalita mikrofónu je v prípade XB13 tak mizerná, až som mal pocit, že ide o nejaký defektný kus a nie niečo hodné mena SONY. Ak by ste preto chceli práve tento bezdrôtový reproduktor používať aktívne aj na vybavovanie hovorov, vôbec by som vám jeho nákup neodporúčal (človek musí do snímača hovoriť z bezprostrednej blízkosti).

Zanechajme však jemne negatívne pocity z mikrofónu a poďme sa ešte na záver pozrieť na to príjemnejšie, veď kto už si dnes niečo takéto zaobstará, aby si cez to objednával pizzu alebo sa registroval na očkovanie? Kapitolou samou o sebe je batéria, ktorá je schopná vás po štvorhodinovom nabíjaní podržať viac než šestnásť hodín, čo je dostatočný čas na sociálne, ale aj iné vyžitie akéhokoľvek druhu – všetko sa však bude odvíjať od úrovne hlasitosti. Nabíjanie sa vykonáva s pomocou v balení prítomného USB-C kábla a ak by vám napadlo si prostredníctvom 1400 mAh batérie skúsiť dobiť svoj telefón či niečo iné, táto funkcia tu podporovaná nie je.

Naše hodnotenie

Po zvukovej stránke výborný prenosný reproduktor, ktorému meno kazí hlavne otrasný mikrofón.

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • zvuk
 • batéria

Zápory

 • mikrofón

Informácie o produkte

SONY SRS-XB13 2021

 • Kategória: Reproduktory a slúchadlá
 • Šírka: 95 mm
 • Výška: 95 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 76 mm
 • Hmotnosť: 250 g
 • Orientačná cena: 60 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Sony

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk