RECENZIA: Lenovo Tab P11 - Kto ešte dnes potrebuje tablet?

RECENZIA: Lenovo Tab P11 - Kto ešte dnes potrebuje tablet?

 

Tento článok, respektíve príchod testovaného produktu značky Lenovo, ma zastihol v čase, keď som sa rozhodol pre nákup nového rodinného auta. To staré už pomaly ale isto stratilo na hodnote, a preto som nemal potrebu do neho ďalej veselo vrážať peniaze a priživovať tak ďalší prerod z kedysi spoľahlivého vozu na zombie káru smrti. Prečo vám to píšem v súvislosti s recenziou na Tab P11? No, cesty osudu sú minimálne v mojom prípade stále nevyspytateľné a zatiaľ čo som rozbaľoval predmetnú vzorku a jednou časťou mozgu premýšľal, kto už si dnes potrebuje kupovať tablet, keď má vo vrecku často oveľa výkonnejší mobilný telefón, tou druhou som si robil virtuálnu prehliadku mnou vybraného vozu. Výber nakoniec padol na koncern PSA a osobne som bol šokovaný zistením, že aj dizajnéri daného a pre potreby tohto textu názvom nepodstatného auta vidia v ére tabletov evidentne stále silný potenciál. Do prednej palubovky vozu, ďaleko od vodiča, totižto integrovali samostatnú zásuvku na ukladanie tabletu, ale čo je zaujímavé, tesne nad ňou umiestnili špeciálny variabilný úchyt na bezpečné pripevnenie tabletu tak, aby sa pasažier na prednom sedadle počas dlhej jazdy príliš nenudil a mohol si napríklad v pohodlí pozrieť maily alebo prebehnúť novinky na Netflixe. Priznám sa, asi som v tomto ohľade dosť ľahko manipulovateľný, že práve tento spôsob začlenenia sekundárnej elektroniky do zdanlivo nehostinného prostredia vo mne zase raz osviežil záujem o prerastené mobilné telefóny. Dajme preto bokom všetky prípadné predsudky a poďme sa pozrieť na kvalitu už spomínaného Tab P11 od firmy Lenovo.

Ako už samotná číslica v názve tohto sotva pol kilogramu vážiaceho tabletu napovedá, rozmerovo ide o jedenásťpalcovú dosku s trochu hrubšími rámikmi po stranách. Dominantným materiálom je tu kov, ostatne celé šasi stojí a padá na kovovom ráme, ale pochopiteľne nechýba ani pogumovaný plast na zadnej strane, vďaka čomu sa vám zariadenie lepšie drží aj keď máte práve vlhké prsty.

V hornej časti môžeme nájsť prednú kameru s núdzovým rozlíšením 8 Mpx, a naopak, na tej spodnej sa nachádza jemne vystúpená šošovka s 13 Mpx. Môj osobný názor na integrovanie podobných záležitostí do tabletov je taký, že ak tam nechceš dať nič poriadne, možno by bolo lepšie sa na to úplne vykašlať, každopádne pre starších konzumentov, ktorým na výsledných kvalitách fotografií alebo video streamu až tak nezáleží, sa prítomnosť daných snímačov dá brať ako plus. Hlavnou hviezdou, ako inak, ostáva jedenásťpalcový IPS panel s 2K rozlíšením (2000 x 1200), na ktorý sa pekne pozerá a v danej mierke ho je možné považovať za nadštandard. Rozprávame sa tu o produkte v cenovej relácii pohybujúcej sa na hranici tristo eur (záleží od kapacity internej pamäte). K tomu je adekvátne zvolený procesor Qualcomm Snapdragon 662 a rovnako tak 4 GB RAM. Z tohto dua môžete logicky vydedukovať, že sa Lenovo snaží filozofiou predmetného hardvéru cieliť na nenáročného zákazníka, ktorý nevyžaduje najnáročnejšie procesy, a to v zábavnej alebo pracovnej interakcii. Tab P11 preto treba brať ako priemerný a cenovo dostupný tablet, s akým pokryjete bežné internetové a sociálne vyžitie.

Bohatá konektivita

Pri pohľade na možnosti konektivity je ale úsmev viac-menej na mieste. Okrem faktu, že si k zariadeniu môžete pripnúť originálnu Lenovo klávesnicu alebo súčasne využívať ich dotykové pero (pozn. nie je súčasťou balenia), je vám k dispozícii slot pre pamäťové microSD karty (dostať sa môžete až na 1 TB), ako aj Bluetooth 5.1 a Wi-Fi 5. O zvukovú prezentáciu sa stará duo reproduktorov s Dolby Atmos, ktoré vám dokážu spríjemniť sledovanie filmov a seriálov. Kto by chcel využiť vlastný headset či prípadne slúchadlá, bude musieť všetko ťahať cez bezdrôtovú formu alebo USB-C vstup. A ako je na tom batéria?

Jej kapacita 7 700 mAh je suverénne hlavnou prednosťou celého zariadenia. Za predpokladu, že tento tablet nebudete nepretržite držať v rukách a sem tam mu doprajete aj trocha odpočinku, vydrží vám pokojne dlhšie ako deň. Tu sa otvára ďalší priestor využitia, a to v rukách našich detských ratolestí. Systém beží na Android 10, minimálne to tak bolo v čase môjho testu, a ponúka možnosť aktivovania viacerých účtov. Ak máte deti vo vhodnom veku, môžete im spustiť špeciálny profil s vopred stanovenými bezpečnostnými mantinelmi a nebáť sa tak nevhodného obsahu. Mimochodom, predná kamera je schopná biometrického prihlásenia pomocou 2D skenovania tváre, čo v prípade tohto tabletu funguje pomerne slušne, aj keď bolo pár prípadov, kedy som sa musel pred zariadením strojiť ako modelka.

Lenovo Tab P11 nie je ani náhodou tablet vhodný na výkonné hry, avšak obstojí v každodennej prevádzke a nenúti vás neustále visieť na nabíjačke. Akumulátor podporuje funkciu rýchleho nabíjania, a tak za necelé tri hodinky dostanete možnosť celodennej prevádzky. Jedenásťpalcová obrazovka s 2K rozlíšením je takmer dokonalá a ak k tomu prihodím príjemné ozvučenie, či možnosť spravovania viacerých účtov, máme tu hneď adepta na prípadnú investíciu. Pred ňou si však treba uvedomiť, že kvalita fotoaparátov spadá skôr do podpriemeru a ani podpora Android 10 nie je práve vec, za ktorú by ste zdvíhali palec smerom hore.

Naše hodnotenie

Rodinný tablet s krásnou veľkou obrazovkou a slušnou konektivitou.

Klady

 • dizajn
 • zameraný na rodinu
 • 2K displej
 • batéria

Zápory

 • fotoaparát
 • absencia zvukového konektora

Informácie o produkte

Lenovo Tab P11 2021

 • Kategória: Tablety
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 163 mm
 • Výška: 258,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 7,5 mm
 • Hmotnosť: 490 g
 • Farba: sivá
 • Orientačná cena: 280 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk